DHL transporterer kinesisk pandapar til Finland på bæredygtig vis

Som et led i DHLs projekt GoGreen Climate Neutral kunne koncernen i sidste uge transportere to pandaer fra Kina til Finland på klima-neutral vis.

Der var både finske og kinesiske dyrepassere ombord, da de to pandaer fløj den lange tur fra Kina til FInland. Foto: Deutsche Post DHL Group..

23.01.2018

CSR.dk

I sidste uge fik man i Finland fornemt besøg, da DHL Global Forwarding med fokus på bæredygtighed transporterede to pandaer fra Kina til en zoologisk have i den finske by Ähtäri.

Årsagen til den bæredygtige transport skal findes i DHLs initiativ GoGreen Climate Neutral Transport, der gennem køb af CO2-kvoter i internationalt anerkendte klimaprojekter kompenserer for kulstofemissionerne ved flyvninger.

De to pandaer, her hannen Pyry, ankom til Finland den 18. januar. Foto: DHL..

”Planlægning og gennemførelse af udfordrende transportopgaver er en del af vores ekspertise. I overensstemmelse med DHLs miljømål har vi gjort dette projekt til en GoGreen Climate Neutral-transport, der kompenserer for flyudslip gennem investeringer i et certificeret GoGreen-klimabeskyttelsesprojekt”, siger adm. direktør for DHL Global Forwarding Finland, Veli-Matti Qvintus.

Læs også: DHL samarbejder med FN og FIji om COP23

Ifølge DHL beregnes fragten af de to pandaer til at udskille 230 tons CO2e, hvilket vil blive kompenseret gennem et klimabeskyttelsesprojekt, der reducerer udslippet ved at give lavindkomstfamilier i landdistrikterne i den kinesiske provins Sichuan mulighed for at skifte fra kul til biogas.

Hos Deutsche Post DHL Group har man sat sig et mål om at reducere samtlige logistikrelaterede emissioner til nul inden 2050, hvorfor det for koncernen er ekstra vigtigt at tilbyde kompensationer for fremtidige flyvninger.

- EL

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

03.06.2026CSR.dk

Nu skal kapacitetsproblemerne løses

02.06.2026Slow A/S

Sponseret

I hele Sydøstasien findes der kun én Bird Friendly®-certificeret kaffeproducent. Slow.

CSR.dk

JYSK har brug for mere bæredygtighed fra leverandører fra Asien

CSR.dk

Grønnere shipping kræver motiverende regulering

Schneider Electric

Sponseret

Software overtager rollen i industriel automation

CSR.dk

Nu skal der gode tal på værdien af mere og bedre biodiversitet i Danmark

MeetDenmark - Dansk Erhvervs- og Mødeturisme

Sponseret

MeetDenmark hjælper branchen med at navigere i de nye emballageregler

Dansk Retursystem

Sponseret

Antallet af pant- og retursystemer i EU mere end fordobles frem mod 2030

CSR.dk

Hvor højt skal man klappe af BioCircs gode nyheder?

Schneider Electric

Sponseret

Grøn vækst i praksis: Hvordan opskalerer man produktion ansvarligt?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

08.06.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Emballage og cirkulær økonomi

EU-regler og den nye (EU) 2025/40-forordning

Dato

08.06.2026

Sted

Nyborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 kursus målrettet offentlig forvaltning, stat, regioner og kommuner

Med NIS2-direktivet følger nye krav, der skal sikre et højt niveau af cybersikkerhed på tværs af EU-landene, og med den danske lovimplementering vil også den offentlige sektor skulle leve op til kravene.

Dato

08.06.2026

Sted

Copenhagen, Denmark

PwC Danmark
Webinar
Sustainability Strategy in the Boardroom

Sign up and gain insights into how boards and executive leadership teams work with sustainability strategy and reporting, featuring perspectives from Professor Andreas Rasche (CBS) and board members Mads Nipper and Jeanette Løgstrup, alongside PwC experts.

Dato

08.06.2026

Tid

15:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
TNFD webinar: How TNFD can support ESRS reporting

This webinar will explore how companies can use TNFD as a practical tool to prepare for ESRS reporting.

Dato

09.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online via Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Systematiseret risikoledelse efter DS/ISO 31000

Et væsentligt krav i ISO ledelsessystemstandarderne er, at man som certificeret virksomhed skal etablere en systematisk tilgang til at arbejde med risici i ledelsessystemet – også kaldet Risk Thinking.

Dato

10.06.2026

Sted

Odense