Elon Musk: Menneskeheden er i gang med historiens dummeste eksperiment

Tesla-bagmanden og iværksætteren Elon Musk mener, at menneskets fortsatte storforbrug af fossile brændstoffer er et eksperiment, der er dømt til at fejle.

Elon Musk mener, at menneskeheden skal væk fra brugen af fossile brændstoffer. Jo før jo bedre. Foto: Flickr/J.D. Lasica.

04.09.2015

CSR.dk

"”Vi løber jo alligevel tør på et tidspunkt, hvorfor insisterer vi så på det her skøre eksperiment, for at se hvor slemt det bliver?”"

Sådan spørger teknologiiværksætteren, stifteren af PayPal, Tesla og rumprogrammet SpaceX, den sydafrikansk/amerikanske milliardær, Elon Musk, i et interview med techinsider.io.

Læs også: Lys fremtid for elbiler i Danmark

I hans øjne er menneskehedens fortsatte holden fast i fossile brændstoffer som olie, kul og gas en fuldstændig forfejlet strategi, fordi vi ved, at vi ikke alene løber tør inden for en forholdsvis overskuelig fremtid, men også fordi vi forurener vores miljø og atmosfære med voldsomme klimaforandringer til følge.

"”Jo mere den kemiske sammensætning af verdenshavene og atmosfæren forandrer sig på grund af øget CO2-udslip, jo større bliver den langsigtede effekt. Det er givet, at vi løber tør alligevel, så hvorfor fortsætter vi det her skøre eksperiment, for at se hvor slemt det bliver? Vi ved at det som minimum er lidt slemt, og der er overvældende videnskabelig enighed om, at det bliver virkelig slemt",” siger Musk.

Han peger på data fra energiselskabet BP, der forudser at vi vil løbe tør for olie i 2067, naturgas i 2069 og kul i 2121. Og så kan det godt være, at vi finder flere reserver på mere og mere svært tilgængelige steder på jorden, men det vil blive dyrere og mere risikabelt for både mennesker og miljø at hente op – og vi vil løbe tør under alle omstændigheder.

Læs også: Menneskehedens ressourcekvote er opbrugt – for i år

Men Musks hovedfokus er faktisk ikke på ressourceudtømningen, men snarere på de konsekvenser brugen af ikke-vedvarende energikilder for vores klima. Derfor handler det i hans øjne om at få verden til at stoppe det her ”dumme, geofysiske eksperiment, inden vi når til et punkt, hvor vi ikke kan forudse konsekvenserne”, som han siger.

"Vi skal ind i den næste æra for brændstoffer, nemlig den for vedvarende energi", slutter han.

-AK

Rambøll A/S

Sponseret

Bliv klogere på CER

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

18.09.2025Valified

Sponseret

ESG som strategisk aktiv: Honestus & Partners løfter pension til forretningsdifferentiering

18.09.2025Schneider Electric

Sponseret

EVENT: Mød os til Green Hydrogen Week den 6.-10. oktober

17.09.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Klimakampen: Når små handlinger bliver til store resultater

15.09.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Nostalgi i smukt nyt design

12.09.2025CSR.dk

Ramaskrig om producentansvar midlertidigt slukket af Regeringen

11.09.2025Klimaklar

Sponseret

Sidder du alene med klimaregnskab? Få en klimasparringspartner.

11.09.2025Dagrofa aps

Sponseret

Ny digital løsning skal lette klimarapportering og bekæmpe madspild i danske professionelle køkkener

11.09.2025Fristads Kansas

Sponseret

Fristads Kansas tager næste skridt i udfasningen af PFAS

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dakofa
Kursus
En god udbudsproces og en fair kontraktopfølgning

Et nødvendigt gør-det-selv kursus for såvel udbydere som tilbudsgivere. På dette kursus sætter vi nemlig fokus på rammerne for og kommunernes værktøjer til at sikre en god udbudsproces og en fair kontraktopfølgning i en tid, hvor udbud og kontrakter er et væsentligt link mellem udbydere og entreprenører. Grundet overvældende interesse er dette en gentagelse af kurset fra marts 2025.

Dato

18.09.2025

Tid

10:00

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

This 5 day course provides the knowledge and skills needed to organize and lead Environmental Management System audits.

Dato

22.09.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Next Generation QMS Assessment Course

Et virtuelt kursus, som er designet til at give dig en anerkendt metode til at evaluere din virksomheds kvalitetsledelsessystem (QMS) i forhold til best-practice og anerkendte standarder.

Dato

22.09.2025

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

22.09.2025

Sted

Odense

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar September 22, 2025: Sustainable Business Change Manager (Intl/Online)

Are you considering an education in ESG and sustainability? The Sustainable Business Change Manager programme might be the perfect fit for you. If you’re interested but have questions or need tips on how to present the programme’s value internally, join our free Q&A webinar to learn more.

Dato

22.09.2025

Tid

02:00

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold til ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

22.09.2025

Tid

08:30

Sted

Middelfart