Eksperter kritiserer modeugen

Det kan tyde på greenwashing, når Copenhagen Fashion Week stiller bæredygtighedskrav til dens deltagende tøjmærker. Det mener flere aktører.

Kritikken går blandt andet på, at modeugens bæredygtighedskrav er for uspecifikke. Arkivfoto..

11.08.2023

CSR.dk

Hele denne uge har Copenhagen Fashion Week rullet over de københavnske gader og stræder – og særligt de seneste år med et bæredygtighedsfokus, der er blevet rost af blandt andet britiske Vogue og amerikanske Atmos.

Men nu kritiserer flere eksperter modeugen for ikke at være så grøn, som den fremstår.

Det skriver TV 2 Echo.

Læs også: Dansk teknologi kan producere tøj ni gange hurtigere end i Kina

Kritikken har blandt andet noget at gøre med den bæredygtighedsstrategi, som Copenhagen Fashion Week lancerede i 2020.

Den er i år fremsat som 18 minimumskrav til de deltagende brands, og går eksempelvis ud på at stoppe brugen af plastikindpakning og at arbejde strategisk med at integrere bæredygtighed og standarder for menneskerettigheder.

Men ifølge Louise Lerche-Gredal, direktør for Plastic Change, er det problematisk, at man kan kalde sådanne krav bæredygtige.

Læs også: Tøjmærke dropper begrebet 'bæredygtighed'

”Modeugen i København markedsfører sig benhårdt på bæredygtighed, men det er nærmest umuligt at gennemskue, hvad tøjmærkerne skal leve op til, siger hun til TV 2 Echo.

Hun mener derimod, at det kan tyde på greenwashing.

For Tanja Gotthardsen, selvstændig rådgiver for mode- og tekstilbranchen, savner hun med kravene også et øget fokus på mængden af tøj, der generelt bliver produceret i branchen.

- HCL

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

12.02.2026Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

12.02.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Hampton kollektionen: Afslappet luksus møder ansvarligt design

11.02.2026CSR.dk

En stille energirevolution er ved at ændre spillereglerne for den grønne omstilling

06.02.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Når lotusblomster bliver til design: Påskekollektion med ansvarlighed

06.02.2026CSR.dk

Dansk virksomhed er nu den højest scorende B Corp i hele EU

05.02.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Ansvarlig interiørfavorit vender tilbage i ny nuance

03.02.2026CSR.dk

Elbiler overhaler diesel for første gang i Danmark

02.02.2026CSR.dk

Halvdelen af Danmarks fodaftryk på natur sættes i udlandet

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle