DGI-byen får strøm fra vindmøller

DGI-byen vil reducere sit energiforbrug med 10 procent og indleder derfor samarbejde med DONG. DGI-byens strøm vil nu komme fra Horns Rev 2, verdens største havvindmøllepark.

16.09.2009

CSR.dk

DGI-byen og DONG Energy har indgået et klimapartnerskab, der betyder, at DGI-byen fra nu af aftager grøn strøm fra Horns Rev 2, verdens største havvindmøllepark.
”Vi ønsker at sende et markant signal om, at vi støtter udbygningen af vedvarende energi i det danske energisystem. Derfor har vi reserveret el fra Horns Rev 2 svarende til vores forbrug frem til udgangen af 2012,” siger Tue Skovgaard Jakobsen, økonomidirektør i DGI-byen.
De to parter vil desuden i fællesskab inspirere medarbejdere og kunder til løbende at reducere energiforbruget. Af andre spændende perspektiver i aftalen nævner Tue Skovgaard Jakobsen muligheden for shuttlebusser til klimatopmødet i december. Allan Schefte, markedsdirektør i DONG Energy, hilser DGI-byen velkommen som klimapartner:
"Hvis vi virkelig skal gøre noget for fremtidens klima, må vi have alle med – virksomheder, kommuner, organisationer og private. DGI-byen er vores første partner med idræt og konferencer som kerneaktivitet, så jeg håber, at de kan tjene som et godt eksempel for beslægtede forretningsområder. Det er afgørende at tage stilling, for det er blandt klimavenlige virksomheder og organisationer, vi finder fremtidens vindere", siger han.
Ved at oplyse og informere om samarbejde med DONG Energy håber DGI-byen også på at inddrage husets gæster i arbejdet med at blive mere grøn.
”Hvis vi kan påvirke adfærden, kan vi på sigt reducere den mængde CO2, der produceres ved hver enkelt gæsts besøg i DGI-byen,” slutter Tue Skovgaard Jacobsen.
-JR

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

13.11.2025CSR.dk

Nyt studie: Danmark blandt de dårligste i verden til at genanvende plastik

11.11.2025Comm2ig

Sponseret

Millioner af computere står overfor at blive udfaset verden over. Men er det på det rigtige grundlag?

07.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

OOhh Private Label: Skræddersyede designløsninger med ansvarlig produktion i centrum

06.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Lübech Living åbner ny butik i Aalborg

03.11.2025SUSTAINX ApS

Sponseret

Klimaregnskabets fire modningsniveauer

03.11.2025Klimaklar

Sponseret

Klimaregnskab med effekt på arbejdsglæde og datakvalitet

01.11.2025Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

Giv en ged, Den perfekte firmagave til jul!

31.10.2025CSR.dk

Klimarådet vil have 35-mål og reelle CO2-reduktioner

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

28.10.2025

Tid

08:30

Sted

Online

Folkekirkens Nødhjælp
Event
'Kæmp for alt, hvad du har kært' med generalsekretær Jonas Nøddekær

I november rejser Jonas Nøddekær, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, rundt i landet og fortæller om organisationens arbejde med billeder fra verdens brændpunkter herunder Ukraine, Palæstina, Zimbabwe og Cambodja.

Dato

12.11.2025

Sted

Odense, København, Aarhus, Haderslev, Aalborg

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

17.11.2025

Sted

CodeNode, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Etisk Handel Danmark
Webinar
Onboarding i ESG i værdikæder – Sådan griber du det an (2025)

Webinar: Introduktion til bæredygtighedslovgivning og ansvarlig handel i globale værdikæder

Dato

18.11.2025

Tid

09:00

Sted

Online