DI etablerer cleantech-klynge i New York

DI kickstarter denne uge sit grønne initiativ Danish Cleantech Hub. Initiativet skal være samlingspunkt for cleantech-virksomheder i New York og bane vejen til det amerikanske marked for danske cleantech-løsninger.

Efterspørgslen på danske cleantech-løsninger på det amerikanske marked er stor, og med DI's nye cleantech klynge i New York styrkes tilstedeværelsen på det voksende og lukrative marked. Foto: Thinkstock. .

12.03.2014

CSR.dk

Derfor er New York et relevant marked

  • 19 millioner indbyggere i New York stat.
  • 20 milliarder dollars afsat til investeringer i klimatilpasning.
  • Ambitiøst mål om at reducere byens CO2-udslip med 30 procent inden 2030, og 400 andre grønne initiativer.
  • Progressiv grøn lovgivning.
  • Hastigt stigende energibehov – 7.300 MW ekstra frem mod 2030.
  • Særligt fokus på energieffektivisering i bygninger, smart grid og vand.
Kilde: DI

New York’s ambitiøse klimatilpasningsplaner udgør et enormt eksportpotentiale for danske virksomheders løsninger inden for grøn teknologi.

Derfor samler DI danske virksomheder og offentlige aktører i New York i en klynge under navnet Danish Cleantech Hub (DCH). 

DCH bliver drevet af DI’s kontorer i København og New York og åbner op for en direkte vej til det amerikanske marked for danske virksomheder. DCH er baseret på offentlige og private partnerskaber. 

Læs også: Nyt samarbejde øger eksporten for danske virksomheder

”Vi er rigtig glade for at møde så stor opbakning fra både New York by og Københavns Kommune, og at stærke partnere som State of Green og Green Tech Center vil være med til at løfte denne innovative fælles tilgang til et meget lovende cleantech-marked for danske virksomheder”, siger Kinga Szabo, DI’s kontorchef i USA, i en pressemeddelelse. 

Tæt dialog med beslutningstagere i New York
Selvom danske løsninger er i høj kurs i New York, kræver det stadig en indsats at sikre tilstedeværelsen på markedet. 

Gensidig dialog med byen om dens behov og de lokale markedsvilkår er altafgørende for, at danske virksomheder kan matche efterspørgslen med de rette cleantech-løsninger. 

DI forventer, at den lokale tilstedeværelse i New York betyder, at organisationen kan være i tæt dialog med byens projektledere og politiske beslutningstagere, og sørge for, at de danske cleantech-virksomheders styrkepositioner bringes aktivt i spil.

Læs også: Dansk cleantech-virksomhed i spidsen for workshop i Korea

Torsdag den 13. marts finder en officiel indvielse af DCH’s base i Urban Future Lab sted. Urban Future Lab er New York’s populære facilitet for cleantech- og energisamfundet i byen.

-TK

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

05.05.2026CSR.dk

Aalborg Portland vinder milliardkontrakt på CO₂-fangst

04.05.2026JUC SERVICE ApS

Sponseret

Første hold certificeret i miljøret hos JUC

CSR.dk

Nye emballageregler presser globale supply chains

CSR.dk

Blåkläder går mod strømmen og producerer nu 98 procent in-house

Comm2ig

Sponseret

Gemmer den cirkulære forretningsmodel på skjulte fordele, vi tidligere ikke har haft fokus på?

CSR.dk

Vi er et vindmølleland, som ikke længere opfører vindmøller på land

CSR.dk

Ny rapport: Sådan bygger man regenerativt

Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

AKKC slår rekord i affaldsindsamling: 75 kilo på halvanden time

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Moving Every Stone: How Lessebo Paper Aligns Craft, Chemistry and Continuous Improvement

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Få styr på BEK 1138/2025 (tidl. 761/2024): Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn samt klimasyn i visse virksomheder

Er din virksomhed omfattet af Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn og klimasyn i visse virksomheder, skal I sikre, at I opfylder kravene i Bekendtgørelsen. På dette 3-times online minikursus, giver vi dig den nødvendige viden, så du kan afgøre om din virksomhed er omfattet, og i givet fald hvad der skal til, for at leve op til kravene.

Dato

08.05.2026

Sted

Online

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig digital transformation

Vil du sætte gang i eller drive virksomhedens digitale udvikling i en bæredygtighed retning? Så er dette 4-dages kursus det rette sted at starte.

Dato

08.05.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Sæt strøm til ISO/IEC 27002 med CIS18

Få konkrete anvisninger til opbygning af dine sikkerhedsforanstaltninger

Dato

11.05.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 guideline - del 1 (Psykisk arbejdsmiljø)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

11.05.2026

Sted

Vejle

DTU
Webinar
Executive Master in Sustainable Leadership Information Session

Discover how you can elevate your career and bring significant value to your company with an Executive Master in Sustainable Leadership.

Dato

11.05.2026

Tid

16:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Kvalitetskultur med udgangspunkt i ISO 10010:2022 og adfærdsdesign

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at lederskab skal sikre en kvalitetskultur.

Dato

12.05.2026

Sted

Middelfart