Dobbelt op på miljøstøtte siden 2010

Den offentlige støtte til miljø- og klimarelaterede tiltag er fordoblet siden 2010 og vil passere 10 mia. kr. i år. Energisektoren er klart den største modtager, viser tal fra Danmarks Statistik.

Vindkraft er den store modtager af offentlige støttekroner til miljørelaterede projekter. Den samlede støtte er fordoblet siden 2010, viser tal fra Danmarks Statistik..

25.08.2015

CSR.dk

Vindmøller, solceller, skybrudssikring og lignende tiltag myldrer frem i Danmark i disse år, og de mange projekter får mere og mere offentlig støtte i ryggen, viser en ny undersøgelse, ”Miljømotiverede subsidier og overførsler 2014”, fra Danmarks Statistik.

Læs også: Danmark kæmper mod støtte til fossile brændsler

Undersøgelsen viser, at den offentlige støtte både i reelle tal om som procent af BNP er fordoblet fra 2010 til 2014. I 2010 beløb de miljømotiverede subsidier og overførsler sig til 4,5 milliarder kroner, mens det sidste år var vokset til 9,4 mia.

Tilsvarende udgjorde støtten i 2010 0,25 procent af det danske BNP, mens andelen i 2014 var doblet op til 0,49 procent. Med mindre udviklingen vender i år, hvilket der ikke er nogen indikationer på, vil den samlede støtte i år passere de 10 mia. kr. 

De energirelaterede projekter er med afstand den største modtager af de offentlige støttekroner og fik i 2014 7½ ud af 10 kroner, med vindkraft som den største subsektor, efterfulgt af støtte til andre typer vedvarende energi via den såkaldte PSO-afgift (Public Service Obligation).

Støtten er steget nogenlunde jævnt over de sidste fem år, undersøgelsen dækker, dog med et større spring fra 2011 til 2012, der især kan tilskrives større tilskud til vindmøller og andre vedvarende energianlæg samt tilskud til genplantning af skove efter stormfald.

Læs også: Gigant-solcellepark bygges på Sjælland

Ud over energi bliver støtten delt ud til projekter under kategorierne forurening, natur, transport og bistand, der omfatter international miljøstøtte og klimastøtte vedrørende Arktis. Modtagerne er både virksomheder, foreninger og internationale organisationer.

Statistikken er en del af Danmarks Statistik overordnede tema Grønt Nationalregnskab, der over de kommende år vil blive udbygget med flere undersøgelser, bl.a. en udvidet serie om de miljømotiverede subsidier i 2017.

-AK

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

23.10.2026CSR.dk

Overshoot bør være et vendepunkt for alles klimaindsats

23.10.2026CSR.dk

Danske virksomheder tager løsninger med til globalt biodiversitetstopmøde

CSR.dk

Danmark er til FN's biodiversitetstopmøde uden mål, statusrapport eller minister

CSR.dk

Stigende økonomisk ulighed i Danmark er et virksomhedsproblem

CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

CSR.dk

"Destination Earth" - fremtidens vejrvarsler i Europa er på vej

CSR.dk

Too Good To Go udvider sin markedsplads til mere end mad

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 1: ESG og ledelsessystemet

Sådan bruger du virksomhedens ledelsessystem til at systematisere jeres bæredygtighedsarbejde.

Dato

27.10.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Statistical Process Control (SPC)

SPC er en effektiv metode til at overvåge en proces ved opsamling af data. Ved at indsamle prøver regelmæssigt fra processen skabes et grundlag for hurtigt at opdage og handle på trends og afvigelser, der påvirker produktets eller servicens endelige kvalitet.

Dato

27.10.2026

Sted

Fredericia

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Grøn omstilling i praksis

Når vi taler om grøn omstilling i værdikæden er det vigtigt, at bæredygtighed tænkes ind i en helhed i hele værdikæden. Det får du styr på med kurset 'grøn omstilling i praksis'. 8 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

27.10.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Beierholm
Kursus
Klimadata og klimaregnskaber i praksis - København oktober 2026

Efterspørges der en baseline på virksomhedens carbon udledninger, og har du behov for at blive bekendt med klimaregnskabets scope 3? Dette to-dages kursus vil ruste dig til at håndtere klimadata og klimaregnskaber effektivt.

Dato

27.10.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

Dakofa
Seminar
Storskrald - den nyeste viden

På dagens seminar vil vi dels høre om resultaterne fra Miljøstyrelsens miljøprojekt "Strømlinet indsamling af storskrald - potentialer ved best practice" og dels høste erfaringer fra den virkelige verden.

Dato

27.10.2026

Tid

12:00

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg