Du kan stadig nå det

Danske virksomheder går sammen om at få del i den britiske miljø-guldgrube. Det sker ved fælles deltagelse i den britiske miljømesse SustainabliltyLive.

08.02.2008

CSR.dk

I kraft af de senere års øgede fokus på miljøområdet spår sværvægtere i dansk industri, at cleantech-sektoren vil blive fremtidens guldgrube, og afsætningsmulighederne på eksportmarkederne ser da også absolut positive ud for danske miljø virksomheder. En afgørende forudsætning er dog, at eksportmarkederne er bekendt med de danske virksomheder og deres kompetencer – et ikke ukendt faktum for arrangøren af danske eksportfremstød på internationale miljømesser, Environment Denmark.

Lige nu arbejder Environment Denmark for fuldt tryk på at arrangere en dansk fællesstand på den britiske miljømesse SustainabliltyLive i Birmingham den 20.-22. maj 2008. Messen er vigtig for danske virksomheder, fordi den er Storbritanniens største og vigtigste inden for miljø, vand, energi og jord, og fordi den henvender sig til miljøvirksomheder, der satser på de europæiske eksportmarkeder.

Det danske eksportfremstød på SustainabilityLive vækker opmærksomhed, og mangfoldigheden blandt de danske virksomheder tiltrækker mange forskellige interesserede og potentielle samarbejdspartnere. Under selve messen arrangerer Environment Denmark forskellige aktiviteter bl.a. MatchMaking i samarbejde med den danske ambassade i London.

Danske virksomheder har stadig mulighed for at deltage, da der endnu er ledige pladser på den danske fællesstand.

Environment Denmark er ”søster” til Offshore Denmark, som har mange års erfaring med danske eksportfremstød på internationale offshore messer. Begge forretningsområder er en del af TofKo Business Development A/S.

Yderligere oplysninger:

Environment Denmark
c/o TofKo Business Development A/S
Nørremarksvej 27
9270 Klarup
Tel. 98 31 77 11
info@environment-denmark.dk
www.environment-denmark.dk

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

12.08.2026CSR.dk

Dagrofa Foodservice opsætter solceller på 21 butikker

11.08.2026Schneider Electric

Sponseret

Hvilken robot skal du vælge?

CSR.dk

Klimasikring på turbo skal give tryghed til danskerne - og virksomhederne

CSR.dk

Flere gevinster ved en stresspolitik på arbejdspladsen

Dansk Retursystem

Sponseret

Danskerne sætter ny pantrekord: 247 millioner dåser og flasker på én måned

CSR.dk

Forbud mod at destruere usolgte varer gælder nu for tøj og sko

CSR.dk

Elnettet er i knæ – hvad kan virksomheder selv gøre?

CSR.dk

Verdens overforbrug har opbygget 20 års naturgæld

CSR.dk

EU's nye ETS-forslag: Balancegang mellem klimaambitioner og industriens konkurrenceevne

CSR.dk

Danskernes skjulte varmespild skal afsløres

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

24.08.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

24.08.2026

Sted

København

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtigt indkøb

Lær at udvikle bæredygtige og grønne indkøbspolitikker gennem en overordnet forståelse af virksomhedens indkøbspolitikker og krav til leverandører med fokus på bæredygtighed. Statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

25.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: ESG-rapportering

Er du ansvarlig for at redegøre for virksomhedens arbejde med bæredygtighed og ansvarlige virksomhedsdrift? Så er kurset i ESG-rapportering det oplagte for dig. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

25.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Etisk Handel Danmark
Event
Sommerkur 2026

Kom med til Sommerkur den 25. august.

Dato

25.08.2026

Tid

15:00

Sted

Overgaden Oven Vandet 10, København

DTU
Efteruddannelse
Fra specialist til leder - aften

Vil du have mere viden om de krav, der stilles til ledere i erhvervslivet? Og vil du udvikle dine ledelseskompetencer? Så tag dette kursus, som også er et diplommodul modul, og få sat fokus på dit potentiale i overgangen fra rollen som specialist til rollen som leder.

Dato

25.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup