Dobbelt op på miljøstøtte siden 2010

Den offentlige støtte til miljø- og klimarelaterede tiltag er fordoblet siden 2010 og vil passere 10 mia. kr. i år. Energisektoren er klart den største modtager, viser tal fra Danmarks Statistik.

Vindkraft er den store modtager af offentlige støttekroner til miljørelaterede projekter. Den samlede støtte er fordoblet siden 2010, viser tal fra Danmarks Statistik..

25.08.2015

CSR.dk

Vindmøller, solceller, skybrudssikring og lignende tiltag myldrer frem i Danmark i disse år, og de mange projekter får mere og mere offentlig støtte i ryggen, viser en ny undersøgelse, ”Miljømotiverede subsidier og overførsler 2014”, fra Danmarks Statistik.

Læs også: Danmark kæmper mod støtte til fossile brændsler

Undersøgelsen viser, at den offentlige støtte både i reelle tal om som procent af BNP er fordoblet fra 2010 til 2014. I 2010 beløb de miljømotiverede subsidier og overførsler sig til 4,5 milliarder kroner, mens det sidste år var vokset til 9,4 mia.

Tilsvarende udgjorde støtten i 2010 0,25 procent af det danske BNP, mens andelen i 2014 var doblet op til 0,49 procent. Med mindre udviklingen vender i år, hvilket der ikke er nogen indikationer på, vil den samlede støtte i år passere de 10 mia. kr. 

De energirelaterede projekter er med afstand den største modtager af de offentlige støttekroner og fik i 2014 7½ ud af 10 kroner, med vindkraft som den største subsektor, efterfulgt af støtte til andre typer vedvarende energi via den såkaldte PSO-afgift (Public Service Obligation).

Støtten er steget nogenlunde jævnt over de sidste fem år, undersøgelsen dækker, dog med et større spring fra 2011 til 2012, der især kan tilskrives større tilskud til vindmøller og andre vedvarende energianlæg samt tilskud til genplantning af skove efter stormfald.

Læs også: Gigant-solcellepark bygges på Sjælland

Ud over energi bliver støtten delt ud til projekter under kategorierne forurening, natur, transport og bistand, der omfatter international miljøstøtte og klimastøtte vedrørende Arktis. Modtagerne er både virksomheder, foreninger og internationale organisationer.

Statistikken er en del af Danmarks Statistik overordnede tema Grønt Nationalregnskab, der over de kommende år vil blive udbygget med flere undersøgelser, bl.a. en udvidet serie om de miljømotiverede subsidier i 2017.

-AK

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

20.11.2025Schneider Electric

Sponseret

Velkommen til podcasten The Great Switch

19.11.2025Lemvigh-Müller

Sponseret

Energioptimering er en investering i fremtiden

19.11.2025CSR.dk

Greenpeace vinder sager i både Danmark og Norge og bremser ny oliejagt i Nordsøen

17.11.2025Schneider Electric

Sponseret

WEBINAR: Hold dig et skridt foran med vores TechTalks

17.11.2025Forenede Service

Sponseret

Forenede Service bidrager til produktion af solenergi i nyt partnerskab

13.11.2025CSR.dk

Nyt studie: Danmark blandt de dårligste i verden til at genanvende plastik

11.11.2025Comm2ig

Sponseret

Millioner af computere står overfor at blive udfaset verden over. Men er det på det rigtige grundlag?

07.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

OOhh Private Label: Skræddersyede designløsninger med ansvarlig produktion i centrum

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
ESG-kommunikation: Fra strategi til stærke fortællinger

Du lærer at se og forstå det kommunikative potentiale i ESG og samfundsansvar. Dine undervisere Mette Gert Boldt og Line Schmeltz sørger for, at du efter kurset kan arbejde mere strategisk og kreativt med ESG-fortællinger i din organisation.

Dato

19.11.2025

Tid

10:00

Sted

Amagerfælledvej 190, 2300 København S

Bureau Veritas
Kursus
IATF 16949 Specialist

Med en kombination af teori, øvelser og praktiske eksempler giver IATF 16949 Specialist kurset dig en dybdegående forståelse for kravene i IATF 16949:2016 standarden inklusiv kravene i ISO 9001 standarden. Hovedfokus er dog på tillægskravene i IATF 16949 standarden.

Dato

24.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Byggeriets Samfundsansvar
Kursus
Få styr på ‘G’ i ESG

Der er et stigende behov for, at byggeriets virksomheder har styr på, hvordan de arbejder med økonomiske, etiske og ledelsesmæssige aspekter, der indgår i bæredygtighedsarbejdet under G’et i ESG. På dette seminar får du redskaber til at håndtere dine processer på en ansvarlig måde, herunder en dybere indsigt i principperne i Due Dilligence, også kaldet rettidig omhu for virksomhedsledelse. Seminaret udbydes i samarbejde med Bygherreforeningen.

Dato

24.11.2025

Tid

09:00

Sted

IDA Conference, Kalvebod Brygge 31-33, 1780 København V

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Ledelsens evaluering

Er din virksomhed certificeret, stilles der krav om, at I løbende gennemfører Ledelsens evaluering. Men hvordan gøres det mest effektivt og hvad kan vi lære af de virksomheder, der lykkes bedst med at gennemføre Ledelsens evaluering.

Dato

25.11.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

25.11.2025

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

25.11.2025

Tid

08:30

Sted

Kgs Lyngby