Dobbelt op på miljøstøtte siden 2010

Den offentlige støtte til miljø- og klimarelaterede tiltag er fordoblet siden 2010 og vil passere 10 mia. kr. i år. Energisektoren er klart den største modtager, viser tal fra Danmarks Statistik.

Vindkraft er den store modtager af offentlige støttekroner til miljørelaterede projekter. Den samlede støtte er fordoblet siden 2010, viser tal fra Danmarks Statistik..

25.08.2015

CSR.dk

Vindmøller, solceller, skybrudssikring og lignende tiltag myldrer frem i Danmark i disse år, og de mange projekter får mere og mere offentlig støtte i ryggen, viser en ny undersøgelse, ”Miljømotiverede subsidier og overførsler 2014”, fra Danmarks Statistik.

Læs også: Danmark kæmper mod støtte til fossile brændsler

Undersøgelsen viser, at den offentlige støtte både i reelle tal om som procent af BNP er fordoblet fra 2010 til 2014. I 2010 beløb de miljømotiverede subsidier og overførsler sig til 4,5 milliarder kroner, mens det sidste år var vokset til 9,4 mia.

Tilsvarende udgjorde støtten i 2010 0,25 procent af det danske BNP, mens andelen i 2014 var doblet op til 0,49 procent. Med mindre udviklingen vender i år, hvilket der ikke er nogen indikationer på, vil den samlede støtte i år passere de 10 mia. kr. 

De energirelaterede projekter er med afstand den største modtager af de offentlige støttekroner og fik i 2014 7½ ud af 10 kroner, med vindkraft som den største subsektor, efterfulgt af støtte til andre typer vedvarende energi via den såkaldte PSO-afgift (Public Service Obligation).

Støtten er steget nogenlunde jævnt over de sidste fem år, undersøgelsen dækker, dog med et større spring fra 2011 til 2012, der især kan tilskrives større tilskud til vindmøller og andre vedvarende energianlæg samt tilskud til genplantning af skove efter stormfald.

Læs også: Gigant-solcellepark bygges på Sjælland

Ud over energi bliver støtten delt ud til projekter under kategorierne forurening, natur, transport og bistand, der omfatter international miljøstøtte og klimastøtte vedrørende Arktis. Modtagerne er både virksomheder, foreninger og internationale organisationer.

Statistikken er en del af Danmarks Statistik overordnede tema Grønt Nationalregnskab, der over de kommende år vil blive udbygget med flere undersøgelser, bl.a. en udvidet serie om de miljømotiverede subsidier i 2017.

-AK

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

17.03.2026CSR.dk

Kun atomkraft kan bygge bro i blå bloks klimapolitik

16.03.2026CSR.dk

Fra affald til klimaværktøj: Brugte nitrilhandsker kan fange CO2

Annonce

CSR.dk

Ekspert advarer om at sammenblande ESG og bæredygtighed

CSR.dk

Kun atomkraft kan bygge bro i blå bloks klimapolitik

Schneider Electric

Sponseret

Ny generation af HMI’er løfter industriel automation til næste niveau

Schneider Electric

Sponseret

Event: Mød Schneider Electric på Hannover Messe 2026

CSR.dk

Kun regeringen kalder Danmarks nye flyrute ”grøn”

CSR.dk

Rekordmange danskere kræver politisk stillingstagen til ny oliejagt i Nordsøen

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding med Schneider Electric

CSR.dk

Klimarådet i sin årlige statusrapport: 2030-målet er ikke længere anskueliggjort

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

19.03.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til retningslinjer for FN’s verdensmål

På dette 1-dags kursus lærer du, hvordan din organisation kan arbejde målrettet med FN’s verdensmål. Du lærer at forstå, hvordan verdensmålene kan omsættes til konkret handling, fra strategisk planlægning og bæredygtighedsstrategi til implementering og måling af resultater.

Dato

19.03.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Valified
Webinar
Webinar for konsulenter, rådgivere og konsulenthuse

Sådan bruger du ESG-benchmark som salgs- og analyseprodukt i din rådgivning

Dato

19.03.2026

Tid

09:00

JUC SERVICE ApS
Kursus
Bæredygtigt byggeri

Dette kursus giver en dybdegående introduktion til bæredygtighed byggeri med særligt fokus på krav og retningslinjer, der er relevante for offentlige bygherrer.

Dato

19.03.2026

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

Cabi
Webinar
Fra tal til handling – knæk koden til sygefravær

Data om sygefravær kan gøre en stor forskel, når du skal nedbringe sygefraværet. Men hvordan arbejder du som leder konkret og systematisk med tallene, så du opnår mærkbare resultater? Det får du inspiration og værktøjer til på dette webinar.

Dato

19.03.2026

Tid

10:15

Sted

Online

Dakofa
Seminar
Cirkulære møbler og nye markedspladser

Hvordan skaber private virksomheder og organisationer værdi med mere cirkulære møbler?

Dato

19.03.2026

Tid

12:30

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V