DGI-byen får strøm fra vindmøller

DGI-byen vil reducere sit energiforbrug med 10 procent og indleder derfor samarbejde med DONG. DGI-byens strøm vil nu komme fra Horns Rev 2, verdens største havvindmøllepark.

16.09.2009

CSR.dk

DGI-byen og DONG Energy har indgået et klimapartnerskab, der betyder, at DGI-byen fra nu af aftager grøn strøm fra Horns Rev 2, verdens største havvindmøllepark.
”Vi ønsker at sende et markant signal om, at vi støtter udbygningen af vedvarende energi i det danske energisystem. Derfor har vi reserveret el fra Horns Rev 2 svarende til vores forbrug frem til udgangen af 2012,” siger Tue Skovgaard Jakobsen, økonomidirektør i DGI-byen.
De to parter vil desuden i fællesskab inspirere medarbejdere og kunder til løbende at reducere energiforbruget. Af andre spændende perspektiver i aftalen nævner Tue Skovgaard Jakobsen muligheden for shuttlebusser til klimatopmødet i december. Allan Schefte, markedsdirektør i DONG Energy, hilser DGI-byen velkommen som klimapartner:
"Hvis vi virkelig skal gøre noget for fremtidens klima, må vi have alle med – virksomheder, kommuner, organisationer og private. DGI-byen er vores første partner med idræt og konferencer som kerneaktivitet, så jeg håber, at de kan tjene som et godt eksempel for beslægtede forretningsområder. Det er afgørende at tage stilling, for det er blandt klimavenlige virksomheder og organisationer, vi finder fremtidens vindere", siger han.
Ved at oplyse og informere om samarbejde med DONG Energy håber DGI-byen også på at inddrage husets gæster i arbejdet med at blive mere grøn.
”Hvis vi kan påvirke adfærden, kan vi på sigt reducere den mængde CO2, der produceres ved hver enkelt gæsts besøg i DGI-byen,” slutter Tue Skovgaard Jacobsen.
-JR

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

04.03.2026CSR.dk

Klimarådet i sin årlige statusrapport: 2030-målet er ikke længere anskueliggjort

03.03.2026CSR.dk

Syv eksempelbyggerier skaber fremtidens boliger i nutidens bygninger

02.03.2026CSR.dk

Ny kortlægning: De grønne menukort kommer indefra

24.02.2026SustainImpact ApS

Sponseret

Kender du det reelle aftryk af dine investeringer?

23.02.2026CSR.dk

Indien og Kina kan nærme sig CO2-top før tid

22.02.2026CSR.dk

Elbilboom øger efterspørgslen på ladestandere med 148 procent

20.02.2026Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

I Wefood står Folkekirkens Nødhjælp og dagligvarebranchen skulder ved skulder i kampen mod madspild

20.02.2026KLS PurePrint A/S

Sponseret

Kom med til boglanceringen af Hvidbog om Cirkulær Emballage 2.0

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle