DI: CO2-afgift skal afløse registreringsafgiften

Dansk Industri vil afskaffe registreringsafgiften på biler og erstatte den med en CO2-afgift, der varierer kraftigt afhængigt af den enkelte bils CO2-udslip.

20.08.2009

CSR.dk

Afskaffelsen af den kendte registreringsafgift skal ske over en 10-årig periode, hvor kun nye biler betaler årlig afgift, mens den eksisterende bilpark fortsætter på den gamle ordning. Det nye afgiftssystem skal fordre udvikling og køb af klimavenlige biler, med en årlig afgift på op til 100.000 kr. på de mest forurenende nye køretøjer. Dansk Energi er positive overfor forslaget, men noterer sig samtidig, at det ikke er en løsning i sig selv.
”DI’s forslag er interessant på den lange bane. Nu og her er det vigtigste [dog] at sikre en fortsat afgiftsfritagelse for elbiler og dermed fjerne den afgiftsforøgelse, som der er lagt op til fra 2012 og frem. Jeg er bekymret for, at en langsigtet omlægning af bilbeskatningen fokuserer for snævert på de eksisterende benzin- og dieselbiler og helt glemmer at tilgodese de nye teknologier. Det kan spænde ben for elbilerne,” siger Lars Aagaard, vicedirektør i Dansk Energi, der dog understreger at forslaget har potentiale, så længe elbiler medregnes i ligningen.
”På langt sigt er vi på linje med DI. Bilafgifterne skal afspejle den miljømæssige performance for det enkelte køretøj. CO2 er et vigtigt element i en ny afgiftsstruktur for biler. Strøm er omfattet af EU's kvotesystem, og afgiften må jo derfor nødvendigvis være nul for elbiler. Men elbiler bør også tilgodeses af andre grunde. De støjer og forurener ikke i vores byer. Endelig vil elbiler hjælpe os til at komme ud af afhængigheden af olie fra Mellemøsten og andre ustabile regioner,” siger han.
-AK

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

23.10.2026CSR.dk

Overshoot bør være et vendepunkt for alles klimaindsats

23.10.2026CSR.dk

Danske virksomheder tager løsninger med til globalt biodiversitetstopmøde

CSR.dk

Overshoot bør være et vendepunkt for alles klimaindsats

CSR.dk

Danske virksomheder tager løsninger med til globalt biodiversitetstopmøde

CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

CSR.dk

"Destination Earth" - fremtidens vejrvarsler i Europa er på vej

CSR.dk

Too Good To Go udvider sin markedsplads til mere end mad

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

Etisk Handel Danmark
Webinar
CoP Food: Follow-up workshop on fruits sourced from South Africa

Following the initial Supply Chain Dialogue Workshop on fruits sourced from South Africa, this follow-up workshop will bring together purchasing companies, suppliers, partners and other relevant stakeholders to continue the dialogue and explore opportunities for collaboration.

Dato

29.10.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Dansk Erhverv
Konference
ESGdag 2026: ESG som strategisk drivkraft for et robust og konkurrencedygtigt erhvervsliv

Kom med til ESGdag 2026 den 29. oktober, hvor Dansk Erhverv og FSR – danske revisorer sætter fokus på, hvordan ESG kan udvikle sig fra et compliance-projekt til en strategisk drivkraft for konkurrenceevne, risikostyring og markedsposition i en post-Omnibus-virkelighed.

Dato

29.10.2026

Tid

13:00

Sted

Axelborg, Vesterbrogade 4a, 1620 København V

DTU
Efteruddannelse
Sikker implementering af systemer

Er det dit ansvar, når virksomheden skal sikre data under transport og ved opbevaring? Så er det vigtigt at vælger en sikker og tilstrækkelig hurtig kryptografisk algoritme.

Dato

29.10.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: ESG-rapportering

Er du ansvarlig for at redegøre for virksomhedens arbejde med bæredygtighed og ansvarlige virksomhedsdrift? Så er kurset i ESG-rapportering det oplagte for dig. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

30.10.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA) English

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

02.11.2026

Sted

Kgs Lyngby