En drøm med plads til justeringer

Det er tilladt at drømme. Og det kan være klogt at opsætte mål, selvom de på nogle områder kan virke lidt urealistiske endnu. Noget i den stil kan man måske konkludere omkring DONG Energy’s storstilede projekt om en halv million elbiler på de danske veje i 2020. Især prisen på under 100.000 kr. pr. bil vil nok blive genstand for en revurdering.

29.05.2008

CSR.dk

Af Anette Lykke Rasmussen

DONG Energy og det californiske Project Better Place underskrev i slutningen af marts et såkaldt ”Letter of Intent” med en storstilet plan om en halv million elbiler på de danske veje inden 2020. I forbindelse med underskrivelsen præsenterede de to parter en helt ny elbil ­ en Renault Megane, med en tophastighed på 190 km/t. og en accelereration fra 0-100 km/t på 7,5 sekund. Bilen kan køre 160-200 km på en opladning. Det er meningen, at bilerne kan lades op på en af de 500.000 ladestationer, som DONG Energy og Project Better Place skal oprette rundt omkring i landet. Der skal herudover bygges 50 stationer til udskiftning af batterier på bilerne. Siden nyheden kom ud sidst i marts, er der dog sat spørgsmålstegn ved dele af DONG Energys planer.

Prisen
Det største spørgsmålstegn i den efterfølgende debat går på DONG Energy’s forventninger til prisen på den enkelte bil. Her har direktør Anders Eldrup udtalt, at prisen for en bil kan komme ned under de 100.000 kr. Men hos den franske bilfabrikant Renault, der skal producere bilerne, er man lidt forundret over denne udtalelse: ”Vi er i gang med at udvikle bilen og har endnu intet bud på hvad den kommer til at koste,” udtaler Renaults informationschef i Danmark Søren Hyltoft Rasmussen således. Efterfølgende har Anders Eldrup trukket lidt i land med prisen og siger nu blot, at ”prisen skal ses i lyset af de markedsforhold, der er gældende om to år.”

Til sammenligning findes der i Norge to elbiler på markedet, der kan give en idé om et realistisk prisniveau for en moderne elbil. Den ene hedder ”Buddy” og er en lille topersoners eldreven bybil på størrelse med en Smart. Rækkevidden er 50-80 km, og der bygges 50 om året til en pris af 113.000 kr. fra fabrikken. Hertil skal lægges et batteri, der koster 25.000 kr. og har en holdbarhed på 2-5 år. Den anden norske elbil er Th!nk, som netop er gået i masseproduktion og er støttet af den norske stat. Den bygger på et stort Ford-projekt og den kommer sandsynligvis til Danmark i løbet af sommeren. Prisen bliver omkring 20.000 Euro fra fabrikken. (150.000 kr.). Hertil kommer leje af batteri og serviceordning til anslået 200 Euro om måneden. (1500 kr.)

Renault-Nissan forventes at investere mellem 2,4 milliarder og 4,8 milliarder kr. i udviklingen af elbilen.

Tankstationerne
En anden hurdle for projektet kan blive benzinselskabernes interesse i at opstille stationer til udskiftning af batterier på landets tankstationer. Indtil videre kan man ikke just sige, at projektet får en jublende modtagelse. Måske snarere lidt lunken. F.eks. siger kommunikationschef i Q8 Jytte Wolff-Sneedorff: Det lyder urealistisk og lige lovligt drømmeagtigt. Vi vil absolut være meget tøvende overfor sådan et projekt.”

Afgifterne
Ifølge koncerndirektør Anders Eldrup satser selskabet på, at der i 2020 kører 500.000 elbiler rundt på de danske veje. Det svarer til 20 procent af bilparken og vil - hvis de kører på vindmøllestrøm - kunne mere end opfylde Danmarks mål om ti procent VE i transportsektoren i 2020. Lektor og ph.d. på Institut for Organisationsøkonomi på CBS Christian Erik Kampmann har set på økonomien i projektet, og han mener, at der kan være en samfundsmæssig gevinst på omkring 2 milliarder kr. årligt, hvis DONG lykkes med projektet og oliepriserne holder sig på det nuværende niveau.

Optimismen skyldes de langsigtede eksportmuligheder og nye muligheder for designinnovationer i bilindustrien. Men en helt væsentlig forudsætning for, at projektet lykkes, er at politikerne garanterer, at elbilerne fritages for afgifter i mere end de fire år, som i øjeblikket er stillet i udsigt efter det seneste energiforlig. ”Fire år er slet ikke nok. Det fortæller erhvervshistorien os. Vindmøllerne og den nordiske mobilindustri var ikke vokset frem uden stabil og langsigtet støtte”, siger Christian Erik Kampmann. Og måske er det også derfor, at DONG lægger hårdt ud med storstilede drømme og visioner – så kan det jo være, at politikerne også kan skubbe lidt i den rigtige retning.

(Kilder: ingeniøren.dk, Nyhedsavisen, Bilbasen, Dansk Elbil Komité)

www.miljohorisont.dk/transport

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

26.10.2026CSR.dk

God økonomi i cirkulære løsninger i belysning

23.10.2026CSR.dk

Overshoot bør være et vendepunkt for alles klimaindsats

CSR.dk

Mere natur betaler sig: Beskyttet natur kan give Danmark milliardgevinst

CSR.dk

EU vil forberede Europa på en 3 grader varmere verden.

Give Steel A/S

Sponseret

Give Steel styrker CO2-dokumentation med projektspecifikke EPD’er

CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

CSR.dk

"Destination Earth" - fremtidens vejrvarsler i Europa er på vej

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

Aros Business Academy
Kursus
Klimaregnskabet i praksis – få styr på jeres CO2-beregninger!

Få tal på jeres bæredygtighedsindsats og CO2-udslip – helt simpelt og uden forkundskaber inden for regnskab. Og brug klimaregnskabet til at se, hvor I nemt og effektivt kan sætte ind for at mindske jeres CO2-udledning.

Dato

02.11.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Bureau Veritas
Kursus
Grundlæggende bæredygtighed

Alle taler om bæredygtighed, men det kan være en svær størrelse at få greb om. Grundlæggende bæredygtighed er et crashkursus, der giver en klar, jordnær og praksisnær introduktion til området. Kurset giver dig en solid forståelse af bæredygtighed på et overordnet niveau og et indblik i centrale begreber, terminologi og aktuelle problemstillinger. Målet er at inspirere og give deltagerne konkrete værktøjer, som kan bruges til at arbejde mere bæredygtigt i hverdagen.

Dato

03.11.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

03.11.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

03.11.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

03.11.2026

Sted

Online