DHL transporterer kinesisk pandapar til Finland på bæredygtig vis

Som et led i DHLs projekt GoGreen Climate Neutral kunne koncernen i sidste uge transportere to pandaer fra Kina til Finland på klima-neutral vis.

Der var både finske og kinesiske dyrepassere ombord, da de to pandaer fløj den lange tur fra Kina til FInland. Foto: Deutsche Post DHL Group..

23.01.2018

CSR.dk

I sidste uge fik man i Finland fornemt besøg, da DHL Global Forwarding med fokus på bæredygtighed transporterede to pandaer fra Kina til en zoologisk have i den finske by Ähtäri.

Årsagen til den bæredygtige transport skal findes i DHLs initiativ GoGreen Climate Neutral Transport, der gennem køb af CO2-kvoter i internationalt anerkendte klimaprojekter kompenserer for kulstofemissionerne ved flyvninger.

De to pandaer, her hannen Pyry, ankom til Finland den 18. januar. Foto: DHL..

”Planlægning og gennemførelse af udfordrende transportopgaver er en del af vores ekspertise. I overensstemmelse med DHLs miljømål har vi gjort dette projekt til en GoGreen Climate Neutral-transport, der kompenserer for flyudslip gennem investeringer i et certificeret GoGreen-klimabeskyttelsesprojekt”, siger adm. direktør for DHL Global Forwarding Finland, Veli-Matti Qvintus.

Læs også: DHL samarbejder med FN og FIji om COP23

Ifølge DHL beregnes fragten af de to pandaer til at udskille 230 tons CO2e, hvilket vil blive kompenseret gennem et klimabeskyttelsesprojekt, der reducerer udslippet ved at give lavindkomstfamilier i landdistrikterne i den kinesiske provins Sichuan mulighed for at skifte fra kul til biogas.

Hos Deutsche Post DHL Group har man sat sig et mål om at reducere samtlige logistikrelaterede emissioner til nul inden 2050, hvorfor det for koncernen er ekstra vigtigt at tilbyde kompensationer for fremtidige flyvninger.

- EL

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

04.05.2026JUC SERVICE ApS

Sponseret

Første hold certificeret i miljøret hos JUC

28.04.2026CSR.dk

Bedre arbejdsmiljø og økonomi med stabil temperatur i byginger

CSR.dk

Blåkläder går mod strømmen og producerer nu 98 procent in-house

CSR.dk

Erhvervsgiganter i fælles indsats: Brugte industriprodukter skal leve meget længere

CSR.dk

Vi er et vindmølleland, som ikke længere opfører vindmøller på land

CSR.dk

Ny rapport: Sådan bygger man regenerativt

Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

AKKC slår rekord i affaldsindsamling: 75 kilo på halvanden time

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Moving Every Stone: How Lessebo Paper Aligns Craft, Chemistry and Continuous Improvement

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Øget samarbejde vil sende endnu mere ren strøm gennem Norden

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
PwC Danmark
Webinar
Voluntary Sustainability Reporting: How and Why

In this webinar you will gain an exploration of why companies choose voluntary sustainability reporting and how transparent, credible ESG disclosures can create business value while managing legal and greenwashing risks.

Dato

07.05.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Cabi
Webinar
Bliv klar til kravene til S’et i ESG

Banker og kunder kræver dokumentation af jeres sociale ansvar. Tilmeld dig webinaret og få vejledning i, hvordan du styrker din virksomheds ESG-position og bliver mere konkurrencedygtig.

Dato

07.05.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Byggeriets Samfundsansvar
Generalforsamling
Årsmøde og generalforsamling

Byggeriets Samfundsansvar afholder generalforsamling og årsmøde den 7. maj 2026. Kom og få indblik i aktuelle initiativer i foreningen. Bliv desuden klogere på, hvordan du kan engagere dig og netværk med andre frontløbere på tværs af bygge- og anlægsbranchen.

Dato

07.05.2026

Tid

12:45

Sted

Tilgår

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Få styr på BEK 1138/2025 (tidl. 761/2024): Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn samt klimasyn i visse virksomheder

Er din virksomhed omfattet af Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn og klimasyn i visse virksomheder, skal I sikre, at I opfylder kravene i Bekendtgørelsen. På dette 3-times online minikursus, giver vi dig den nødvendige viden, så du kan afgøre om din virksomhed er omfattet, og i givet fald hvad der skal til, for at leve op til kravene.

Dato

08.05.2026

Sted

Online

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig digital transformation

Vil du sætte gang i eller drive virksomhedens digitale udvikling i en bæredygtighed retning? Så er dette 4-dages kursus det rette sted at starte.

Dato

08.05.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 guideline - del 1 (Psykisk arbejdsmiljø)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

11.05.2026

Sted

Vejle