DHL samarbejder med FN og Fiji om COP23

DHL har tilsluttet sig som officiel partner ved det kommende Fijian COP23 i den tyske by Bonn. Samarbejdet betyder, at DHL støtter op om konferencen og forskellige tilknyttede events – og så har DHL på bæredygtig vis fragtet en fijiansk drua-kano til konferencecentret.

Som et symbol på partnerskabet mellem FN og DHL har logistikvirksomheden transporteret en fijiansk, dobbeltskroget kano, kaldet en drua, fra det nationale maritimmuseum i London, til konferencecenteret i den tyske by Bonn, hvor COP23-forhandlingerne under fijiansk lederskab vil finde sted. Foto: DHL. .

30.10.2017

CSR.dk

Deutsche Post DHL Group har forud for den fijiansk ledede COP23 tilsluttet sig som officiel partner og samarbejder dermed med FN og Fiji om at få logistikken og infrastrukturen omkring konferencen til at gå op i en højere enhed.

Selvom Fiji har formandskabet afvikles COP23-forhandlingerne i den tyske by Bonn i hovedkvarteret for FN’s afdeling for klimaforandringerne, og konferencen er både støttet af den tyske regering og Bonn. Det forventes, at cirka 20.000 gæster fra hele verden vil deltage i konferencen, der finder sted fra den 6. til den 17. november.

Læs også: DHL og Ford præsenterer ny el-lastbil

Deutsche Post DHL Group støtter både ved at tilbyde bæredygtig fragt og logistikservice i forbindelse med modtagelsen af de mange gæster, ved selv at arrangere events, der sætter fokus på bæredygtig forretning og ved at hjælpe med at facilitere selve konferencen. Sidstnævnte går ud på, at Deutsche Post DHL Group stiller lokaler til rådighed fra koncernens eget hovedkvarter, der ligger lige ved siden af FN’s bygninger.  

Drua-kanoen blev fragtet til Bonn i en teardrop-lastbil som denne. Foto: DHL.

”Vi er stolte af at slå os sammen med Fiji og FN Klimaforandringer, forenet i vores fælles mål om at beskytte miljøet. Grøn logistik kan spille en nøglerolle i at bekæmpe klimaforandringerne. Det er også derfor, vi har introduceret vores GoGreen Mission 2050, der indebærer at reducere vores egen logistikrelaterede CO2-udledning til nul i 2050”, siger Christof Ehrhart, vicepræsident for kommunikation og ansvarlighed i Deutsche Post DHL Group.

Læs også: Deutsche Post udvikler elektrisk bil

Som et symbol på samarbejdet mellem den tyske fragt- og logistikgigant og FN har DHL Fragt transporteret en fijiansk, dobbeltskroget kano, kaldet en drua, fra National Maritim Museum i London til konferencecentret i Bonn. Fragten foregik i en aerodynamisk DHL Teardrop Trailer, der bruger ti procent mindre brændstof end en standard lastvogn. Kanoen er lånt ud til det fijianske formandskab under hele COP23.

”Druaen er symbolet på Fijis COP23 formandskab. Det er en påmindelse til hele verden om, at vi alle sammen er i den samme kano, når det handler om klimaforandringerne. Vi må fylde kanoens sejl med en kollektiv beslutsomhed om at handle og rykke klimaagendaen fremad”, siger Peniana Lalabalavu, chefkoordinator for COP23 formandsskabet.

-CHM

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

06.02.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Når lotusblomster bliver til design: Påskekollektion med ansvarlighed

06.02.2026CSR.dk

Dansk virksomhed er nu den højest scorende B Corp i hele EU

05.02.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Ansvarlig interiørfavorit vender tilbage i ny nuance

03.02.2026CSR.dk

Elbiler overhaler diesel for første gang i Danmark

02.02.2026CSR.dk

Halvdelen af Danmarks fodaftryk på natur sættes i udlandet

01.02.2026Dagrofa aps

Sponseret

Tilbud til spisesteder: Tag føringen på den grønne menu

29.01.2026CSR.dk

Havvindsoffensiv: Danmark i aftale om 100 gigawatt havvind med kortlagte havarealer

29.01.2026Bureau Veritas

Sponseret

Få en verifikation af jeres bæredygtighedsrapport

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

16.02.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Engelsk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

16.02.2026

Sted

Odense

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

16.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Ledelse og bæredygtighed

Sæt retningen for arbejdet med bæredygtighed, engager organisationen og få viden om hvordan du arbejder henimod mere bæredygtighed og grøn omstilling i din organisation. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

17.02.2026

Tid

09:00

Sted

Sønderhøj 30, 8260 Viby J

RISMA SYSTEMS A/S
Webinar
Forstå Kammeradvokatens DPIA af Copilot

Webinar med Advokat Emil Galletta Rene fra ComplyCloud

Dato

19.02.2026

Tid

11:00

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

20.02.2026

Sted

Online