Eksperter sætter spørgsmålstegn ved Ikeas bæredygtighed

Bæredygtig skovdrift er central i Ikeas bæredygtighedsstrategi og ikke mindst markedsføring. Ifølge eksperter giver nye optagelser af møbelgigantens skovområder i Rumænien dog et andet indtryk.

13.12.2024

CSR.dk

Ikea er en af verdens største forbrugere af træ. Samtidig hævder de, at 98 procent af deres træ enten kommer fra genbrug eller FSC-certificeret skovdrift.

Den sidste påstand er dog under massiv kritik fra eksperter. FSC er en bæredygtighedscertificering, der ifølge organisationen selv stiller "strenge sociale og miljømæssige krav til skovdrift".

Helt konkret omhandler kritikken de såkaldte ’habittræer’, som er en type træer, der har en særlig betydning for skovens liv og biodiversitet. De må ikke fældes, hverken som levende eller døde.

For at leve op til FSC-certificeringskravene skal man i Rumænien efterlade som minimum 3 habittræer per hektar skov i forbindelse med skovdrift. På de 12 hektar i Rumænien har Ikea imidlertid ikke efterladt nogen.

Clearcut eller ej?

I skovdriftsbranchen kaldes rydningen af samtlige træer på et område for et ’clearcut’. Det er en metoden, der bestemt ikke kan kaldes bæredygtig, og som eksperter hævder Ikea benytter sig af i Rumænien.

Ikea afviser dog dette og forklarer deres egentlige metode som ’substitute cutting’. Denne lyder på at erstatte invasive træarter med en anden, hvilket ifølge Ikea på sigt vil være langt sundere for skoven.

Eksperterne er dog skeptiske. De har aldrig hørt om metoden i faglitteraturen og giver ikke meget for den.

”Jeg vil betragte det som en form for nysprog, man har opfundet til lejligheden for at tale udenom, at man har lavet en skovdrift, som ikke er bæredygtig”, siger Jacob Heilmann Clausen, lektor på Sektion for Biodiversitet på Københavns Universitet, til DR.

Desuden, fremhæver eksperterne, er de såkaldte invasive træarter nok slet ikke invasive, men hjemmehørende for området. 

De peger på, at en opdyrkning af skov bestående af udelukkende én træart, kombineret med manglende habittræer, vil få konsekvenser for skovens biodiversitet.

Som svar på kritikken fremhæver Ikea, at skoven siden deres overtagelse er vokset, og at de planlægger at finde habittræerne i de dele af skoven, som endnu ikke er fældet.

- lhs

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

20.10.2026CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

20.10.2026Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

CSR.dk

Mere end 90 aktører slår et slag for bælgfrugter i uge 43

CSR.dk

Kan CSDDD ændre på, at tekstilarbejdere stadig ikke får en løn, de kan leve af?

CSR.dk

"Destination Earth" - fremtidens vejrvarsler i Europa er på vej

CSR.dk

Too Good To Go udvider sin markedsplads til mere end mad

Schneider Electric

Sponseret

Ny Motivair WCDU fra Schneider Electric integrerer væske- og luftkøling for mere fleksible datacenterinstallationer

CSR.dk

Første storby i verden: København er selvforsynende med lokal biogas fra toiletskyl og madaffald

Klimaskovfonden

Sponseret

Virksomheder kan nemt plante skov lokalt

CSR.dk

Ny rapport: Fødevare- og landbrugssektoren er den primære årsag til naturkrisen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
AI og bæredygtig transformation

Et Co- Lab for tilsluttede virksomheder i UN Global Compact Network Denmark

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Fysisk og online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 23. oktober: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

23.10.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
Measurement system analysis (MSA)

I en virksomhed træffes der mange gange daglig beslutninger om produkters kvalitet og processers evne til at opfylde kvalitetskravene. Fejl i disse beslutninger fører til utilfredse kunder og/eller omkostninger til spild, omarbejde etc.

Dato

26.10.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

26.10.2026

Sted

Nyborg

Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – Kom godt i gang med VSME-standarden!

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

26.10.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København