Elmarked skal gøres gennemsigtigt for forbrugerne

Nye krav til elhandlere skal give forbrugere klar besked om miljøvenlige strømprodukters reelle klimaeffekt.

22.12.2009

CSR.dk

En bredt sammensat arbejdsgruppe, der består af Energinet.dk, Energistyrelsen, Forbrugerrådet, Det Økologiske Råd, Danmarks Naturfredningsforening og Dansk Energi/Dansk Elhandel, har udarbejdet en ny produktdeklaration, som skal gøre markedet for strømprodukter, med løfte om eksempelvis CO2-reduktion eller mere vedvarende energi, mere gennemsigtigt. Deklarationen henvender sig til elhandlerne og indebærer, at disse skal lave præcise varebeskrivelser for produkter, som i dag beskrives med betegnelser som grøn strøm, klimavenlig eller ”godt for miljøet”. Det betyder, at elhandlerne bliver mødt med krav om at dokumentere, at strømprodukterne lever op til det, de lover. Det skal give forbrugerne sikkerhed for, at købet lever op til forventningen om klimaeffekt. Strømprodukterne kan groft deles op i tre kategorier. Den ene har klimafordel og betyder, at man betaler for, at elhandleren køber og annullerer CO2-kvoter, der svarer til ens elforbrug. Den anden betyder, at man som forbruger betaler for nye investeringer i vedvarende energi. Og den tredje kategori omfatter betaling for vedvarende energi-certifikater fra allerede eksisterende anlæg med vedvarende energi. De tre hovedkategorier bliver delt ud på seks typer produkter, som elhandlerne skal dokumentere efter. Deklarationen kommer fra 1. januar 2010 til at danne grundlag for produktbeskrivelser og søgemuligheder på Elpristavlen.dk, og arbejdsgruppen evaluerer deklarationen medio 2010.
-JR

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

17.02.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Ansvarligt interiør skabte ro midt i SS26 messernes travlhed

17.02.2026Merkur Andelskasse

Sponseret

Bæredygtighed i modvind: Sådan holder vi fælles fokus

12.02.2026Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

12.02.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Hampton kollektionen: Afslappet luksus møder ansvarligt design

11.02.2026CSR.dk

En stille energirevolution er ved at ændre spillereglerne for den grønne omstilling

06.02.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Når lotusblomster bliver til design: Påskekollektion med ansvarlighed

06.02.2026CSR.dk

Dansk virksomhed er nu den højest scorende B Corp i hele EU

05.02.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Ansvarlig interiørfavorit vender tilbage i ny nuance

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
RISMA SYSTEMS A/S
Webinar
Forstå Kammeradvokatens DPIA af Copilot

Webinar med Advokat Emil Galletta Rene fra ComplyCloud

Dato

19.02.2026

Tid

11:00

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

20.02.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Webinar
Nye datoer klar for 2026

Gratis webinarer om ISO 9001:2026 & ISO 14001:2026

Dato

20.02.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Sæt strøm til ISO/IEC 27002 med CIS18

Få konkrete anvisninger til opbygning af dine sikkerhedsforanstaltninger

Dato

23.02.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 1: ESG og ledelsessystemet

Sådan bruger du virksomhedens ledelsessystem til at systematisere jeres bæredygtighedsarbejde.

Dato

24.02.2026

Sted

Odense

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Værdikæder i forandring - Hvordan ruster vi os til ESG-risici i værdikæden?

Hvordan fremtidssikrer danske virksomheder deres værdikæder i en verden præget af geopolitiske spændinger, nye reguleringer og ESG-krav fra bl.a. finansielle aktører og kunder? På dette formiddagsarrangement sætter vi fokus på, hvordan mellemstore og store virksomheder kan omsætte bæredygtighed til konkret forretningsstrategi – på tværs af leverandører, markeder og finansielle samarbejdspartnere.

Dato

24.02.2026

Tid

08:00

Sted

Teatergaden 1, 8000 Aarhus, Danmark.