DHL samarbejder med FN og Fiji om COP23

DHL har tilsluttet sig som officiel partner ved det kommende Fijian COP23 i den tyske by Bonn. Samarbejdet betyder, at DHL støtter op om konferencen og forskellige tilknyttede events – og så har DHL på bæredygtig vis fragtet en fijiansk drua-kano til konferencecentret.

Som et symbol på partnerskabet mellem FN og DHL har logistikvirksomheden transporteret en fijiansk, dobbeltskroget kano, kaldet en drua, fra det nationale maritimmuseum i London, til konferencecenteret i den tyske by Bonn, hvor COP23-forhandlingerne under fijiansk lederskab vil finde sted. Foto: DHL. .

30.10.2017

CSR.dk

Deutsche Post DHL Group har forud for den fijiansk ledede COP23 tilsluttet sig som officiel partner og samarbejder dermed med FN og Fiji om at få logistikken og infrastrukturen omkring konferencen til at gå op i en højere enhed.

Selvom Fiji har formandskabet afvikles COP23-forhandlingerne i den tyske by Bonn i hovedkvarteret for FN’s afdeling for klimaforandringerne, og konferencen er både støttet af den tyske regering og Bonn. Det forventes, at cirka 20.000 gæster fra hele verden vil deltage i konferencen, der finder sted fra den 6. til den 17. november.

Læs også: DHL og Ford præsenterer ny el-lastbil

Deutsche Post DHL Group støtter både ved at tilbyde bæredygtig fragt og logistikservice i forbindelse med modtagelsen af de mange gæster, ved selv at arrangere events, der sætter fokus på bæredygtig forretning og ved at hjælpe med at facilitere selve konferencen. Sidstnævnte går ud på, at Deutsche Post DHL Group stiller lokaler til rådighed fra koncernens eget hovedkvarter, der ligger lige ved siden af FN’s bygninger.  

Drua-kanoen blev fragtet til Bonn i en teardrop-lastbil som denne. Foto: DHL.

”Vi er stolte af at slå os sammen med Fiji og FN Klimaforandringer, forenet i vores fælles mål om at beskytte miljøet. Grøn logistik kan spille en nøglerolle i at bekæmpe klimaforandringerne. Det er også derfor, vi har introduceret vores GoGreen Mission 2050, der indebærer at reducere vores egen logistikrelaterede CO2-udledning til nul i 2050”, siger Christof Ehrhart, vicepræsident for kommunikation og ansvarlighed i Deutsche Post DHL Group.

Læs også: Deutsche Post udvikler elektrisk bil

Som et symbol på samarbejdet mellem den tyske fragt- og logistikgigant og FN har DHL Fragt transporteret en fijiansk, dobbeltskroget kano, kaldet en drua, fra National Maritim Museum i London til konferencecentret i Bonn. Fragten foregik i en aerodynamisk DHL Teardrop Trailer, der bruger ti procent mindre brændstof end en standard lastvogn. Kanoen er lånt ud til det fijianske formandskab under hele COP23.

”Druaen er symbolet på Fijis COP23 formandskab. Det er en påmindelse til hele verden om, at vi alle sammen er i den samme kano, når det handler om klimaforandringerne. Vi må fylde kanoens sejl med en kollektiv beslutsomhed om at handle og rykke klimaagendaen fremad”, siger Peniana Lalabalavu, chefkoordinator for COP23 formandsskabet.

-CHM

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

08.05.2026CSR.dk

Sidste nyt om EU's afskovningsforordning

08.05.2026SustainImpact ApS

Sponseret

Dine LCA-beregninger lyver om biodiversitet

CSR.dk

Cirkulært byggeri: Flere penge til at få flere byggematerialer tilbage i kredsløb

CSR.dk

Carlsberg har nu aftaler med over 50 danske landmænd om regenerativ praksis

CSR.dk

Aalborg Portland vinder milliardkontrakt på CO₂-fangst

JUC SERVICE ApS

Sponseret

Første hold certificeret i miljøret hos JUC

CSR.dk

Bedre arbejdsmiljø og økonomi med stabil temperatur i byginger

Elis Danmark A/S

Sponseret

Fra engangsplast til en cirkulær løsning på Center Parcs Nordborg Resort

Comm2ig

Sponseret

Gemmer den cirkulære forretningsmodel på skjulte fordele, vi tidligere ikke har haft fokus på?

CSR.dk

Vi er et vindmølleland, som ikke længere opfører vindmøller på land

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Sæt strøm til ISO/IEC 27002 med CIS18

Få konkrete anvisninger til opbygning af dine sikkerhedsforanstaltninger

Dato

11.05.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 guideline - del 1 (Psykisk arbejdsmiljø)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

11.05.2026

Sted

Vejle

DTU
Webinar
Executive Master in Sustainable Leadership Information Session

Discover how you can elevate your career and bring significant value to your company with an Executive Master in Sustainable Leadership.

Dato

11.05.2026

Tid

16:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Ny og revideret ISO 22002-serie (online)

Bliv opdateret på de seneste ændringer i ISO 22002-serien og forstå de nye krav til Pre-Requisite Programs (PRP)

Dato

12.05.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Kvalitetskultur med udgangspunkt i ISO 10010:2022 og adfærdsdesign

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at lederskab skal sikre en kvalitetskultur.

Dato

12.05.2026

Sted

Middelfart

PwC Danmark
Webinar
Green Taxes and Energy Tax Reimbursement

In this webinar you will get a concise update on the revised rules for reimbursement of energy and excise duties effective from 1 January 2026 and what they mean for companies in practice.

Dato

12.05.2026

Tid

09:00

Sted

Online