Efter Greenpeace-demonstration: Samsung genbruger Galaxy Note 7

Hos mobilgiganten Samsung har man valgt at lytte til Greenpeace - derfor har virksomheden nu planer om at genbruge de i alt 4,3 millioner Galaxy Note 7 telefoner, der blev tilbagekaldt sidste år.

For nylig offentliggjorde Samsung i en erklæring, at de fremadrettet har tænkt sig at genbruge flere komponenter fra deres smartphones..

31.03.2017

CSR.dk

Hos den globale miljøorganisation Greenpeace er man tilfreds med Samsungs beslutning om at genbruge deres Galaxy Note 7 smartphones. Beslutningen kommer umiddelbart efter, at spanske Greenpeace-aktivister demonstrerede i forbindelse med Samsungs pressekonference ved Mobile World Congress i Barcelona i februar.

"Folk over hele verden har underskrevet begæringer, skrevet e-mails til Samsungs CEO og demonstreret i byer rundt om i verden - og nu har Samsung reageret. Det er et skridt i retningen mod at tænke anderledes i forhold til den måde, vi producerer og bortskaffer elektronik", siger Jude Lee, der er global senior campaigner hos Greenpeace Østasien.

Læs også: Greenpeace: Samsung bør genanvende 4,3 millioner mobiltelefoner

Samsung har i en offentlig erklæring - i forbindelse med lanceringen d. 29. marts af deres første telefon siden den uheldsramte Galaxy Note 7 - meddelt, at de fremadrettet vil renovere og sælge tilbagekaldte telefoner, og at virksomheden vil behandle komponenterne derfra på miljømæssig vis. Derudover fortalte it-giganten, at den vil deltage i en ny undersøgelse, der bliver foretaget af The European Union, der har til formål at udvikle en ny og miljøvenlig teknologi til at genbruge telefoner.

Ifølge en FN-rapport i 2014 vil affaldsmængderne fra små it-produkter som mobiltelefoner og pc’er stige globalt til 50 millioner tons eller derover om året i 2017.

Forventer at Samsung holder sit løfte
Hos Greenpeace i Østasien håber man på, at Samsung hurtigst muligt vil offentliggøre en detaljeret tidsplan over, hvornår virksomheden vil gennemføre de løfter, de offentliggjorde den 29. marts:

”Samsung og andre it-virksomheder som Apple bør fremstille telefoner, der er nemme at reparere, renovere og opgradere,” siger Lee.

Læs også: Ny rapport om nettets grønne helte og sorte skurke

I den kommende måned har Greenpeace i Østasien planer om et yderligere fokus på den teknologiske sektor, hvor organisationen bl.a. vil have virksomheder til at genoverveje deres indvirkning på Jorden. Sammen med Samsung vil i alt 14 it-virksomheder blive kontaktet i forbindelse med information om telefoners genanvendelighed til kunderne.

- EL

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

23.10.2026CSR.dk

Overshoot bør være et vendepunkt for alles klimaindsats

23.10.2026CSR.dk

Danske virksomheder tager løsninger med til globalt biodiversitetstopmøde

CSR.dk

God økonomi i cirkulære løsninger i belysning

CSR.dk

Overshoot bør være et vendepunkt for alles klimaindsats

CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

CSR.dk

"Destination Earth" - fremtidens vejrvarsler i Europa er på vej

CSR.dk

Too Good To Go udvider sin markedsplads til mere end mad

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

DTU
Efteruddannelse
Sikker implementering af systemer

Er det dit ansvar, når virksomheden skal sikre data under transport og ved opbevaring? Så er det vigtigt at vælger en sikker og tilstrækkelig hurtig kryptografisk algoritme.

Dato

29.10.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: ESG-rapportering

Er du ansvarlig for at redegøre for virksomhedens arbejde med bæredygtighed og ansvarlige virksomhedsdrift? Så er kurset i ESG-rapportering det oplagte for dig. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

30.10.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA) English

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

02.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor (CQI and IRCA certificed)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of information security management systems in accordance to the ISO 27001:2022 standard.

Dato

02.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Seminar
ISO 13485 Inspirationsseminar

ISO 13485 Inspirationsseminaret giver dig forståelse for indholdet og opbygningen af ISO 13485 standarden, som specificerer kravene til kvalitetsledelsessystemer i organisationer, som er involveret i et eller flere stadier af cyklussen for medicinsk udstyr.

Dato

02.11.2026

Sted

Fredericia