Det bliver rigtig dyrt ikke at omstille til nye klimavirkelighed

I en ny rapport fra Deloitte er der regnet på den økonomiske forskel mellem en koordineret indsats i forhold til klimaforandringer og "failure to act". Den er stor. Som i virkelig stor.

Manglende omstilling mod de globale klimamål svarer til at sætte ild til sine værdier. .

25.05.2022

CSR.dk

Deloitte udgav i går en ny rapport, som undersøger, hvad det koster ikke at have en koordineret, global tilgang til arbejdet med at begrænse effekterne af klimaforandringer, og en global opvarmning på tre grader i slutningen af dette århundrede. Tallet, som rapporten når frem til, er svimlende højt: 1.237.000.000.000.000 kr. i løbet af de næste 50 år. Modsat peger rapporten på, at opfyldelsen af de globale klimamål kunne skabe økonomisk gevinst svarende til omkring 300.000.000.000.000 kr. i samme periode. 

Det skriver ESG Today og Fast Company. 

Tabet stammer fra tabt arbejdsproduktivitet pga. ekstrem varme, tab af produktive landområder pga. højere vandstand, øgede forekomst af sygdomme og højere dødelighed, skadet kapital som sinker produktivitet og investeringer og forringet landbrugsudbytte pga. ændrede vejrmønstre. Den største økonomiske påvirkning vil finde sted i Stillehavslandene i Asien, som vil mærke tab på anslået 667.000 milliarder kr., mens de amerikanske kontinenter vil miste 250.000 milliarder kr. og Europa 10.000 milliarder kr. 

Lykkes det at skride til koordineret handling, står området i Asien med de største tab også til den største gevinst: Modellen viser vækst i BNP på 5,7 procent i 2070, mens Europa og de amerikanske kontinenter vil kunne vinde henholdsvis 1,8 og 1,6 procent. Det kræver en re-orientering af den globale økonomi med nye jobs, brancher og innovation i tillæg til reduktion af klimaeffekter. Med re-orientering af økonomien menes ifølge rapporten en "industriel revolution over de næste 50 år, hvor eksisterende aktivitetet vil blive genskabt som en "...seie af komplekse, internt forbundne, udledningsfri systmer for energi, mobilitet, industri, produktion, landbrug og fødevare med negative udledninger". 

For at opnå dette positive scenarie, beskriver rapporten en trinvis udvikling, som begynder med koordinering mellem den offentlige og private sektor, udstrakt samarbejde mellem regeringer og finans- og IT-sektorerne for at bygge rgler og rammer og facilitetere kapital og innovation. Dette skal føre til store investeringer, som prioriterer lav-emissionsbrancher, hvilket dog også vil føre til visse ubalancer som en effekt af udfasningen af udlednings-intensive brancher. I den næste fase kommer et vendepunkt, hvor net zero-omstillingen begynder at have flere fordele end omkostninger, hvilket til sidst fører til en fremtid med lave udledninger og høj vækst. 

Arbejdet bag rapporten, som har titlen “The Turning Point – A Global Summary" er udført af Deloittes nyligt oprettede Center for Sustainable Progress og baseret på Deloitte Economics Institutes scenario-model med input fra 15 områder i de tre nævnte regioner: Stillehavslandene i Assien, Europa og de amerikanske kontineneter. 

- EHS

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

06.07.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Nye retningslinjer giver virksomheder klarere rammer for reglerne om forbud mod tvangsarbejde – her er 4 ting, du skal vide som virksomhed

17.06.2026JUC SERVICE ApS

Sponseret

Miljøret, vandmiljø og naturgenopretning stiller nye krav til ansvar og gennemførelse

CSR.dk

Kommunerne skruer op for klimaindsatsen – men kan ikke løfte omstillingen alene

CSR.dk

Brancheforening opfordrer til gennemsigtighed og en mere fair konkurrence

Dansk Mode & Textil

Sponseret

Forbrugerombudsmanden fanger to tekstilvirksomheder i greenwashing

CSR.dk

To af Danmarks største fonde går ind i nye udviklingspartnerskaber

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Etisk Handel Danmark får ny bestyrelse

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Fordele ved at arbejde med årsagsanalyse

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

8 hovedindsatser som konsekvens af NIS2-direktivet

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til det gode ledelsessystem

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: ESG-rapportering

Er du ansvarlig for at redegøre for virksomhedens arbejde med bæredygtighed og ansvarlige virksomhedsdrift? Så er kurset i ESG-rapportering det oplagte for dig. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

25.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtigt indkøb

Lær at udvikle bæredygtige og grønne indkøbspolitikker gennem en overordnet forståelse af virksomhedens indkøbspolitikker og krav til leverandører med fokus på bæredygtighed. Statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

25.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Etisk Handel Danmark
Event
Sommerkur 2026

Kom med til Sommerkur den 25. august.

Dato

25.08.2026

Tid

15:00

Sted

Overgaden Oven Vandet 10, København

DTU
Efteruddannelse
Fra specialist til leder - aften

Vil du have mere viden om de krav, der stilles til ledere i erhvervslivet? Og vil du udvikle dine ledelseskompetencer? Så tag dette kursus, som også er et diplommodul modul, og få sat fokus på dit potentiale i overgangen fra rollen som specialist til rollen som leder.

Dato

25.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

25.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

26.08.2026

Sted

Vejle