DIP går frem i ny undersøgelse fra WWF Verdensnaturfonden

Pensionskassen DIP øger nu for fjerde gang i træk pointhøsten i WWF Verdensnaturfondens tilbagevendende analyse af klimaindsatsen hos danske pensionsselskaber.

21.10.2019

CSR.dk

Der skyller en bølge over pensionsbranchen i disse år. Flere og flere selskaber begynder at arbejde målrettet med ansvarlige investeringer, og det gælder ikke mindst hos pensionskassen DIP. I 2018 fik DIP en ny politik for ansvarlige investeringer, og det er de begyndende resultater af den nye strategi, man kan aflæse i de seneste års fremgang i WWF’s analyse.

”Vi er glade for at gå frem igen i år. Området for ansvarlige investeringer er fuldt af gråzoner, og derfor har vi brugt meget tid på at udvikle et stærkt metodisk fundament, så vores beslutninger træffes på et velovervejet grundlag,” siger Kirstine Lund Christiansen, chef for ansvarlige investeringer i DIP.

Arbejder systematisk på tværs af aktivklasser
DIP føler et stort ansvar som forvaltere af medlemmernes pensioner, og den systematiske tilgang til ansvarlige investeringer skal sikre, at pensionskassen kan skabe de bedst mulige langsigtede afkast, og samtidig være en ansvarlig investor.

”Vi er blandt dem, der arbejder systematisk med ansvarlige investeringer på tværs af aktivklasser. Når vi træffer en beslutning, så gælder den på tværs af investeringer – både de traditionelle som aktier og erhvervskreditobligationer – men også investeringer som aktier i private selskaber, lån, og infrastruktur,” siger Kirstine Lund Christiansen.

Som konsekvens af, at DIP i sommer besluttede at ekskludere oliesandsselskaber og dermed frasælge aktier og obligationer, arbejdes der nu også systematisk med at sikre, at der ikke investeres i private oliesandsselskaber eller udlånes penge til oliesandsselskaber i andre dele af porteføljen. Det sikrer pensionskassen ved at skrive det ind i nye aftaler med eksterne kapitalforvaltere på tværs af porteføljen.
 
DIP's fokus på klima og Paris-aftalen på tværs af aktivklasser er dog desværre ikke noget som pensionskassen får point for i WWF’s rapport, hvor fokus primært er på aktier. 

”WWF har en vigtig position i debatten, og de skal roses for at sætte ansvarlige investeringer på dagsordenen. Det er vigtigt for at få hele branchen til at rykke sig. Vi er dog ærgerlige over at vores placering i WWF’s undersøgelse ikke afspejler det fokus, vi har på klimarisici i pensionskassen. Vi må nok konstatere, at vi og WWF på nogle områder har en forskellig indgangsvinkel til emnet,” siger Kirstine Lund Christiansen. 

Scenarieanalyser, aktivt ejerskab og eksklusioner
Hun peger blandt andet på, at DIP i år, som den første i Danmark, offentliggjorde resultaterne af en scenarieanalyse med udgangspunkt i det scenarieanalyseværktøj, som WWF anbefaler, hvilket allerede har ledt til eksklusion af flere selskaber. 

Men dette har ikke givet point i WWF-analysen, da målet her er en forpligtigelse om at lave en ny scenarieanalyse årligt eller halvårligt, selvom det anerkendes, at scenariemodeller har udfordringer. 

”Vi er enige med WWF i, at scenarieanalyser er et af de redskaber man kan bruge til at overvåge sine risici, men vi mener ikke, at vi anvender vores ressourcer bedst ved at gentage dem halv- eller helårligt,” siger Kirstine Lund Christiansen. 

I stedet prioriterer DIP aktivt ejerskab samt at ekskludere de klimabelastende porteføljeselskaber, som ikke arbejder tilfredsstillende med at forebygge og håndtere deres negative påvirkning på klima.

”Vi bliver aldrig færdige med at evaluere porteføljen. Men vi er på rette vej. Og vi har valgt en vej, som vi kan stå inde for over for vores medlemmer. Derfor er jeg også overbevist om, at vi fortsætter den positive udvikling de kommende år,” slutter Kirstine Lund Christiansen.

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

29.09.2026Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric lancerer løsning, der moderniserer bygninger uden nye kabler

29.09.2026CSR.dk

Madspild: Tallene stiger, viljen er der, og nu kommer standarden

CSR.dk

Gubra Green køber mere natur

CSR.dk

Madspild: Tallene stiger, viljen er der, og nu kommer standarden

Dansk Industri

Sponseret

Certificeret til at vinde: sådan åbnede AV Group døren til de store kunder

FloraDania

Sponseret

Smartere produktion bag dine planter: Gartnerierne bruger langt mindre el, vand og varme

Schneider Electric

Sponseret

Hop med på vognen: Schneider Electrics truck kører på roadshow

CSR.dk

Tyskland spurter fra Danmark på vindkraft

Miljømærkning Danmark

Sponseret

Københavns Rådhus sætter Svanemærket på menuen

CSR.dk

EU's første storskala CO2-lager åbner med både jubel, resignation og kritik

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

05.10.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

05.10.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Aros Business Academy
Kursus
Klimaregnskabet i praksis – få styr på jeres CO2-beregninger!

Få tal på jeres bæredygtighedsindsats og CO2-udslip – helt simpelt og uden forkundskaber inden for regnskab. Og brug klimaregnskabet til at se, hvor I nemt og effektivt kan sætte ind for at mindske jeres CO2-udledning.

Dato

05.10.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Miljømærkning Danmark
Konference
Klædt på til fremtiden med miljømærker

Kom til heldagskonference om bæredygtighed, miljømærker og grøn omstilling, og få nye perspektiver fra virksomheder, eksperter og beslutningstagere på tværs af brancher.

Dato

05.10.2026

Tid

09:30

Sted

Odense Mødecenter, Buchwaldsgade 48, 5000 Odense

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Netværksarrangement for fødevaresektoren: Bæredygtighed som konkurrencekraft

Dette netværks arrangement er særligt relevant for dig, der arbejder med bæredygtighed, eksport, salg, marketing, kommunikation eller forretningsudvikling - og som ønsker konkrete perspektiver på, hvordan disse områder kan spille bedre sammen og styrke virksomhedens position på internationale markeder.

Dato

05.10.2026

Tid

10:00

Sted

Vesterbrogade 1L, 4th 1620 København Danmark