DI: CO2-afgift skal afløse registreringsafgiften

Dansk Industri vil afskaffe registreringsafgiften på biler og erstatte den med en CO2-afgift, der varierer kraftigt afhængigt af den enkelte bils CO2-udslip.

20.08.2009

CSR.dk

Afskaffelsen af den kendte registreringsafgift skal ske over en 10-årig periode, hvor kun nye biler betaler årlig afgift, mens den eksisterende bilpark fortsætter på den gamle ordning. Det nye afgiftssystem skal fordre udvikling og køb af klimavenlige biler, med en årlig afgift på op til 100.000 kr. på de mest forurenende nye køretøjer. Dansk Energi er positive overfor forslaget, men noterer sig samtidig, at det ikke er en løsning i sig selv.
”DI’s forslag er interessant på den lange bane. Nu og her er det vigtigste [dog] at sikre en fortsat afgiftsfritagelse for elbiler og dermed fjerne den afgiftsforøgelse, som der er lagt op til fra 2012 og frem. Jeg er bekymret for, at en langsigtet omlægning af bilbeskatningen fokuserer for snævert på de eksisterende benzin- og dieselbiler og helt glemmer at tilgodese de nye teknologier. Det kan spænde ben for elbilerne,” siger Lars Aagaard, vicedirektør i Dansk Energi, der dog understreger at forslaget har potentiale, så længe elbiler medregnes i ligningen.
”På langt sigt er vi på linje med DI. Bilafgifterne skal afspejle den miljømæssige performance for det enkelte køretøj. CO2 er et vigtigt element i en ny afgiftsstruktur for biler. Strøm er omfattet af EU's kvotesystem, og afgiften må jo derfor nødvendigvis være nul for elbiler. Men elbiler bør også tilgodeses af andre grunde. De støjer og forurener ikke i vores byer. Endelig vil elbiler hjælpe os til at komme ud af afhængigheden af olie fra Mellemøsten og andre ustabile regioner,” siger han.
-AK

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

30.03.2026Schneider Electric

Sponseret

SF6-fri teknologi målrettet datacentre og energitung industri

30.03.2026CSR.dk

Flybranchen advarer: Nye CO2-afgifter presser de europæiske selskaber

CSR.dk

Seniorer presses ud trods rekordhøj beskæftigelse

CSR.dk

Råstofmangel truer samfundsinvesteringer: Branchen kræver national handlingsplan nu

CSR.dk

Stigende interesse for grøn svendeprøve blandt tømrerlærlinge

CSR.dk

Ny LEGO-fabrik skal køre på 100 procent grøn energi

SUSTAINX ApS

Sponseret

Du har klimaregnskabet. Men har du planen for at reducere dine udledninger?

CSR.dk

Kun atomkraft kan bygge bro i blå bloks klimapolitik

CSR.dk

Fra affald til klimaværktøj: Brugte nitrilhandsker kan fange CO2

Schneider Electric

Sponseret

Kom til webinar: Oplev den nye StackMate - enkel og fleksibel robotpalletering

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
JUC SERVICE ApS
Kursus
Ekspropriation

På dette kursus får du den nyeste praksis, herunder nyeste praksis for Højesteret og nyeste taksationspraksis.

Dato

07.04.2026

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenwebinar: Introduktion og gennemgang af Communication on Progress (CoP)

Deltag i dette morgenmøde, hvor vi giver en introduktion og gennemgang af UN Global Compact’s Communication on Progress (CoP) rapporteringsramme, herunder de ændringer til CoP-Questionnairet, der er blevet introduceret for 2025.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online via Zoom

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 3: Due Diligence

– How action leads to change

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark - København

Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
Kommunikation af samfundsansvar

Du lærer at bruge indsigter fra din virksomheds arbejde med samfundsansvar – fx ESG-indsatser – til strategisk kommunikation. Dine undervisere, Line Schmeltz og Anna Karina Kjeldsen, sørger for, at du efter kurset kan kommunikere aktivt til omverdenen om din virksomheds arbejde med samfundsansvar.

Dato

08.04.2026

Tid

10:00

Sted

Amagerfælledvej 190, 2300 København S

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Onboarding til netværket

Deltag i vores online onboardingwebinar og bliv klogere på dine muligheder som medlem af UN Global Compact Network Denmark!

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Byggeriets Samfundsansvar
Seminar
Det gode samarbejde i byggeri og anlæg

Med opbyggelsen af tillid i samarbejdet kan man komme langt. Derfor bliver flere og flere bygge- og anlægsprojekter realiseret gennem nye typer af samarbejdsformer. På denne seminardag sætter vi fokus på det gode samarbejde og på udvalgte samarbejdskonstellationer og måder at organisere samarbejder på. Få del i de vigtige erfaringer og præg debatten, når vi sammen diskuterer fremtidens samarbejdsformer i byggeriet. Seminaret afholdes sammen med Værdibyg og Bygherreforeningen.

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

København