Elbilens sejr: Ny forskning bekræfter markant lavere CO2-udledning

Ny undersøgelse viser, at elbiler, selv når elproduktionen medregnes, udleder langt mindre CO2 end både benzin- og dieselbiler. Hermed er elbilens førsteplads i klimakampen cementeret.

Foto: Stock foto

28.02.2025

CSR.dk

Et nyt studie fra Institut für Energie und Umweltforschung Heidelberg bekræfter, at elbiler har en betydeligt lavere CO2-udledning gennem deres levetid sammenlignet med benzin- og dieselbiler.

Ifølge undersøgelsen udleder en elbil 59 procent mindre CO2 end en dieselbil og 53 procent mindre end en benzinbil over en samlet køredistance på 220.000 kilometer.

Selvom produktionen af elbiler initialt medfører højere CO2-udledning på grund af materialer og produktionsprocesser, opvejes dette hurtigt af de lavere emissioner under kørsel. Studiet viser, at elbiler udligner deres højere produktionsaftryk efter blot 25.000 kilometer sammenlignet med dieselbiler og efter 45.000 kilometer i forhold til benzinbiler.

Resultaterne er særligt bemærkelsesværdige, da de er baseret på tyske forhold, hvor en betydelig del af elektriciteten stadig produceres fra kul og gas. Det indikerer, at elbiler potentielt kan have endnu lavere CO2-udledning i lande med grønnere energiforsyning.

Forskerne har også undersøgt klimabelastningen ved plug-in hybridbiler, der dog er vanskelig at beregne, da deres CO2-aftryk i høj grad afhænger af ejerens ladevaner og kørselsmønstre. En tidligere EU-undersøgelse fra 2024 viste, at plug-in hybrider i gennemsnit bruger tre en halv gange så meget fossilt brændstof som angivet i WLTP-normen, hvilket gør deres reelle miljøfordele tvivlsomme.

- lhs

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

26.10.2026CSR.dk

God økonomi i cirkulære løsninger i belysning

23.10.2026CSR.dk

Overshoot bør være et vendepunkt for alles klimaindsats

CSR.dk

Mere natur betaler sig: Beskyttet natur kan give Danmark milliardgevinst

CSR.dk

EU vil forberede Europa på en 3 grader varmere verden.

Give Steel A/S

Sponseret

Give Steel styrker CO2-dokumentation med projektspecifikke EPD’er

CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

CSR.dk

"Destination Earth" - fremtidens vejrvarsler i Europa er på vej

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA) English

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

02.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor (CQI and IRCA certificed)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of information security management systems in accordance to the ISO 27001:2022 standard.

Dato

02.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Seminar
ISO 13485 Inspirationsseminar

ISO 13485 Inspirationsseminaret giver dig forståelse for indholdet og opbygningen af ISO 13485 standarden, som specificerer kravene til kvalitetsledelsessystemer i organisationer, som er involveret i et eller flere stadier af cyklussen for medicinsk udstyr.

Dato

02.11.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

02.11.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

02.11.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus