Elmarked skal gøres gennemsigtigt for forbrugerne

Nye krav til elhandlere skal give forbrugere klar besked om miljøvenlige strømprodukters reelle klimaeffekt.

22.12.2009

CSR.dk

En bredt sammensat arbejdsgruppe, der består af Energinet.dk, Energistyrelsen, Forbrugerrådet, Det Økologiske Råd, Danmarks Naturfredningsforening og Dansk Energi/Dansk Elhandel, har udarbejdet en ny produktdeklaration, som skal gøre markedet for strømprodukter, med løfte om eksempelvis CO2-reduktion eller mere vedvarende energi, mere gennemsigtigt. Deklarationen henvender sig til elhandlerne og indebærer, at disse skal lave præcise varebeskrivelser for produkter, som i dag beskrives med betegnelser som grøn strøm, klimavenlig eller ”godt for miljøet”. Det betyder, at elhandlerne bliver mødt med krav om at dokumentere, at strømprodukterne lever op til det, de lover. Det skal give forbrugerne sikkerhed for, at købet lever op til forventningen om klimaeffekt. Strømprodukterne kan groft deles op i tre kategorier. Den ene har klimafordel og betyder, at man betaler for, at elhandleren køber og annullerer CO2-kvoter, der svarer til ens elforbrug. Den anden betyder, at man som forbruger betaler for nye investeringer i vedvarende energi. Og den tredje kategori omfatter betaling for vedvarende energi-certifikater fra allerede eksisterende anlæg med vedvarende energi. De tre hovedkategorier bliver delt ud på seks typer produkter, som elhandlerne skal dokumentere efter. Deklarationen kommer fra 1. januar 2010 til at danne grundlag for produktbeskrivelser og søgemuligheder på Elpristavlen.dk, og arbejdsgruppen evaluerer deklarationen medio 2010.
-JR

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

24.09.2026Dansk Industri

Sponseret

Certificeret til at vinde: sådan åbnede AV Group døren til de store kunder

24.09.2026FloraDania

Sponseret

Smartere produktion bag dine planter: Gartnerierne bruger langt mindre el, vand og varme

CSR.dk

Virksomhedsledere vil fastholde EU’s grønne omstilling

CSR.dk

Novo Nordisk og UNICEF sammen om børns overvægt

Miljømærkning Danmark

Sponseret

Københavns Rådhus sætter Svanemærket på menuen

CSR.dk

EU's første storskala CO2-lager åbner med både jubel, resignation og kritik

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Tre millioner ton mere byggeaffald end vi tror

Schneider Electric

Sponseret

Mød Schneider Electric på FSTA-messen

CSR.dk

Biodiversitetspåvirkning fra mursten og mørtel bliver undersøgt

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

29.09.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Dansk Industri
Workshop
Gratis workshop: Kom i gang med dit klimaregnskab

Vil I i gang med klimaregnskabet, men er i tvivl om, hvor I skal begynde? På denne workshop bliver I klædt på til at bruge Klimakompasset og omsætte jeres klimadata til konkrete handlinger i virksomheden.

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Velsig Lombjergevej 1, 5750 Ringe

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Certificeringer, rapportering og dokumentation

Lær at dokumentere og rapportere på dine bæredygtige tiltag, fx ESG-rapportering, ordninger og certificeringer, så det følger EU-taksonomi, EU-lovgivning og CSRD. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Erhvervsakademi Aarhus
Webinar
Webinar: Hør om diplomuddannelsen i supply chain management

Deltag i dette 30 min. online infomøde og få indblik i vores nytænkte diplomuddannelse i supply chain management og de kompetencer, den giver til at skabe robuste forsyningskæder.

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Online (Microsoft Teams)

Aros Business Academy
Kursus
Bæredygtighed & ESG – stå stærkere og skab større værdi!

Kom godt i gang med jeres bæredygtige transformation! På dette lynkursus lærer du, hvad bæredygtig omstilling betyder for din branche og organisation, og hvordan I kan tænke bæredygtighed ind i jeres strategier og mål – og samtidig styrke forretningen!

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus