Det Blå Danmark skal fortsat være klimaneutralt i 2050

I Det Blå Danmarks 21 klimaanbefalinger til regeringen er der fokus på klimaeffektivitet og klimadiplomati – og ambitionerne er stadig høje trods coronakrisen. "Vejen frem for dansk skibsfart er at følge en bæredygtig retning”, siger partnerskabets formand, Mærsk-topchef Søren Skou.

Danske færger har siden 1990 reduceret deres udledninger med 68 procent og er snart i mål. Arkivfoto.

12.06.2020

CSR.dk

Det er hovedambitionerne for Det Blå Danmark, som midt i marts afleverede 21 initiativer og anbefalinger til regeringen.

Formanden for Det Blå Danmarks klimapartnerskab med regeringen og CEO i A.P. Møller - Mærsk, Søren Skou, har nu fremlagt initiativerne og anbefalingerne for Grønt Erhvervsforum.

”I Det Blå Danmark fastholder vi vores målsætning om klimaneutralitet i 2050. Af gode grunde har fokus de seneste måneder været andetsteds, men vejen frem for dansk skibsfart er at følge en bæredygtig retning”, siger Søren Skou.

Partnerskabet har arbejdet inden for fire temaer: Energieffektivitet, havne og kystnær skibsfart, grønne brændstoffer og klimadiplomati.

Det har blandt andet givet anbefalinger om at etablere et udviklings- og demonstrationsprogram til maritime klimaløsninger, at stille klimakrav til de danske færgeruter fra næstkommende udbudsrunder, at lave en national strategi for introduktion af brændstofprojektet Power-to-X i stor skala i Danmark, og at ansætte en dansk ambassadør, der skal arbejde med global klimaregulering i FN’s søfartsorganisation, IMO.

Færger snart i mål
”Vi kan effektivere et godt stykke vej, og det gør vi allerede på tværs af branchen. Men effektiviseringer kan ikke i sig selv bringe os i mål, og derfor er det afgørende, at vi også følger et udviklingsspor, hvor uprøvede teknologier skal i spil, og hvor der er behov for store investeringer i forskning, udvikling og tests”, siger Søren Skou. 

Det Blå Danmark bakker op om regeringens målsætning om en 70 procent CO2-reduktion i Danmark i 2030.

Den internationale skibsfart er ikke omfattet i det danske regnskab, og 98 procent af al dansk skibsfart finder sted uden for Danmarks grænser. Derfor har Klimapartnerskabet for Det Blå Danmark også arbejdet med, hvordan Danmark kan vise vejen for en omstilling af den internationale skibsfart.

Læs også: Norsk skibsfart vil være klimaneutral inden 2050

Til gengæld tæller færger, fiskefartøjer og nærskibsfarten med i det nationale klimaregnskab. Her har færgerne siden 1990 reduceret deres udledninger med 68 procent og er snart i mål.
Den resterende nationale skibsfart er også godt på vej. Her har man siden 1990 reduceret 40 procent af udledningerne.

- SMF

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

24.03.2026CSR.dk

Ny LEGO-fabrik skal køre på 100 procent grøn energi

17.03.2026SUSTAINX ApS

Sponseret

Du har klimaregnskabet. Men har du planen for at reducere dine udledninger?

CSR.dk

Ny WMO-rapport: Jordens energibalance udgør massiv klimatrussel

CSR.dk

Globaliseringen er i højt gear - og Europa ligger forrest

Schneider Electric

Sponseret

Kom til webinar: Oplev den nye StackMate - enkel og fleksibel robotpalletering

CSR.dk

Nyt studie: 1,5-gradersmålet kan være overskredet inden for få år

Schneider Electric

Sponseret

Ny generation af HMI’er løfter industriel automation til næste niveau

Schneider Electric

Sponseret

Event: Mød Schneider Electric på Hannover Messe 2026

CSR.dk

Kun regeringen kalder Danmarks nye flyrute ”grøn”

CSR.dk

Rekordmange danskere kræver politisk stillingstagen til ny oliejagt i Nordsøen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I Fødevarebranchen

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtig forretningsudvikling i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder i fødevarebranchen.

Dato

20.03.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar March 27, 2026: Sustainable Business Change Manager (Intl/Online)

Are you considering an education in ESG and sustainability? The Sustainable Business Change Manager programme might be the perfect fit for you. If you’re interested but have questions or need tips on how to present the programme’s value internally, join our free Q&A webinar to learn more.

Dato

27.03.2026

Tid

14:00

Sted

Zoom

JUC SERVICE ApS
Kursus
Ekspropriation

På dette kursus får du den nyeste praksis, herunder nyeste praksis for Højesteret og nyeste taksationspraksis.

Dato

07.04.2026

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenwebinar: Introduktion og gennemgang af Communication on Progress (CoP)

Deltag i dette morgenmøde, hvor vi giver en introduktion og gennemgang af UN Global Compact’s Communication on Progress (CoP) rapporteringsramme, herunder de ændringer til CoP-Questionnairet, der er blevet introduceret for 2025.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online via Zoom

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 3: Due Diligence

– How action leads to change

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark - København

Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
Kommunikation af samfundsansvar

Du lærer at bruge indsigter fra din virksomheds arbejde med samfundsansvar – fx ESG-indsatser – til strategisk kommunikation. Dine undervisere, Line Schmeltz og Anna Karina Kjeldsen, sørger for, at du efter kurset kan kommunikere aktivt til omverdenen om din virksomheds arbejde med samfundsansvar.

Dato

08.04.2026

Tid

10:00

Sted

Amagerfælledvej 190, 2300 København S