En hidtil uudnyttet materialestrøm skal nu udnyttes

Den engelske supermarkedskæde Tesco vil nu genanvende plastik-emballage fra fødevarer én til én.

16.12.2021

CSR.dk

I dag er langt det meste genanvendte fødevareemballage produceret af PET-flasker. I de kommende år vil efterspørgslen stige markant, og fødevareindustrien må derfor kigge ind i andre ressource-kilder.

Det skriver PackM.dk

Det gør Tesco nu sammen med emballageproducenten Faerch. Et nyt koncept skal nemlig sikre indsamlingen af Tescos såkaldte displaybakker, som igen skal blive til nye bakker i et lukket kredsløb.

Konceptet er det første af sin slags, der genanvender fødevareemballage én til én og altså ikke er afhængig af PET-flasker som primær kilde.

Læs også: Danish company introduce new system for recycling packaging

”Som den eneste virksomhed i verden med et integreret bakke til bakke-genindvindingssystem har vi evnen, kapaciteten og ekspertisen til at støtte branchen i retning af en cirkulær økonomi for fødevareemballage. Rejsen er lige startet, og vi ser frem til at samarbejde med Tesco om at lancere dette koncept på markedet”, udtaler Spencer Johnston, CEO hos Faerch UK, Irland og Frankrig.

Tredjeparts-validerede certifikater skal sikre høj gennemsigtighed for produkternes præcise sammensætning.

Det nye koncept udnytter en vigtig materialestrøm, der indtil nu ikke har været anvendt til nye plastikprodukter.

- MTN

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

28.11.2025Schur International Holding a/s

Sponseret

Bæredygtige løsninger til plantedyrkning

27.11.2025Forenede Service

Sponseret

Forenede Service investerer i nordisk klimaskov for at balancere CO₂-udledningen frem til 2030

26.11.2025Miljømærkning Danmark

Sponseret

85 % af HimmerLands medarbejdere er stolte af at arbejde et sted, der er svanemærket

26.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Lübech Living åbner ny inspirationsbutik i Aalborg

25.11.2025CSR.dk

Hvad COP30 viste: Fremskridt skabes uden for det globale fællesskab

24.11.2025CSR.dk

Forskere: Svækkede havstrømme bremser ikke den danske opvarmning

24.11.2025CSR.dk

Nyt australsk byggemateriale vil udfordre cementens plads i byggeriet

20.11.2025Schneider Electric

Sponseret

Velkommen til podcasten The Great Switch

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle