Eksperter sætter spørgsmålstegn ved Ikeas bæredygtighed

Bæredygtig skovdrift er central i Ikeas bæredygtighedsstrategi og ikke mindst markedsføring. Ifølge eksperter giver nye optagelser af møbelgigantens skovområder i Rumænien dog et andet indtryk.

13.12.2024

CSR.dk

Ikea er en af verdens største forbrugere af træ. Samtidig hævder de, at 98 procent af deres træ enten kommer fra genbrug eller FSC-certificeret skovdrift.

Den sidste påstand er dog under massiv kritik fra eksperter. FSC er en bæredygtighedscertificering, der ifølge organisationen selv stiller "strenge sociale og miljømæssige krav til skovdrift".

Helt konkret omhandler kritikken de såkaldte ’habittræer’, som er en type træer, der har en særlig betydning for skovens liv og biodiversitet. De må ikke fældes, hverken som levende eller døde.

For at leve op til FSC-certificeringskravene skal man i Rumænien efterlade som minimum 3 habittræer per hektar skov i forbindelse med skovdrift. På de 12 hektar i Rumænien har Ikea imidlertid ikke efterladt nogen.

Clearcut eller ej?

I skovdriftsbranchen kaldes rydningen af samtlige træer på et område for et ’clearcut’. Det er en metoden, der bestemt ikke kan kaldes bæredygtig, og som eksperter hævder Ikea benytter sig af i Rumænien.

Ikea afviser dog dette og forklarer deres egentlige metode som ’substitute cutting’. Denne lyder på at erstatte invasive træarter med en anden, hvilket ifølge Ikea på sigt vil være langt sundere for skoven.

Eksperterne er dog skeptiske. De har aldrig hørt om metoden i faglitteraturen og giver ikke meget for den.

”Jeg vil betragte det som en form for nysprog, man har opfundet til lejligheden for at tale udenom, at man har lavet en skovdrift, som ikke er bæredygtig”, siger Jacob Heilmann Clausen, lektor på Sektion for Biodiversitet på Københavns Universitet, til DR.

Desuden, fremhæver eksperterne, er de såkaldte invasive træarter nok slet ikke invasive, men hjemmehørende for området. 

De peger på, at en opdyrkning af skov bestående af udelukkende én træart, kombineret med manglende habittræer, vil få konsekvenser for skovens biodiversitet.

Som svar på kritikken fremhæver Ikea, at skoven siden deres overtagelse er vokset, og at de planlægger at finde habittræerne i de dele af skoven, som endnu ikke er fældet.

- lhs

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

20.11.2025Schneider Electric

Sponseret

Velkommen til podcasten The Great Switch

19.11.2025Lemvigh-Müller

Sponseret

Energioptimering er en investering i fremtiden

19.11.2025CSR.dk

Greenpeace vinder sager i både Danmark og Norge og bremser ny oliejagt i Nordsøen

17.11.2025Schneider Electric

Sponseret

WEBINAR: Hold dig et skridt foran med vores TechTalks

17.11.2025Forenede Service

Sponseret

Forenede Service bidrager til produktion af solenergi i nyt partnerskab

13.11.2025CSR.dk

Nyt studie: Danmark blandt de dårligste i verden til at genanvende plastik

11.11.2025Comm2ig

Sponseret

Millioner af computere står overfor at blive udfaset verden over. Men er det på det rigtige grundlag?

07.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

OOhh Private Label: Skræddersyede designløsninger med ansvarlig produktion i centrum

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
ESG-kommunikation: Fra strategi til stærke fortællinger

Du lærer at se og forstå det kommunikative potentiale i ESG og samfundsansvar. Dine undervisere Mette Gert Boldt og Line Schmeltz sørger for, at du efter kurset kan arbejde mere strategisk og kreativt med ESG-fortællinger i din organisation.

Dato

19.11.2025

Tid

10:00

Sted

Amagerfælledvej 190, 2300 København S

Bureau Veritas
Kursus
IATF 16949 Specialist

Med en kombination af teori, øvelser og praktiske eksempler giver IATF 16949 Specialist kurset dig en dybdegående forståelse for kravene i IATF 16949:2016 standarden inklusiv kravene i ISO 9001 standarden. Hovedfokus er dog på tillægskravene i IATF 16949 standarden.

Dato

24.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Byggeriets Samfundsansvar
Kursus
Få styr på ‘G’ i ESG

Der er et stigende behov for, at byggeriets virksomheder har styr på, hvordan de arbejder med økonomiske, etiske og ledelsesmæssige aspekter, der indgår i bæredygtighedsarbejdet under G’et i ESG. På dette seminar får du redskaber til at håndtere dine processer på en ansvarlig måde, herunder en dybere indsigt i principperne i Due Dilligence, også kaldet rettidig omhu for virksomhedsledelse. Seminaret udbydes i samarbejde med Bygherreforeningen.

Dato

24.11.2025

Tid

09:00

Sted

IDA Conference, Kalvebod Brygge 31-33, 1780 København V

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Ledelsens evaluering

Er din virksomhed certificeret, stilles der krav om, at I løbende gennemfører Ledelsens evaluering. Men hvordan gøres det mest effektivt og hvad kan vi lære af de virksomheder, der lykkes bedst med at gennemføre Ledelsens evaluering.

Dato

25.11.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

25.11.2025

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

25.11.2025

Tid

08:30

Sted

Kgs Lyngby