Elbilsalget stod næsten stille i 2017

2017 bød, trods reducerede afgifter, på et beskedent salg af elbiler på under 700 styk. Men det ser ud til at lysne i 2018, vurderer flere i branchen.

Det er stadig svært at få danskerne til at køre på elektricitet. Men nye modeller og sikkerhed omkring afgifterne kan måske lokke flere til. .

10.01.2018

CSR.dk

Det har været svært at få elbilen tilbage på vejene, efter regeringen i 2016 indgik en aftale om indføring af registreringsafgift. I første omgang skulle der betales 20 procent af den fulde afgift, og det fik salgstallet til at dykke til 1.300, sammenlignet med over det tredobbelte, 4.329, i 2015.

Også selvom det blev besluttet at fastfryse aftalen på de 20 procent i 2017 og indføre et fradrag for batteriet, så frister det ikke umiddelbart danskerne til at hoppe på den elektriske løsning.

Leasingbranchen står i vejen   
Den stillestående udvikling skyldes blandt andet leasingbranchen, mener Lars Dissing, direktør for Rac Danmark, der står bag udlejningsselskabet Avis/Budget:  

"Fra 2014 begyndte vi at købe Nissan Leafs, så vi på et tidspunkt havde 700 styk. Men i takt med at tilskudsordninger er forsvundet og registreringsafgiften har ændret sig, kan vi ikke længere skabe en business case, som er rentabel. I dag har vi cirka 200 elbiler, som vi leaser ud", siger han til Ingeniøren.

Avis/Budget er ikke de eneste, der har måtte skaffe sig af med elbilerne. Andre leasingselskaber har også skåret ned på antallet, og det kan være en af forklaringerne på, at størrelsen af elbiler i Danmark ikke har rykket sig meget i 2017, skriver Ingeniøren.

Fornyet interesse i 2018 
Elbilen har været i strid modstand gennem de seneste år, men 2018 byder på bedre tider, mener blandt andet branchechef i Dansk Elbil Alliance, Lærke Flader:

”Markedet har været helt fastfrosset på grund af den enorme usikkerhed, der var omkring afgifter. Men nu kan vi se, at der er kommet ro på, og en masse nye og bedre modeller giver nogle meget positive forventninger for 2018”, siger hun til Ingeniøren.

En af dem, som allerede har mærket forskel fra 2017 til 2018 er Nissan. De har længe været en af de helt store på markedet med verdens mest solgte elbil, Nissan Leaf. Nu mærker importøren igen interesse for markedet, når de lancerer den næste Leaf-generation. 140 kunder har allerede bestilt bilen uden hverken at have set eller prøvekørt den.

Det fremkalder optimisme hos direktør for Nissan Danmark, Ralp Gonsalves. Han forklarer, at de regner med at skulle opjustere salgsforventningerne til elbiler for hele 2018. 

Læs også: Volkswagen hæver investering i elbiler

"I modsætning til tidligere, er der mere interesse hos privatpersonerne. Før var det leasingselskaber, kommuner og store virksomheder, der handlede elbiler", forklarer han overfor Ingeniøren.

-JJK

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

26.10.2026CSR.dk

God økonomi i cirkulære løsninger i belysning

23.10.2026CSR.dk

Overshoot bør være et vendepunkt for alles klimaindsats

CSR.dk

Dyrevelfærd til grænsen: Danish Crown-sag viser vigtigheden i at tænke hele værdikæden med

Ahlsells interne transport er helt elektrisk

CSR.dk

Give Steel A/S

Sponseret

Give Steel styrker CO2-dokumentation med projektspecifikke EPD’er

CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

CSR.dk

"Destination Earth" - fremtidens vejrvarsler i Europa er på vej

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

Bureau Veritas
Kursus
Opbygning af HACCP-systemer

På kurset i opbygning af HACCP-systemer får du - med udgangspunkt i en konkret proces - en grundig introduktion til de 12 HACCP-trin og 7 HACCP-principper samt forskellige værktøjer, du med fordel kan anvende til udarbejdelse af din virksomheds HACCP-system.

Dato

04.11.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

04.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
Leverandørstyring

2 dages intensivt kursus i at planlægge, gennemføre og følge op på leverandøraudits.

Dato

04.11.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

04.11.2026

Sted

Odense