En drøm med plads til justeringer

Det er tilladt at drømme. Og det kan være klogt at opsætte mål, selvom de på nogle områder kan virke lidt urealistiske endnu. Noget i den stil kan man måske konkludere omkring DONG Energy’s storstilede projekt om en halv million elbiler på de danske veje i 2020. Især prisen på under 100.000 kr. pr. bil vil nok blive genstand for en revurdering.

29.05.2008

CSR.dk

Af Anette Lykke Rasmussen

DONG Energy og det californiske Project Better Place underskrev i slutningen af marts et såkaldt ”Letter of Intent” med en storstilet plan om en halv million elbiler på de danske veje inden 2020. I forbindelse med underskrivelsen præsenterede de to parter en helt ny elbil ­ en Renault Megane, med en tophastighed på 190 km/t. og en accelereration fra 0-100 km/t på 7,5 sekund. Bilen kan køre 160-200 km på en opladning. Det er meningen, at bilerne kan lades op på en af de 500.000 ladestationer, som DONG Energy og Project Better Place skal oprette rundt omkring i landet. Der skal herudover bygges 50 stationer til udskiftning af batterier på bilerne. Siden nyheden kom ud sidst i marts, er der dog sat spørgsmålstegn ved dele af DONG Energys planer.

Prisen
Det største spørgsmålstegn i den efterfølgende debat går på DONG Energy’s forventninger til prisen på den enkelte bil. Her har direktør Anders Eldrup udtalt, at prisen for en bil kan komme ned under de 100.000 kr. Men hos den franske bilfabrikant Renault, der skal producere bilerne, er man lidt forundret over denne udtalelse: ”Vi er i gang med at udvikle bilen og har endnu intet bud på hvad den kommer til at koste,” udtaler Renaults informationschef i Danmark Søren Hyltoft Rasmussen således. Efterfølgende har Anders Eldrup trukket lidt i land med prisen og siger nu blot, at ”prisen skal ses i lyset af de markedsforhold, der er gældende om to år.”

Til sammenligning findes der i Norge to elbiler på markedet, der kan give en idé om et realistisk prisniveau for en moderne elbil. Den ene hedder ”Buddy” og er en lille topersoners eldreven bybil på størrelse med en Smart. Rækkevidden er 50-80 km, og der bygges 50 om året til en pris af 113.000 kr. fra fabrikken. Hertil skal lægges et batteri, der koster 25.000 kr. og har en holdbarhed på 2-5 år. Den anden norske elbil er Th!nk, som netop er gået i masseproduktion og er støttet af den norske stat. Den bygger på et stort Ford-projekt og den kommer sandsynligvis til Danmark i løbet af sommeren. Prisen bliver omkring 20.000 Euro fra fabrikken. (150.000 kr.). Hertil kommer leje af batteri og serviceordning til anslået 200 Euro om måneden. (1500 kr.)

Renault-Nissan forventes at investere mellem 2,4 milliarder og 4,8 milliarder kr. i udviklingen af elbilen.

Tankstationerne
En anden hurdle for projektet kan blive benzinselskabernes interesse i at opstille stationer til udskiftning af batterier på landets tankstationer. Indtil videre kan man ikke just sige, at projektet får en jublende modtagelse. Måske snarere lidt lunken. F.eks. siger kommunikationschef i Q8 Jytte Wolff-Sneedorff: Det lyder urealistisk og lige lovligt drømmeagtigt. Vi vil absolut være meget tøvende overfor sådan et projekt.”

Afgifterne
Ifølge koncerndirektør Anders Eldrup satser selskabet på, at der i 2020 kører 500.000 elbiler rundt på de danske veje. Det svarer til 20 procent af bilparken og vil - hvis de kører på vindmøllestrøm - kunne mere end opfylde Danmarks mål om ti procent VE i transportsektoren i 2020. Lektor og ph.d. på Institut for Organisationsøkonomi på CBS Christian Erik Kampmann har set på økonomien i projektet, og han mener, at der kan være en samfundsmæssig gevinst på omkring 2 milliarder kr. årligt, hvis DONG lykkes med projektet og oliepriserne holder sig på det nuværende niveau.

Optimismen skyldes de langsigtede eksportmuligheder og nye muligheder for designinnovationer i bilindustrien. Men en helt væsentlig forudsætning for, at projektet lykkes, er at politikerne garanterer, at elbilerne fritages for afgifter i mere end de fire år, som i øjeblikket er stillet i udsigt efter det seneste energiforlig. ”Fire år er slet ikke nok. Det fortæller erhvervshistorien os. Vindmøllerne og den nordiske mobilindustri var ikke vokset frem uden stabil og langsigtet støtte”, siger Christian Erik Kampmann. Og måske er det også derfor, at DONG lægger hårdt ud med storstilede drømme og visioner – så kan det jo være, at politikerne også kan skubbe lidt i den rigtige retning.

(Kilder: ingeniøren.dk, Nyhedsavisen, Bilbasen, Dansk Elbil Komité)

www.miljohorisont.dk/transport

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

19.02.2026CSRD+CO

Sponseret

Offentlige indkøb svigter den grønne omstilling

18.02.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Udendørsdesign i fokus: Mere end blot en sæsontrend

18.02.2026CSR.dk

Nye beregninger: Hejre-felt kan føre til 10.700 dødsfald

18.02.2026Schneider Electric

Sponseret

Selv gamle produktionsanlæg kan få nyt liv med intelligent retrofit

17.02.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Ansvarligt interiør skabte ro midt i SS26 messernes travlhed

17.02.2026Merkur Andelskasse

Sponseret

Bæredygtighed i modvind: Sådan holder vi fælles fokus

12.02.2026Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

12.02.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Hampton kollektionen: Afslappet luksus møder ansvarligt design

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

20.02.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Webinar
Nye datoer klar for 2026

Gratis webinarer om ISO 9001:2026 & ISO 14001:2026

Dato

20.02.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Sæt strøm til ISO/IEC 27002 med CIS18

Få konkrete anvisninger til opbygning af dine sikkerhedsforanstaltninger

Dato

23.02.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 1: ESG og ledelsessystemet

Sådan bruger du virksomhedens ledelsessystem til at systematisere jeres bæredygtighedsarbejde.

Dato

24.02.2026

Sted

Odense

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Værdikæder i forandring - Hvordan ruster vi os til ESG-risici i værdikæden?

Hvordan fremtidssikrer danske virksomheder deres værdikæder i en verden præget af geopolitiske spændinger, nye reguleringer og ESG-krav fra bl.a. finansielle aktører og kunder? På dette formiddagsarrangement sætter vi fokus på, hvordan mellemstore og store virksomheder kan omsætte bæredygtighed til konkret forretningsstrategi – på tværs af leverandører, markeder og finansielle samarbejdspartnere.

Dato

24.02.2026

Tid

08:00

Sted

Teatergaden 1, 8000 Aarhus, Danmark.

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

24.02.2026

Tid

09:00

Sted

Tangen 9, 8200 Aarhus N