Elbilbranchen frygter at afgiftsfritagelse forsvinder

Elbilbranchen gruer for, at der ikke kommer en fornyelse af afgiftsfritagelsen for elbiler i finansloven for 2015.

Det skaber nervøsitet i elbilbranchen, at den netop indgåede delaftale forud for den kommende finanslov ikke tager stilling til beskatning af elbiler efter 2015..

13.11.2014

CSR.dk

Afgiftsfritagelsen for elbiler udløber efter 2015, men regeringens klimakommission har tidligere anbefalet, at fritagelsen fortsætter efter 2015.

Derfor har branchen for elbiler indtil nu håbet på, at afgiftsfritagelsen ville fortsætte, skriver eb.dk. Dog har finanslovsdelaftalen mellem regeringen, Enhedslisten og SF om en milliard kroner til grøn omstilling skabt frygt for, at løbet er kørt, og at der ikke kommer en fornyelse af en afgiftsfritagelse. I aftalen tages der nemlig ikke stilling til beskatningen af elbiler efter 2015.

Læs også: Salget af elbiler vokser

”En klimaaftale uden en afklaring for elbiler rejser spørgsmålet, om den grønne transport nu er helt ude af forhandlingerne? Vi håber stadig på en afklaring i dette års finanslovforhandlinger, men det er klart, at vi er nervøse for, at elbilerne ikke kommer med”, siger Lærke Flader, branchechef i Dansk Elbil Alliance.

Ifølge Lærke Flader har flere ordførere fra Enhedslisten, SF og regeringspartierne dog tidligere har talt positivt om at forlænge afgiftsfritagelsen, og hun peger på, at regeringen har lovet en grøn reform af bilbeskatningen i regeringsgrundlaget. Derfor spirer håbet endnu.

”Manglen på stillingtagen i finansloven skaber altså et stort pres for, at regeringen hurtigt leverer på løfterne fra regeringsgrundlaget om en reform af registreringsafgiften”, siger Lærke Flader.

-KLZ

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.04.2026CSR.dk

Ny rapport: Sådan bygger man regenerativt

20.04.2026Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

AKKC slår rekord i affaldsindsamling: 75 kilo på halvanden time

CSR.dk

Dansk Erhverv indgår partnerskab med Copenhagen Pride

CSR.dk

Mindre madspild: Butikkerne kan spare ved at give madvarer væk

CSR.dk

Øget samarbejde vil sende endnu mere ren strøm gennem Norden

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding- mød TEKsperterne

Schneider Electric

Sponseret

Oplev, hvordan intelligent bygningsautomation kan løfte både driftssikkerhed, fleksibilitet og fremtidssikring

CSR.dk

Danskerne panter flere dåser og flasker end nogensinde før

Schneider Electric

Sponseret

Sådan skaber partnerne værdi i den digitale bygning

CSR.dk

Andel Energi reducerer hosting-udledning med 94 procent

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Mød den nye Privacy standard ISO 27701

Nu kommer ISO 27701 som en selvstændig standard en certificering I et ledelsessystem for privatlivsbeskyttelse, og dermed et certifikat der dokumenterer at I har styr på de processer der sikrer at bl.a. GDPR overholdes.

Dato

24.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online

SUSTAINX ApS
Webinar
Klimamål i praksis: balancen mellem ambitioner og realisme

Mange virksomheder satte ambitiøse klimamål for 2030 og 2050, men står i dag over for at skulle genbesøge dem, fordi de måske ikke var tilstrækkeligt forankret i realiteten. At sætte klimamål handler om mere end at definere et ambitionsniveau. Det kræver en klar afvejning mellem ambition og det, der realistisk kan opnås. Kom med til webinar den 24. april kl. 11.05, hvor Co-founder & ESG Director Line Amtorp dykker ned i, hvordan virksomheder arbejder med at genbesøge deres klimamål, og hvordan man fremadrettet kan arbejde struktureret med at sætte mål, der både er ambitiøse og realistiske fra start.

Dato

24.04.2026

Tid

13:05

Sted

Teams

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

27.04.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 Foundation

Lær hvordan direktivets krav implementeres effektivt med afsæt i ledelsesstandarderne ISO 27001 og ISO 22301

Dato

27.04.2026

Sted

København

JUC SERVICE ApS
Uddannelse
Certificering i Miljøret

Teoretisk og praktisk fundament for håndtering af miljøretlige sager.

Dato

27.04.2026

Tid

09:00

Sted

JUC, Vesterbrogade 4A, 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Circular Economy Starter Pack

Kickstart your company’s work on circular economy and unlock new opportunities

Dato

27.04.2026

Tid

13:00

Sted

Online via Zoom