Dokumentar: Olieindustrien har tiet om klimaforandringerne i 60 år

Ifølge en dokumentarudsendelse, har de store olieselskaber kendt til konsekvenserne ved brugen af fossile brændstoffer siden slutningen af 1950’erne – men uden at give offentligheden besked. ”En af de største skandaler i verdenshistorien”, siger klimaekspert.

Olieindustriens negative effekt på klimaet har ifølge en tysk dokumentar været velkendt i branchen i over 60 år..

07.11.2018

CSR.dk

I over 60 år har verdens største olieselskaber kendt til sammenhængen mellem brugen af fossile brændstoffer, udledningen af CO2 og den globale opvarmning. Denne viden har de imidlertid ikke alene holdt hemmelig, men også aktivt modarbejdet ved at støtte forskning, der undergraver den.

Læs også: Olieselskab tegner dystert billede af fremtidens klima

Det fortæller den tyske dokumentarudsendelse ”Smoke and Fumes: The Climate Change Cover-Up”, skriver SVT. Mere præcist kommer påstanden fra advokaten Carroll Muffett, der er direktør for den amerikanske miljøorganisation CIEL, Center for International Environmental Law. Og dommen er klar:

”Det er en af de største skandaler i verdenshistorien”, siger han ifølge svt.se.

Udsagnet baserer Muffett på bl.a. den såkaldte Brannon-rapport fra 1957, og også Robinson-rapporten fra 1968. Begge analyserer, hvordan drivhusgasser påvirker atmosfæren, og så er de endda finansieret af olieindustrien, i Brannon-rapportens tilfælde giganten ExxonMobil.

Disse og lignende undersøgelser beviser ifølge Carroll Muffett, at ledelserne i de store olieselskaber i hvert fald siden 1960’erne og reelt endnu længere tilbage – altså i over 60 år – har været bevidste om konklusionerne omkring CO2-udledning og stigende temperaturer.

Men i stedet for at fortælle omverdenen om sammenhængen, så man på globalt plan kunne reagere og tage fat på at bekæmpe problemet, så valgte industrien i stedet at fremhæve forskningsresultater, der kunne skabe tvivl om sagen.

”På en måde forvandlede man tvivlen til hovedbudskabet, en meget effektiv form for propaganda”, siger Muffett ifølge SVT.

I dokumentaren er der flere eksempler på, hvordan olieselskaber udadtil har nedtonet risikoen for negative konsekvenser fra deres forretninger, mens de på de indre linjer har forberedt sig på et varmere klima. I 1967 sendte Exxon eksempelvis et specialbygget skib gennem Nordvestpassagen nord om Canada, for at undersøge, hvordan olietankere kunne udnytte smutvejen, når den i fremtiden ville blive isfri.

Et andet eksempel er en stor olierørledning, som man i 1970 begyndte at anlægge gennem Alaska. Her tog man allerede dengang højde for, at permafrosten ville forsvinde og sørgede derfor for, at rørledningens fundamenter var ekstra stabile.

Ifølge folkene bag dokumentarfilmen har olieindustrien fået styrket sin position siden Donald Trump rykkede ind i Det Hvide Hus. Med ham i spidsen peger Carroll Muffett på, at USA nu styres af personer, som benægter den menneskelige indflydelse på klimaforandringerne.

Læs også: Gigantisk økonomisk gevinst i at begrænse den globale opvarmning

Flere har allerede understreget Trumps negative betydning for verdens klima, bl.a. via USA’s exit fra Parisaftalen, ligesom adskillige aktører har lagt sag an mod den fossile industri for dens bidrag til den globale opvarmning.

-AK

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

07.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

OOhh Private Label: Skræddersyede designløsninger med ansvarlig produktion i centrum

06.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Lübech Living åbner ny butik i Aalborg

03.11.2025SUSTAINX ApS

Sponseret

Klimaregnskabets fire modningsniveauer

03.11.2025Klimaklar

Sponseret

Klimaregnskab med effekt på arbejdsglæde og datakvalitet

01.11.2025Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

Giv en ged, Den perfekte firmagave til jul!

31.10.2025CSR.dk

Klimarådet vil have 35-mål og reelle CO2-reduktioner

31.10.2025CSR.dk

Cirkulær betonløsning vinder pris på Building Green

30.10.2025CSR.dk

Ny bydel i Billund skal sætte ny standard for klimavenligt byggeri

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

28.10.2025

Tid

08:30

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Kom godt i gang med ESG og arbejdet med bæredygtighed i praksis - Sorø

Dette arrangement har til formål at hjælpe små og mellemstore virksomheder, der gerne vil i gang med at lave en ESG-opgørelse eller allerede har taget de første skridt mod bæredygtighed, men har behov for konkrete værktøjer, viden og sparring for at komme videre i praksis.

Dato

11.11.2025

Tid

12:00

Sted

Fulbyvej 15, 4180 Sorø, Danmark

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

12.11.2025

Sted

Odense

Folkekirkens Nødhjælp
Event
'Kæmp for alt, hvad du har kært' med generalsekretær Jonas Nøddekær

I november rejser Jonas Nøddekær, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, rundt i landet og fortæller om organisationens arbejde med billeder fra verdens brændpunkter herunder Ukraine, Palæstina, Zimbabwe og Cambodja.

Dato

12.11.2025

Sted

Odense, København, Aarhus, Haderslev, Aalborg

JUC SERVICE ApS
Kursus
Strategisk implementering af CSRD

Dette kursus giver dig et væsentligt og opdateret overblik over EU's Corporate Sustainability Reporting-direktiv (CSRD), med et specifikt fokus på den seneste lovgivningsmæssige udvikling og det udviklende landskab for oplysning om bæredygtighed i EU.

Dato

12.11.2025

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

Dansk Standard
Kursus
Kursus: Bliv Intern auditor – ISO 19011

På dette kursus får du en grundig introduktion til principperne for auditering, tilrettelæggelse af et auditprogram og gennemførelse af audit. Kurset baserer sig på den anerkendte standard ISO 19011 – Auditering af ledelsessystemer

Dato

13.11.2025

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn