Eksperter: CO2-afgift skaber ikke grundlæggende forandring af landbruget

Ifølge flere eksperter vil den kommende CO2-afgift på landbruget ikke resultere i mindre animalsk produktion.

Ifølge Landbrug og Fødevarer bør man se på regeringsaftalen i sin helhed. Foto: 123rf.com.

02.07.2024

CSR.dk

Mandag sidste uge præsenterede regeringen sin nye trepartsaftale, hvis store omdrejningspunkt har være den CO2-afgift, der nu pålægges landbruget.

Men afgiften vil ikke resultere i en omstilling væk fra animalsk produktion. Det mener flere eksperter, som Information har talt med.

Det er særligt med henvisning til bundfradraget på 60 procent, at initiativet møder kritik.

”Det høje bundfradrag gør det nemmere for kvægbrugere at blive ved med at være kvægbrugere. Hvis man havde haft et mindre bundfradrag – eller slet ikke noget bundfradrag – så havde man fået mere omstilling hen mod et plantebaseret landbrug,” siger Ulrik Beck, cheføkonom i tænketanken Kraka til Information.

Læs også: Klimarådets forperson reagerer på regeringens klimaafgift

Heller ikke Peter Møllegaard, der er forperson i Klimarådet, mener, at afgiftsniveauet vil drive et skifte fra husdyr til planteproduktion i større omfang.

Hos Landbrug og Fødevarer er man dog ikke enig i kritikken. Martin Kristian Brauer, områdedirektør, mener ikke, man skal vurdere aftalen alene på den kommende CO2-afgift, men hellere aftalen i sin helhed. 

”Man bliver nødt til at se aftalen i sin helhed, og den indeholder selvfølgelig en afgift, men den indeholder også rejsning af 250.000 hektar skov og udtagning af 140.000 hektar lavbundsjord. Det er en historisk omlægning af landbrugsarealerne i Danmark og, mener jeg, en strukturel omlægning af landbruget, som vi kender det i dag,” siger han til Information.

– HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

08.05.2026CSR.dk

Sidste nyt om EU's afskovningsforordning

08.05.2026SustainImpact ApS

Sponseret

Dine LCA-beregninger lyver om biodiversitet

CSR.dk

Cirkulært byggeri: Flere penge til at få flere byggematerialer tilbage i kredsløb

CSR.dk

Carlsberg har nu aftaler med over 50 danske landmænd om regenerativ praksis

CSR.dk

Aalborg Portland vinder milliardkontrakt på CO₂-fangst

JUC SERVICE ApS

Sponseret

Første hold certificeret i miljøret hos JUC

CSR.dk

Bedre arbejdsmiljø og økonomi med stabil temperatur i byginger

Elis Danmark A/S

Sponseret

Fra engangsplast til en cirkulær løsning på Center Parcs Nordborg Resort

Comm2ig

Sponseret

Gemmer den cirkulære forretningsmodel på skjulte fordele, vi tidligere ikke har haft fokus på?

CSR.dk

Vi er et vindmølleland, som ikke længere opfører vindmøller på land

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Sæt strøm til ISO/IEC 27002 med CIS18

Få konkrete anvisninger til opbygning af dine sikkerhedsforanstaltninger

Dato

11.05.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 guideline - del 1 (Psykisk arbejdsmiljø)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

11.05.2026

Sted

Vejle

DTU
Webinar
Executive Master in Sustainable Leadership Information Session

Discover how you can elevate your career and bring significant value to your company with an Executive Master in Sustainable Leadership.

Dato

11.05.2026

Tid

16:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Ny og revideret ISO 22002-serie (online)

Bliv opdateret på de seneste ændringer i ISO 22002-serien og forstå de nye krav til Pre-Requisite Programs (PRP)

Dato

12.05.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Kvalitetskultur med udgangspunkt i ISO 10010:2022 og adfærdsdesign

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at lederskab skal sikre en kvalitetskultur.

Dato

12.05.2026

Sted

Middelfart

PwC Danmark
Webinar
Green Taxes and Energy Tax Reimbursement

In this webinar you will get a concise update on the revised rules for reimbursement of energy and excise duties effective from 1 January 2026 and what they mean for companies in practice.

Dato

12.05.2026

Tid

09:00

Sted

Online