Elbilens sejr: Ny forskning bekræfter markant lavere CO2-udledning

Ny undersøgelse viser, at elbiler, selv når elproduktionen medregnes, udleder langt mindre CO2 end både benzin- og dieselbiler. Hermed er elbilens førsteplads i klimakampen cementeret.

Foto: Stock foto

28.02.2025

CSR.dk

Et nyt studie fra Institut für Energie und Umweltforschung Heidelberg bekræfter, at elbiler har en betydeligt lavere CO2-udledning gennem deres levetid sammenlignet med benzin- og dieselbiler.

Ifølge undersøgelsen udleder en elbil 59 procent mindre CO2 end en dieselbil og 53 procent mindre end en benzinbil over en samlet køredistance på 220.000 kilometer.

Selvom produktionen af elbiler initialt medfører højere CO2-udledning på grund af materialer og produktionsprocesser, opvejes dette hurtigt af de lavere emissioner under kørsel. Studiet viser, at elbiler udligner deres højere produktionsaftryk efter blot 25.000 kilometer sammenlignet med dieselbiler og efter 45.000 kilometer i forhold til benzinbiler.

Resultaterne er særligt bemærkelsesværdige, da de er baseret på tyske forhold, hvor en betydelig del af elektriciteten stadig produceres fra kul og gas. Det indikerer, at elbiler potentielt kan have endnu lavere CO2-udledning i lande med grønnere energiforsyning.

Forskerne har også undersøgt klimabelastningen ved plug-in hybridbiler, der dog er vanskelig at beregne, da deres CO2-aftryk i høj grad afhænger af ejerens ladevaner og kørselsmønstre. En tidligere EU-undersøgelse fra 2024 viste, at plug-in hybrider i gennemsnit bruger tre en halv gange så meget fossilt brændstof som angivet i WLTP-normen, hvilket gør deres reelle miljøfordele tvivlsomme.

- lhs

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.08.2026CSR.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

18.08.2026Dansk Retursystem

Sponseret

Forbrugerne returnerer 99,73% af de fastgjorte plastlåg på pantflaskerne

CSR.dk

Jagten på en klimavenlig græsmark er i gang

CSR.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

CSR.dk

Datacentres vandforbrug er i milliardklassen

CSR.dk

Madspildsindsatsen bør have tilpassede værktøjer

Dansk Retursystem

Sponseret

Danskerne sætter ny pantrekord: 247 millioner dåser og flasker på én måned

CSR.dk

Forbud mod at destruere usolgte varer gælder nu for tøj og sko

CSR.dk

Elnettet er i knæ – hvad kan virksomheder selv gøre?

CSR.dk

Verdens overforbrug har opbygget 20 års naturgæld

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

24.08.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

24.08.2026

Sted

København

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: ESG-rapportering

Er du ansvarlig for at redegøre for virksomhedens arbejde med bæredygtighed og ansvarlige virksomhedsdrift? Så er kurset i ESG-rapportering det oplagte for dig. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

25.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtigt indkøb

Lær at udvikle bæredygtige og grønne indkøbspolitikker gennem en overordnet forståelse af virksomhedens indkøbspolitikker og krav til leverandører med fokus på bæredygtighed. Statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

25.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Etisk Handel Danmark
Event
Sommerkur 2026

Kom med til Sommerkur den 25. august.

Dato

25.08.2026

Tid

15:00

Sted

Overgaden Oven Vandet 10, København

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

25.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup