Eksperter: Elvirksomheders udsagn om klimavenlig strøm er greenwashing

Når danske elvirksomheder lover sine kunder ”grøn strøm” er der tale om falsk markedsføring. Det mener Forbrugerrådet Tænk og Rådet for Grøn Omstilling, der samtidig kalder på ændrede retningslinjer.

Flere af elvirksomhederne kompenserer for CO2-udledning ved at købe klimakreditter i organisationer, der vil sikre bevaring af skov, Men det møder også kritik. Arkivfoto..

18.11.2022

CSR.dk

”Klimaneutral strøm”, ”200 procent certificeret CO2-neutral” og ”bæredygtig el”. Sådan formulerer flere danske elvirksomheder den strøm, kunder kan vælge, hvis de vil sikre sig, at husholdningen er lyst op på ansvarlig vis.

Men det er falsk markedsføring og endda greenwashing, lyder det fra Forbrugerrådet Tænk og Rådet for Grøn Omstilling, der ikke mener, at man kan kalde strøm for bæredygtig.

Læs også: Energiselskabernes brancheorganisation Green Power Denmark vil tredoble den danske produktion af grøn strøm i 2030

Udmeldingen kommer efter en undersøgelse, som Børsen har foretaget af Grow Energy, Ewii, Natur-Energi, NRGI og Scanenergi, der alle markedsfører deres produkter som CO2-neutrale.

Gennem en række mails og information virksomhedernes hjemmesider dokumenterer fire af dem for, at strømmen er klimaneutral gennem CO2-reduktioner fra en tredjepart.

Derudover køber alle fem klimakreditter fra organisationerne Verified Carbon Standard og Gold Standard, som står for projekter, der skal sikre skovrejsning, -bevaring eller forøgelse af grønne energiformer.

Men disse tiltag møder kritik, blandt andet fordi der hæftes en del usikkerhed til effekten og til, hvor meget CO2, de reelt mindsker.

Ifølge rapporter fra EU-Kommissiomen og vurderinger fra Klima- og Omstillingsrådet kan 80 til 85 procent af disse projekter ikke kan levere de forventede CO2-reduktioner.

Utilstrækkelig ordning
I en mail til Børsen afviser man hos Ewii blankt, at der er tale om greenwashing og påpeger, at man blot følger myndighedernes retningslinjer på området.

Lars Bonderup Bjørn, administrerende direktør i virksomheden, fortæller ifølge Børsen videre, at Rådet for Grøn Omstillings topchef selv har kaldt Ewiis strøm for ”det grønneste produkt, jeg nogensinde har set.”

Læs også: Lenovos klimakompensation runder 1 mio. tons sparet CO2

Ifølge Rådet for Grøn Omstilling og Forbrugerrådet Tænk ligger en del af problematikken dog i selvsamme retningslinjer, som Forbrugerombudsmanden udarbejde i 2020 – blandt andet med de to organisationer ved forhandlingsbordet.

Ordningen, der hedder grønne blade, gør det muligt for elvirksomheder at markedsføre sine produkter som bæredygtige med et eller to blade.

For at få et grønt blad kræves det, at virksomheden køber certifikater på strøm, som kommer fra vedvarende energiformer.

To blade kræver førnævnte, men også investeringer, der fjerner nok CO2 fra atmosfæren til, at det svarer til klimabelastningen fra kundernes strømforbrug.

”Bedre end ingenting”
Elvirksomhederne bruger dog ordningen for definitivt, mener Julie Abrahams Bangsgaard, energirådgiver hos Rådet for Grøn Omstilling.

“Branchen har tolket superkreativt på den her mærkningsordning. Du kan ikke snakke om, at strømmen er CO2-neutral. Du kan tale om, at du kompenserer, hvad der svarer til et gennemsnitligt elforbrug,” siger hun til Børsen.

Læs også: Regeringens nye klimaprogram kraftigt kritiseret for at være ude af takt med virkeligheden

Ifølge de organisationer har man været kritisk overfor retningslinjerne fra starten af, og de er derfor ”bedre end ingenting”, siger Vagn Jelsøe, chefkonsulent for bæredygtigt forbrug hos Forbrugerrådet Tænk, til Børsen.

Selv mener Julie Abrahams Bangsgaard, at man bør starte helt forfra og udarbejde en ny ordning.

- HCL

Rambøll A/S

Sponseret

Bliv klogere på CER

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

17.09.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Klimakampen: Når små handlinger bliver til store resultater

15.09.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Nostalgi i smukt nyt design

12.09.2025CSR.dk

Ramaskrig om producentansvar midlertidigt slukket af Regeringen

11.09.2025Klimaklar

Sponseret

Sidder du alene med klimaregnskab? Få en klimasparringspartner.

11.09.2025Dagrofa aps

Sponseret

Ny digital løsning skal lette klimarapportering og bekæmpe madspild i danske professionelle køkkener

11.09.2025Fristads Kansas

Sponseret

Fristads Kansas tager næste skridt i udfasningen af PFAS

09.09.2025Lübech Living ApS

Sponseret

OOhh tilføjer varme og elegance til julen med farven Wine

09.09.2025CSR.dk

Rekordstor skovpulje er nu åben for ansøgninger

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dakofa
Seminar
Hybrid-Seminar: Hvordan kan den fremme den cirkulære omstilling i byggebranchen?

Den nye byggevareforordning trådte i kraft den 7. januar 2025 og vil få fuld anvendelse frem mod 8. januar 2026. Forordningen fastlægger harmoniserede EU-regler for byggevarer. Hensigten er, at den skal fremme byggevarers frie bevægelighed på markedet, reducere den administrative byrde (gennem digitale løsninger) og sikre, at byggevarer er i overensstemmelse med principperne for cirkulær økonomi og nye byggeteknologier.

Dato

17.09.2025

Tid

12:30

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001 Inspirationsseminar

I løbet af ISO 14001 Inspirationsseminaret får du forståelse for ISO 14001 standarden og bliver i stand til at vurdere den miljømæssige bæredygtighed i din virksomheds miljøledelsessystem i forhold til de strategiske og operationelle kravelementer i ISO 14001 standarden.

Dato

18.09.2025

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Uddannelse
Kvalitetsleder

Kompetencegivende kvalitetslederuddannelse

Dato

18.09.2025

Sted

Odense

Bureau Veritas
Seminar
ISO 14001 Inspirationsseminar

I løbet af ISO 14001 Inspirationsseminaret får du forståelse for ISO 14001 standarden og bliver i stand til at vurdere den miljømæssige bæredygtighed i din virksomheds miljøledelsessystem i forhold til de strategiske og operationelle kravelementer i ISO 14001 standarden.

Dato

18.09.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

MäRK
Morgenmøde
AT DRIVE FORRETNING ER IKKE EN RET – MEN ET ANSVAR

Vi lever i en tid, hvor compliance ikke er nok. Hvor ansvar ikke kan reduceres til regneark, dokumentation og business as usual. Verden har brug for virksomheder, der handler med etisk dømmekraft og menneskelig integritet. Som ikke kun spørger “Hvad må vi?”, men “Hvad er rigtigt – ikke bare her og nu, men også for kommende generationer?”

Dato

18.09.2025

Tid

08:30

Sted

Merkur Andelskasse, Vesterbrogade 40, 1. sal, 1620 København

Dakofa
Kursus
En god udbudsproces og en fair kontraktopfølgning

Et nødvendigt gør-det-selv kursus for såvel udbydere som tilbudsgivere. På dette kursus sætter vi nemlig fokus på rammerne for og kommunernes værktøjer til at sikre en god udbudsproces og en fair kontraktopfølgning i en tid, hvor udbud og kontrakter er et væsentligt link mellem udbydere og entreprenører. Grundet overvældende interesse er dette en gentagelse af kurset fra marts 2025.

Dato

18.09.2025

Tid

10:00