DSV Panalpina klar med bæredygtighedsrapport

I hælene på sin nyligt udgivne årsrapport har transportgiganten DSV Panalpina netop publiceret sin Responsibility Report for 2019, hvor koncernen slår fast, at man har gjort ”flotte fremskridt” på ansvarlighedsområdet.

DSV Panalpinas nye bæredygtighedsrapport byder på "stærke fremskridt" ifølge selskabet. Foto: DSV.

12.02.2020

CSR.dk

I sidste uge DSV Panalpina sit regnskab for 2019 - "Et stærkt år", som topchef Jens Bjørn Andersen sagde i den forbindelse - og nu er transportkoncernen så klar med sin første bæredygtighedsrapport siden sammenlægningen blev en realitet i sensommeren 2019.

Rapporten fortæller om ”flotte fremskridt” på ansvarlighedsområdet, der ligger i tråd med de gode finansielle takter.

Læs også: DSV påtager sig videnskabelige mål

Ambitionerne for den nye storaktør er således at ’opnå mere sammen’, som taglinen for sammensmeltningen lyder, og det gælder både for kerneforretningen og på corporate responsibility-agendaen. Af samme årsag er man da også på vej med en ny strategi på området.

”Jeg er overbevist om, at vores nye corporate responsibility-setup og de stærke initiativer, vi har sat i søen gennem både DSV og Panalpina, vil hjælpe os med at nå vores mål på det her felt”, siger topchef Jens Bjørn Andersen, der som bekendt også er leder for regeringens klimapartnerskab for transport, og fortsætter:

”Vi vil reducere vores aftryk på miljøet, være en sund og sikker arbejdsplads for vores ansatte, fortsætte med at være en ansvarlig virksomhed, og deltage aktivt i det globale samfund. Vi har den grundlæggende viden og det organisatoriske engagement til at være det naturlige valg for dem, der leder efter bæredygtig transport og logistik.”

Fra rapporten fremhæver DSV Panalpina bl.a. at man har

  • Påtaget sig videnskabelige mål og vil etablere mål for reduktion af sin drivhusgasudledning i løbet af første halvdel af 2020,
  • Opdateret sin Code of Conduct, både i forhold til det eksisterende indhold og nye emner, der skitserer selskabets position omkring eksempelvis hvidvask og moderne slaveri,
  • Etableret et nyt partnerskab, der skal undersøge, hvordan vindenergi kan bruges til at producere fornybar brint til visse typer lastbiler, og
  • Startet et nyt CO2-rapporteringssystem, der vil forbedre selskabets evne til at beregne og minimere CO2-aftrykket fra kundeforsendelser.

Læs hele DSV Panalpina Responsibility Report for 2019 her.

-AK

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

05.10.2026CSR.dk

Datacentre: Amazon lover over 1 mia. dollar til lokalsamfund

23.09.20263H Law

Sponseret

Nye regler for grøn markedsføring: ESG-arbejdet skal nu kunne tåle markedsføringens virkelighed

CSR.dk

God økonomi i cirkulære løsninger i belysning

CSR.dk

Overshoot bør være et vendepunkt for alles klimaindsats

Dansk Erhverv

Sponseret

Nye retningslinjer giver virksomheder klarere rammer for reglerne om forbud mod tvangsarbejde – her er 4 ting, du skal vide som virksomhed

CSR.dk

Fakturafabrikker rammer kunder hos transportvirksomheder

CSR.dk

Stop farlige produkter før forbrugerne køber dem!

Dansk Mode & Textil

Sponseret

Forbrugerombudsmanden fanger to tekstilvirksomheder i greenwashing

CSR.dk

To af Danmarks største fonde går ind i nye udviklingspartnerskaber

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Etisk Handel Danmark får ny bestyrelse

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: ESG-rapportering

Er du ansvarlig for at redegøre for virksomhedens arbejde med bæredygtighed og ansvarlige virksomhedsdrift? Så er kurset i ESG-rapportering det oplagte for dig. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

30.10.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA) English

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

02.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor (CQI and IRCA certificed)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of information security management systems in accordance to the ISO 27001:2022 standard.

Dato

02.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Seminar
ISO 13485 Inspirationsseminar

ISO 13485 Inspirationsseminaret giver dig forståelse for indholdet og opbygningen af ISO 13485 standarden, som specificerer kravene til kvalitetsledelsessystemer i organisationer, som er involveret i et eller flere stadier af cyklussen for medicinsk udstyr.

Dato

02.11.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

02.11.2026

Tid

08:30

Sted

Online