Modsatrettede nyheder om CO2 er begge korrekte

For nylig kunne danskerne læse, at den globale CO2-udledning ikke længere er stigende, men samtidg i et andet medie læse, at CO2-indholdet i atmosfæren stiger med redkordhast. Hvad skal man tro på?

Selvom nylig forskning har vist to forskellige resultater, er de, ifølge forskere, imidlertid begge sande..

31.03.2017

CSR.dk

I en artikel, der forleden blev bragt i Washington Post, forlød det, at den globale CO2-udledning ikke længere er stigende. Udsagnet blev bekræftet via tal fra International Energy Agency, der viste, at CO2-udledningen i 2016 var dalende i forhold til tidligere år.

Læs også: Danmark er verdens fjerde mest bæredygtige land

Samme dag kunne man imidlertid læse på DR.dk, at CO2-indholdet i atmosfæren stiger med rekordhast.

Ifølge DR’s program Detektor er begge konklusioner imidlertid sande.

Forskellige målinger er årsagen
Undersøgelsen, fra International Energy Agency, som Washington Post henviste til, bygger på, hvor meget CO2, der udledes fra energiproduktion heriblandt industri og transport. Her lød målingen for 2016 på 31,1 gigaton, hvilket er samme niveau som i årene 2014 og 2015.

DR’s nyhed om en rekordstigning af CO2-indholdet i atmosfæren bygger imidlertid på målinger foretaget fra Mauna Loa observatoriet på Hawaii, der har målt det samlede niveau af CO2 i atmosfæren siden 1950’erne. Disse målinger viste, at mængden af CO2 i atmosfæren stiger betydeligt.

Ifølge Ole Bøssing Christensen, der er klimaforsker ved DMI, kan mængden af CO2 godt stige markant, selvom tilførslen af CO2 ikke stiger:

”Der er ikke nogen modstrid imellem, at vi har haft en meget høj vækst i koncentrationen af CO2, som NOAA undersøger, og så at emissionerne har været stabile de sidste tre år, som er det, IEA skriver. De kan sagtens være rigtige begge. Den ene siger, at vandstanden i badekarret stiger hurtigere end nogensinde, og den anden siger, at ganske vist har der aldrig været skruet så meget op for vandhanen, men i det mindste er vi holdt op med at skrue mere op”, siger han til Detektor.

Læs også: Rapport: CO2 fra energi kan elimineres

Ifølge ham kan en anden forklaring på stigningen i CO2-indholdet i atmosfæren være, at der udover den menneskeskabte CO2-udledning også sker en udledning fra naturens side:

”Når planter vokser, tager de jo CO2 fra atmosfæren, og når de så bliver spist og fordøjet, eller falder ned og rådner, så bliver de frigjort til atmosfæren”, siger han.

Ifølge Sebastian H. Mernild, der er klimaprofessor og chef for Nansen Centret i Bergen, er begge konklusioner også rigtige:

”Hvis vi skal forstå klimaforandringerne og gøre noget ved dem, så skal vi i første skridt begrænse den menneskeskabte udledning af CO2 til atmosfæren. Det er denne udledning, som er ved at flade ud, hvor udledningen nu år for år er meget konstant på omkring 36 gigaton CO2 per år”, siger han til Detektor.

- EL

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.10.2026Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

16.10.2026CSR.dk

"Destination Earth" - fremtidens vejrvarsler i Europa er på vej

CSR.dk

Natur på dagsordenen: Sådan hænger TNFD, ISSB og EU's regler sammen

CSR.dk

Too Good To Go udvider sin markedsplads til mere end mad

CSR.dk

Første storby i verden: København er selvforsynende med lokal biogas fra toiletskyl og madaffald

Klimaskovfonden

Sponseret

Virksomheder kan nemt plante skov lokalt

CSR.dk

Ny rapport: Fødevare- og landbrugssektoren er den primære årsag til naturkrisen

Give Steel A/S

Sponseret

Hvordan træffer man de “rigtige” valg for stålkonstruktionens klimaaftryk?

CSR.dk

Klimarådet anbefaler højere afgifter på flyrejser

Schneider Electric

Sponseret

Når overskudsvarme skal skabe reel værdi

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
AI og bæredygtig transformation

Et Co- Lab for tilsluttede virksomheder i UN Global Compact Network Denmark

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Fysisk og online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

21.10.2026

Sted

Odense

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig finans

Lær at koble bæredygtighed og økonomi, så du kan rådgive om investeringer og finansielle løsninger, der skaber værdi på flere bundlinjer. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

21.10.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – Kom godt i gang med VSME-standarden!

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

21.10.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

JUC SERVICE ApS
Konference
Miljøkonferencen

Miljøretten og miljøprocesserne i centrum for udvikling af klimaprojekter, vandmiljø, jordforurening, naturbeskyttelse og biodiversitet.

Dato

21.10.2026

Tid

09:00

Sted

Marriott Copenhagen Hotel, Kalvebod Brygge 5, 1560 København V