Elmarked skal gøres gennemsigtigt for forbrugerne

Nye krav til elhandlere skal give forbrugere klar besked om miljøvenlige strømprodukters reelle klimaeffekt.

22.12.2009

CSR.dk

En bredt sammensat arbejdsgruppe, der består af Energinet.dk, Energistyrelsen, Forbrugerrådet, Det Økologiske Råd, Danmarks Naturfredningsforening og Dansk Energi/Dansk Elhandel, har udarbejdet en ny produktdeklaration, som skal gøre markedet for strømprodukter, med løfte om eksempelvis CO2-reduktion eller mere vedvarende energi, mere gennemsigtigt. Deklarationen henvender sig til elhandlerne og indebærer, at disse skal lave præcise varebeskrivelser for produkter, som i dag beskrives med betegnelser som grøn strøm, klimavenlig eller ”godt for miljøet”. Det betyder, at elhandlerne bliver mødt med krav om at dokumentere, at strømprodukterne lever op til det, de lover. Det skal give forbrugerne sikkerhed for, at købet lever op til forventningen om klimaeffekt. Strømprodukterne kan groft deles op i tre kategorier. Den ene har klimafordel og betyder, at man betaler for, at elhandleren køber og annullerer CO2-kvoter, der svarer til ens elforbrug. Den anden betyder, at man som forbruger betaler for nye investeringer i vedvarende energi. Og den tredje kategori omfatter betaling for vedvarende energi-certifikater fra allerede eksisterende anlæg med vedvarende energi. De tre hovedkategorier bliver delt ud på seks typer produkter, som elhandlerne skal dokumentere efter. Deklarationen kommer fra 1. januar 2010 til at danne grundlag for produktbeskrivelser og søgemuligheder på Elpristavlen.dk, og arbejdsgruppen evaluerer deklarationen medio 2010.
-JR

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

18.09.2026CSR.dk

EU's første storskala CO2-lager åbner med både jubel, resignation og kritik

18.09.2026Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Møde- og eventkunder stiller krav om bæredygtighed, men dokumentationen halter

CSR.dk

Nyt initiativ skal sikre Danmarks første knappe ressource

CSR.dk

Biodiversitetspåvirkning fra mursten og mørtel bliver undersøgt

Dansk Standard

Sponseret

Nye krav til miljømærkning af produkter skal styrke forbrugertilliden

Dansk Standard

Sponseret

Fælles EU-ramme for beregning af emissioner i vejgodstransport er baseret på ISO 14083

CSR.dk

Salling Group har nu 520 solcelleanlæg i drift

CSR.dk

FN erklærer 1,5-graders-målet for uundgåeligt overskredet

CSR.dk

Hvis EU når sine klimamål, er en licensforlængelse i Nordsøen overflødig

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Uddannelse
ADR uddannelse om dokumentation

ADR Uddannelsen om dokumentation sætter dig i stand til at udarbejde transportdokumenter, container-/køretøjspakkeattest og hente skriftlige anvisninger på relevante sprog i forbindelse med landevejstransport med farligt gods.

Dato

23.09.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training

Event Description

Dato

23.09.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

23.09.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Aros Business Academy
Kursus
Bæredygtighed & ESG – stå stærkere og skab større værdi!

Kom godt i gang med jeres bæredygtige transformation! På dette lynkursus lærer du, hvad bæredygtig omstilling betyder for din branche og organisation, og hvordan I kan tænke bæredygtighed ind i jeres strategier og mål – og samtidig styrke forretningen!

Dato

23.09.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København