Eksperter til regeringen: Klimaløsninger bør ikke sektoropdeles

Når politikerne skal til at forhandle klimaløsninger, sker det gradvist og opdelt i sektorer. Det er den forkerte rækkefølge at gøre det i, mener eksperter.

Mange af sektorerne skal deles om den samme overskydende vindenergi..

27.03.2020

CSR.dk

Den foreløbige klimahandlingsplan for 2020 skal omfatte sektorstrategier fra landbrug, transport, energi, byggeri og industri.

Klimaminister Dan Jørgensen (S) forsikrer, at man på trods af den nuværende corona-situation vil forsøge at fortsætte forhandlingerne i videst omfang muligt.

En række klimaeksperter peger nu på, at klimaudfordringen ikke bør løses en sektor ad gangen til at starte med, men at der først skal forhandles tværgående løsninger, da mange af sektorerne er afhængige af hinanden.

Fokus på tværgående løsninger
”Jeg vil foreslå regeringen og dens eksperter at have en overordnet masterplan på plads, inden man går i gang med at forhandle med sektorerne. En plan, hvor man har fokus på, hvilke teknologier der skal bidrage med hvad i energisystemet – herunder hvor meget biomasse vi vil bruge – og hvordan man kan integrere el, varme og transport så meget som muligt”, siger professor i energiplanlægning Henrik Lund til ingeniøren.dk.

Også Christian Ibsen, direktør i den grønne tænketank Concito, mener, at det er vigtigt at starte med at holde fokus på tværgående løsninger.

For eksempel skal mange af sektorerne bruge den samme overskydende vindkraft.

Læs også: Små og mellemstore virksomheder skal ind i klimakampen

”Tværgående elementer kunne for eksempel være: Hvor hurtigt kan vi udvikle og udrulle CCS-løsninger, hvor meget biomasse kan vi klimamæssigt bruge, og hvordan skal vi prioritere den, og hvordan skal den vedvarende energi og elsystemet udbygges – og så kan man med de ting aftalt færdiggøre sektoraftalerne”, siger han til ingeniøren.dk.

- SMF

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

09.06.2026Schneider Electric

Sponseret

Når IT flytter ind i OT – en ny virkelighed for automation

08.06.2026CSR.dk

Klimatilpasning nu eller regning på op til 400 mia. kr.

CSR.dk

Partnerskab skal give flere sunde og grønne frokoster i København

CSR.dk

Løngennemsigtighed implementeret i første danske virksomhed

CSR.dk

Region Hovedstaden får cirkulært byggeri til at virke i praksis

CSR.dk

Nu skal kapacitetsproblemerne løses

Slow A/S

Sponseret

I hele Sydøstasien findes der kun én Bird Friendly®-certificeret kaffeproducent. Slow.

CSR.dk

Optimering af biodiversitet: Hunger Games møder Minecraft

CSR.dk

STARK kortlægger grøn omstilling i byggeriet

Schneider Electric

Sponseret

Software overtager rollen i industriel automation

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 11. juni: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

11.06.2026

Tid

12:30

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality in English (CQI and IRCA Certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Quality Management Systems in accordance to the ISO 9001:2015 standard.

Dato

15.06.2026

Sted

Kongens Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

15.06.2026

Sted

Odense

Dansk Industri
Webinar
Sæt realiserbare klimamål med SBTi som ramme

Hvordan arbejder virksomheder med klimamål i praksis? Og hvordan kan SBTi bruges aktivt som rammeværktøj til at skabe værdi i forretningen? Klimaklar er gået sammen med COOR på dette webinar for at give konkrete, praksisnære eksempler på, hvordan, I kommer i gang med målsætninger og reduktionstiltag.

Dato

15.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Sådan integrerer du et energi- og miljøledelsesystem, ISO 50001 og ISO 14001

Ledelsesstandarderne for miljøledelse ISO 14001 og energiledelse ISO 50001 har begge til hensigt at understøtte organisationer i at opnå løbnende forbedringer af deres miljø- og energiforhold. På kurset bliver du introduceret til standardernes krav og får indsigt i, hvordan de to standarder kan integreres i et samlet ledelsessystem.

Dato

16.06.2026

Tid

09:00

Sted

CodeNode, Nordhavn

Cabi
Webinar
Neurodiversitet som konkurrencekraft

Produktionsvirksomheder kan styrke deres konkurrenceevne ved at sikre gode rammer for neurodivergente medarbejdere. Det kan du høre mere om på dette webinar, hvor vi præsenterer opstarten af det treårige projekt Neurodiversitet som konkurrencekraft.

Dato

16.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online