Eksperter: CO2-afgift skaber ikke grundlæggende forandring af landbruget

Ifølge flere eksperter vil den kommende CO2-afgift på landbruget ikke resultere i mindre animalsk produktion.

Ifølge Landbrug og Fødevarer bør man se på regeringsaftalen i sin helhed. Foto: 123rf.com.

02.07.2024

CSR.dk

Mandag sidste uge præsenterede regeringen sin nye trepartsaftale, hvis store omdrejningspunkt har være den CO2-afgift, der nu pålægges landbruget.

Men afgiften vil ikke resultere i en omstilling væk fra animalsk produktion. Det mener flere eksperter, som Information har talt med.

Det er særligt med henvisning til bundfradraget på 60 procent, at initiativet møder kritik.

”Det høje bundfradrag gør det nemmere for kvægbrugere at blive ved med at være kvægbrugere. Hvis man havde haft et mindre bundfradrag – eller slet ikke noget bundfradrag – så havde man fået mere omstilling hen mod et plantebaseret landbrug,” siger Ulrik Beck, cheføkonom i tænketanken Kraka til Information.

Læs også: Klimarådets forperson reagerer på regeringens klimaafgift

Heller ikke Peter Møllegaard, der er forperson i Klimarådet, mener, at afgiftsniveauet vil drive et skifte fra husdyr til planteproduktion i større omfang.

Hos Landbrug og Fødevarer er man dog ikke enig i kritikken. Martin Kristian Brauer, områdedirektør, mener ikke, man skal vurdere aftalen alene på den kommende CO2-afgift, men hellere aftalen i sin helhed. 

”Man bliver nødt til at se aftalen i sin helhed, og den indeholder selvfølgelig en afgift, men den indeholder også rejsning af 250.000 hektar skov og udtagning af 140.000 hektar lavbundsjord. Det er en historisk omlægning af landbrugsarealerne i Danmark og, mener jeg, en strukturel omlægning af landbruget, som vi kender det i dag,” siger han til Information.

– HCL

Vestforbrænding

Sponseret

Vi går i dybden med CO2

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

02.07.2025Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

Danskerne elsker genbrug – især om sommeren

02.07.2025Elis Danmark A/S

Sponseret

Danmarks første anlæg til anvendelse af regnvand i industriproduktion er sat i drift

01.07.2025MeetDenmark - Dansk Erhvervs- og Mødeturisme

Sponseret

Podcast til sommerferien

01.07.2025CSR.dk

Nordea justerer regler efter lån til oliegigant

01.07.2025Miljømærkning Danmark

Sponseret

Nu kan festivaler og andre events svanemærkes

27.06.2025Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

Bæredygtighedsindsats når nye højder: AKKC certificeret med Svanemærket

27.06.2025CSR.dk

Udskældte klimareduktioner skal tages i brug i stor stil

24.06.2025MeetDenmark - Dansk Erhvervs- og Mødeturisme

Sponseret

Gør social bæredygtighed til en styrkeposition – deltag i nyt gratis forløb

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Webinar
Master in Sustainable Leadership Information Session

Discover how you can elevate your career and bring significant value to your company with a Master in Sustainable Leadership.

Dato

03.07.2025

Tid

09:00

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 8. august: Sustainable Business Change Manager

Overvejer du at tage en uddannelse inden for ESG og bæredygtighed, kan Sustainable Business Change Manager være rigtig for dig. Er du interesseret, men har spørgsmål eller brug for fif til, hvordan du kan sælge uddannelsen ind internt? Deltag i et uforpligtende webinar om uddannelsen.

Dato

04.08.2025

Tid

12:30

Sted

Zoom

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar August 5, 2025: Sustainable Business Change Manager (Intl/Online)

Are you considering an education in ESG and sustainability? The Sustainable Business Change Manager programme might be the perfect fit for you. If you’re interested but have questions or need tips on how to present the programme’s value internally, join our Q&A webinar to learn more.

Dato

05.08.2025

Tid

14:00

Sted

Zoom

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til at arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

18.08.2025

Tid

08:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

18.08.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Uddannelse
Sustainable Business Change Manager – Praktisk Mini MBA med certificering (DK) start 18. aug. 2025

Tid til at forbedre ESG og sustainability-indsatsen I virksomheden – eller til at tage næste karriereskridt? Få nyeste viden og praktiske værktøjer til at opgradere din virksomheds ESG- og bæredygtighedsindsats, din egen faglighed og dit CV. Næste holdstart i aug 2025

Dato

18.08.2025

Tid

09:00

Sted

Kosmopol v. DEA, Fiolstræde 44, 1171 København K