En fjerdedel af vores elektronikaffald virker upåklageligt

Der bliver årligt smidt elektroniske apparater ud i massevis. Herunder også en del, som stadig virker, viser undersøgelse fra Syddansk Universitet.

22 procent af husholdningsapparaterne og syv procent af billedskærmene virkede upåklageligt i Syddansk Universitets undersøgelse, der i alt inspicerede fem ton elektronikaffald. Arkivfoto. .

27.04.2017

CSR.dk

I en ny undersøgelse foretaget af Syddansk Universitet fremgår det, at hvert fjerde kasserede, elektroniske apparat stadig virker.

”Vi fandt for eksempel computere, kameraer og endda en blender, som aldrig var kommet ud af indpakningen”, siger Keshav Parajuly, ph.d-studerende på Syddansk Universitets Livscykluscenter.

Millioner at hente ved bedre genbrugskultur
I undersøgelsen beregnede forskerne hvor mange penge, der er at hente, hvis vi bliver bedre til at genbruge apparaterne fuldt ud:

”Vores måde at genbruge de elektroniske produkter består i at smadre dem til pindebrænde og bruge nogle af materialerne igen. Men det er kun omkring ti procent, vi faktisk får genbrugt”, siger Henrik Wentzel, centerleder på Syddansk Universitets Livscykluscenter.

Hvis man i stedet fik udnyttet de forskellige elektroniske genstande, som stadig virker, kunne der være mellem 65 og 140 millioner kroner at hente om året, skriver DR.

Læs også: Cirkulært potentiale for genbrug i bilskrotning

Undersøgelsen tog udgangspunkt i inspiceringen af fem ton elektronikaffald. Heraf fungerede 22 procent af husholdningsapparaterne og syv procent af billedskærmene upåklageligt. Og det er endda tal, der vurderes at kunne være højere, da mange apparater udelukkende havde skader fra at være blevet kastet ind i genbrugsstationens bure.

-CHM

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

05.02.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Ansvarlig interiørfavorit vender tilbage i ny nuance

03.02.2026CSR.dk

Elbiler overhaler diesel for første gang i Danmark

02.02.2026CSR.dk

Halvdelen af Danmarks fodaftryk på natur sættes i udlandet

01.02.2026Dagrofa aps

Sponseret

Tilbud til spisesteder: Tag føringen på den grønne menu

29.01.2026CSR.dk

Havvindsoffensiv: Danmark i aftale om 100 gigawatt havvind med kortlagte havarealer

29.01.2026Bureau Veritas

Sponseret

Få en verifikation af jeres bæredygtighedsrapport

28.01.2026CSR.dk

Nyt eksempel på cirkulær tænkning i tæppebranchen

28.01.2026CSR.dk

Mere af det eksisterende byggeri skal bevares i København

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Erhvervsakademi Aarhus
Event
Sådan skaber salgs- og driftsplanlægning bedre forsyningskæder

Gratis event på fredag den 6. februar i Aarhus om S&OP og styring af forsyningskæder.

Dato

06.02.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J.

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

08.02.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

16.02.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Engelsk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

16.02.2026

Sted

Odense

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

16.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Ledelse og bæredygtighed

Sæt retningen for arbejdet med bæredygtighed, engager organisationen og få viden om hvordan du arbejder henimod mere bæredygtighed og grøn omstilling i din organisation. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

17.02.2026

Tid

09:00

Sted

Sønderhøj 30, 8260 Viby J