Eksperter: CO2-afgift skaber ikke grundlæggende forandring af landbruget

Ifølge flere eksperter vil den kommende CO2-afgift på landbruget ikke resultere i mindre animalsk produktion.

Ifølge Landbrug og Fødevarer bør man se på regeringsaftalen i sin helhed. Foto: 123rf.com.

02.07.2024

CSR.dk

Mandag sidste uge præsenterede regeringen sin nye trepartsaftale, hvis store omdrejningspunkt har være den CO2-afgift, der nu pålægges landbruget.

Men afgiften vil ikke resultere i en omstilling væk fra animalsk produktion. Det mener flere eksperter, som Information har talt med.

Det er særligt med henvisning til bundfradraget på 60 procent, at initiativet møder kritik.

”Det høje bundfradrag gør det nemmere for kvægbrugere at blive ved med at være kvægbrugere. Hvis man havde haft et mindre bundfradrag – eller slet ikke noget bundfradrag – så havde man fået mere omstilling hen mod et plantebaseret landbrug,” siger Ulrik Beck, cheføkonom i tænketanken Kraka til Information.

Læs også: Klimarådets forperson reagerer på regeringens klimaafgift

Heller ikke Peter Møllegaard, der er forperson i Klimarådet, mener, at afgiftsniveauet vil drive et skifte fra husdyr til planteproduktion i større omfang.

Hos Landbrug og Fødevarer er man dog ikke enig i kritikken. Martin Kristian Brauer, områdedirektør, mener ikke, man skal vurdere aftalen alene på den kommende CO2-afgift, men hellere aftalen i sin helhed. 

”Man bliver nødt til at se aftalen i sin helhed, og den indeholder selvfølgelig en afgift, men den indeholder også rejsning af 250.000 hektar skov og udtagning af 140.000 hektar lavbundsjord. Det er en historisk omlægning af landbrugsarealerne i Danmark og, mener jeg, en strukturel omlægning af landbruget, som vi kender det i dag,” siger han til Information.

– HCL

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

26.10.2026CSR.dk

God økonomi i cirkulære løsninger i belysning

23.10.2026CSR.dk

Overshoot bør være et vendepunkt for alles klimaindsats

CSR.dk

Opgøret med dansk dyreproduktion er nået til kyllingerne

CSR.dk

Mere natur betaler sig: Beskyttet natur kan give Danmark milliardgevinst

Give Steel A/S

Sponseret

Give Steel styrker CO2-dokumentation med projektspecifikke EPD’er

CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

CSR.dk

"Destination Earth" - fremtidens vejrvarsler i Europa er på vej

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

Bureau Veritas
Kursus
Opbygning af HACCP-systemer

På kurset i opbygning af HACCP-systemer får du - med udgangspunkt i en konkret proces - en grundig introduktion til de 12 HACCP-trin og 7 HACCP-principper samt forskellige værktøjer, du med fordel kan anvende til udarbejdelse af din virksomheds HACCP-system.

Dato

04.11.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

04.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
Leverandørstyring

2 dages intensivt kursus i at planlægge, gennemføre og følge op på leverandøraudits.

Dato

04.11.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

04.11.2026

Sted

Odense