Eksperter: CO2-afgift skaber ikke grundlæggende forandring af landbruget

Ifølge flere eksperter vil den kommende CO2-afgift på landbruget ikke resultere i mindre animalsk produktion.

Ifølge Landbrug og Fødevarer bør man se på regeringsaftalen i sin helhed. Foto: 123rf.com.

02.07.2024

CSR.dk

Mandag sidste uge præsenterede regeringen sin nye trepartsaftale, hvis store omdrejningspunkt har være den CO2-afgift, der nu pålægges landbruget.

Men afgiften vil ikke resultere i en omstilling væk fra animalsk produktion. Det mener flere eksperter, som Information har talt med.

Det er særligt med henvisning til bundfradraget på 60 procent, at initiativet møder kritik.

”Det høje bundfradrag gør det nemmere for kvægbrugere at blive ved med at være kvægbrugere. Hvis man havde haft et mindre bundfradrag – eller slet ikke noget bundfradrag – så havde man fået mere omstilling hen mod et plantebaseret landbrug,” siger Ulrik Beck, cheføkonom i tænketanken Kraka til Information.

Læs også: Klimarådets forperson reagerer på regeringens klimaafgift

Heller ikke Peter Møllegaard, der er forperson i Klimarådet, mener, at afgiftsniveauet vil drive et skifte fra husdyr til planteproduktion i større omfang.

Hos Landbrug og Fødevarer er man dog ikke enig i kritikken. Martin Kristian Brauer, områdedirektør, mener ikke, man skal vurdere aftalen alene på den kommende CO2-afgift, men hellere aftalen i sin helhed. 

”Man bliver nødt til at se aftalen i sin helhed, og den indeholder selvfølgelig en afgift, men den indeholder også rejsning af 250.000 hektar skov og udtagning af 140.000 hektar lavbundsjord. Det er en historisk omlægning af landbrugsarealerne i Danmark og, mener jeg, en strukturel omlægning af landbruget, som vi kender det i dag,” siger han til Information.

– HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

04.05.2026JUC SERVICE ApS

Sponseret

Første hold certificeret i miljøret hos JUC

28.04.2026CSR.dk

Bedre arbejdsmiljø og økonomi med stabil temperatur i byginger

CSR.dk

Blåkläder går mod strømmen og producerer nu 98 procent in-house

CSR.dk

Erhvervsgiganter i fælles indsats: Brugte industriprodukter skal leve meget længere

CSR.dk

Vi er et vindmølleland, som ikke længere opfører vindmøller på land

CSR.dk

Ny rapport: Sådan bygger man regenerativt

Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

AKKC slår rekord i affaldsindsamling: 75 kilo på halvanden time

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Moving Every Stone: How Lessebo Paper Aligns Craft, Chemistry and Continuous Improvement

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Øget samarbejde vil sende endnu mere ren strøm gennem Norden

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
How to Tackle Forced Labour in the Nordics

What does forced labour look like in the Nordics? Why do we have forced labour? Which companies will be impacted by the EU Forced Labour Ban regulation? Join our webinar to learn more.

Dato

05.05.2026

Tid

08:30

Sted

Online via Zoom

Aros Business Academy
Kursus
Livscyklusvurdering (LCA)

Tag på kursus i livscyklusvurdering, og lær at styre LCA-processen med blik for din organisations behov – så I ikke ender med at kaste penge efter noget, der ikke kan bruges.

Dato

06.05.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

06.05.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

PwC Danmark
Webinar
Voluntary Sustainability Reporting: How and Why

In this webinar you will gain an exploration of why companies choose voluntary sustainability reporting and how transparent, credible ESG disclosures can create business value while managing legal and greenwashing risks.

Dato

07.05.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Cabi
Webinar
Bliv klar til kravene til S’et i ESG

Banker og kunder kræver dokumentation af jeres sociale ansvar. Tilmeld dig webinaret og få vejledning i, hvordan du styrker din virksomheds ESG-position og bliver mere konkurrencedygtig.

Dato

07.05.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Byggeriets Samfundsansvar
Generalforsamling
Årsmøde og generalforsamling

Byggeriets Samfundsansvar afholder generalforsamling og årsmøde den 7. maj 2026. Kom og få indblik i aktuelle initiativer i foreningen. Bliv desuden klogere på, hvordan du kan engagere dig og netværk med andre frontløbere på tværs af bygge- og anlægsbranchen.

Dato

07.05.2026

Tid

12:45

Sted

Tilgår