DHL samarbejder med FN og Fiji om COP23

DHL har tilsluttet sig som officiel partner ved det kommende Fijian COP23 i den tyske by Bonn. Samarbejdet betyder, at DHL støtter op om konferencen og forskellige tilknyttede events – og så har DHL på bæredygtig vis fragtet en fijiansk drua-kano til konferencecentret.

Som et symbol på partnerskabet mellem FN og DHL har logistikvirksomheden transporteret en fijiansk, dobbeltskroget kano, kaldet en drua, fra det nationale maritimmuseum i London, til konferencecenteret i den tyske by Bonn, hvor COP23-forhandlingerne under fijiansk lederskab vil finde sted. Foto: DHL. .

30.10.2017

CSR.dk

Deutsche Post DHL Group har forud for den fijiansk ledede COP23 tilsluttet sig som officiel partner og samarbejder dermed med FN og Fiji om at få logistikken og infrastrukturen omkring konferencen til at gå op i en højere enhed.

Selvom Fiji har formandskabet afvikles COP23-forhandlingerne i den tyske by Bonn i hovedkvarteret for FN’s afdeling for klimaforandringerne, og konferencen er både støttet af den tyske regering og Bonn. Det forventes, at cirka 20.000 gæster fra hele verden vil deltage i konferencen, der finder sted fra den 6. til den 17. november.

Læs også: DHL og Ford præsenterer ny el-lastbil

Deutsche Post DHL Group støtter både ved at tilbyde bæredygtig fragt og logistikservice i forbindelse med modtagelsen af de mange gæster, ved selv at arrangere events, der sætter fokus på bæredygtig forretning og ved at hjælpe med at facilitere selve konferencen. Sidstnævnte går ud på, at Deutsche Post DHL Group stiller lokaler til rådighed fra koncernens eget hovedkvarter, der ligger lige ved siden af FN’s bygninger.  

Drua-kanoen blev fragtet til Bonn i en teardrop-lastbil som denne. Foto: DHL.

”Vi er stolte af at slå os sammen med Fiji og FN Klimaforandringer, forenet i vores fælles mål om at beskytte miljøet. Grøn logistik kan spille en nøglerolle i at bekæmpe klimaforandringerne. Det er også derfor, vi har introduceret vores GoGreen Mission 2050, der indebærer at reducere vores egen logistikrelaterede CO2-udledning til nul i 2050”, siger Christof Ehrhart, vicepræsident for kommunikation og ansvarlighed i Deutsche Post DHL Group.

Læs også: Deutsche Post udvikler elektrisk bil

Som et symbol på samarbejdet mellem den tyske fragt- og logistikgigant og FN har DHL Fragt transporteret en fijiansk, dobbeltskroget kano, kaldet en drua, fra National Maritim Museum i London til konferencecentret i Bonn. Fragten foregik i en aerodynamisk DHL Teardrop Trailer, der bruger ti procent mindre brændstof end en standard lastvogn. Kanoen er lånt ud til det fijianske formandskab under hele COP23.

”Druaen er symbolet på Fijis COP23 formandskab. Det er en påmindelse til hele verden om, at vi alle sammen er i den samme kano, når det handler om klimaforandringerne. Vi må fylde kanoens sejl med en kollektiv beslutsomhed om at handle og rykke klimaagendaen fremad”, siger Peniana Lalabalavu, chefkoordinator for COP23 formandsskabet.

-CHM

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

18.05.2026CSR.dk

Ny teknologi: Dansk virksomhed kan omdanne industriens CO2 til kalk

18.05.2026CSR.dk

Ny vidensbank om energi fra Green Power Denmark

CSR.dk

Ny vidensbank om energi fra Green Power Denmark

CSR.dk

Velkommen til 2050: Industribyen hvor klimakrav er vendt til forretningsmuligheder

Dansk Retursystem

Sponseret

EU's krav om flere genbrugsflasker hjælper ikke klimaet

Elis Danmark A/S

Sponseret

Bæredygtighedsredegørelse 2025: Stabilt ressourceforbrug og positiv fremgang i cirkulære løsninger

CSR.dk

Halvdelen af danskerne kan mærke tabet af natur

Schneider Electric

Sponseret

Hvor hurtigt kan dansk industri rykke digitalt lige nu?

Comwell Hotels

Sponseret

Comwell og Coor Danmark sætter fokus på det grønne valg på Madens Folkemøde 2026

CSR.dk

Sidste nyt om EU's afskovningsforordning

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO 9001:2015 Foundation Training

The purpose of the course is to provide participants with a basic knowledge of quality management systems and the requirements of the ISO 9001 standard.

Dato

26.05.2026

Sted

Odense

Aros Business Academy
Kursus
Bæredygtighed & ESG – stå stærkere og skab større værdi!

Kom godt i gang med jeres bæredygtige transformation! På dette lynkursus lærer du, hvad bæredygtig omstilling betyder for din branche og organisation, og hvordan I kan tænke bæredygtighed ind i jeres strategier og mål – og samtidig styrke forretningen!

Dato

26.05.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

26.05.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Dansk Standard
Kursus
Miljøledelse: Brush-Up på standarden ISO 14001:2026

Få en gennemgang af ISO 14001 miljøledelsesstandarden med fokus på opdateringen i 2026 – kurset er perfekt for dig der har forhåndskendskab til standarden og har arbejdet med miljøledelse i praksis og som gerne vil have denne viden genopfrisket.

Dato

26.05.2026

Tid

09:00

Sted

Nordhavn, København

Dansk Standard
Kursus
Risikoledelse i praksis - med afsæt i ISO 31000 – diplomkursus

På dette 2-dages diplomkursus får du en introduktion til ISO 31000 Risikoledelse – Vejledning samt andre relevante risikostandarder og et solidt fagligt grundlag for at arbejde systematisk og praksisnært med risikoledelse i din organisation.

Dato

27.05.2026

Sted

Kosmopol, København K