En milliard mere til naturen

I forslaget til finansloven for 2010 afsætter regeringen yderligere en milliard kroner til miljøet frem til 2013. Den er ikke på forhånd fuldt ud øremærket.

Trehøje, Mols. Foto: Skov- og Naturstyrelsen - Nationalparker.skovognatur.dk.

31.08.2009

CSR.dk

Miljømilliard II ligger sig i kølvandet på den første milliard, der blev afsat til miljøet i 2006, og som har givet konkrete resultater i form af blandt andet Danmarks anden Nationalpark, Mols Bjerge, der blev indviet lørdag d. 29. august, genslyngningen af Varde Å og herudover 43 forskellige andre naturgenopretningsprojekter over hele landet. Den nye milliard vil blive brugt til både samme type projekter, men også andre former for miljøbeskyttelse.
”Miljømilliard II skal bruges til mange af de ekstraordinære naturindsatser, som er besluttet i Grøn Vækst. Dernæst har jeg planer om at skabe en meget ambitiøs kemikaliehandlingsplan, der skal være med til at fjerne farlig og unødvendig kemi fra danskernes hverdag,” siger miljøminister Troels Lund Poulsen (V). Dele af milliarden skal bruges til udvikling af ny teknologi, der kan være med til at bekæmpe luftforurening, og endelig er der indlagt rum i budgettet til planer der måtte opstå ad hoc.
”Miljømilliard II skal også være den pengekasse, der er til nye initiativer, og derfor har jeg lagt vægt på, at der ikke er sat udgiftsposter på hele den nye miljømilliard,” siger Troels Lund Poulsen. Udover den øgede indsats under Miljøministeriet, øges også naturindsatsen under Fødevareministeriet med 280 mio. kroner. I alt anvendes der således 2,2 milliarder kroner til Grøn Vækst alene i 2010.
-AK

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

11.06.2026CSR.dk

Ny pulje skal få flere brugte materialer tilbage i byggeriet

11.06.2026NKT (Denmark) A/S

Sponseret

NKT opnår sin første CO₂‑neutrale fabrik i Nordenham

CSR.dk

Dansk projekt vil redde printkort fra skrotning

CSR.dk

Stadig flere vælger hotel med bæredygtighedscertificering

Dansk Retursystem

Sponseret

Flere dåser og flasker med pant bliver designet, så de kan genanvendes til nye igen

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Region Hovedstaden får cirkulært byggeri til at virke i praksis

CSR.dk

Nu skal kapacitetsproblemerne løses

Slow A/S

Sponseret

I hele Sydøstasien findes der kun én Bird Friendly®-certificeret kaffeproducent. Slow.

CSR.dk

Optimering af biodiversitet: Hunger Games møder Minecraft

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality in English (CQI and IRCA Certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Quality Management Systems in accordance to the ISO 9001:2015 standard.

Dato

15.06.2026

Sted

Kongens Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

15.06.2026

Sted

Odense

Dansk Industri
Webinar
Sæt realiserbare klimamål med SBTi som ramme

Hvordan arbejder virksomheder med klimamål i praksis? Og hvordan kan SBTi bruges aktivt som rammeværktøj til at skabe værdi i forretningen? Klimaklar er gået sammen med COOR på dette webinar for at give konkrete, praksisnære eksempler på, hvordan, I kommer i gang med målsætninger og reduktionstiltag.

Dato

15.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Sådan integrerer du et energi- og miljøledelsesystem, ISO 50001 og ISO 14001

Ledelsesstandarderne for miljøledelse ISO 14001 og energiledelse ISO 50001 har begge til hensigt at understøtte organisationer i at opnå løbnende forbedringer af deres miljø- og energiforhold. På kurset bliver du introduceret til standardernes krav og får indsigt i, hvordan de to standarder kan integreres i et samlet ledelsessystem.

Dato

16.06.2026

Tid

09:00

Sted

CodeNode, Nordhavn

Cabi
Webinar
Neurodiversitet som konkurrencekraft

Produktionsvirksomheder kan styrke deres konkurrenceevne ved at sikre gode rammer for neurodivergente medarbejdere. Det kan du høre mere om på dette webinar, hvor vi præsenterer opstarten af det treårige projekt Neurodiversitet som konkurrencekraft.

Dato

16.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Intern audit af ledelsessystemer baseret på ISO 14001 og ISO 45001

Formålet med kurset er at give dig viden om hele auditprocessen og masser af træning i at levere effektive interne audits, der skaber værdi i virksomheden.

Dato

17.06.2026

Sted

Online