Der skal bygges grønt for samfundet

Beton designet til adskillelse, inkluderende boliger og multifunktionelle byggerier med fisk i installationerne. Årets Building Green bød som vanligt på en lang række bud på det at bygge grønt.

Building Green 2017 trak over 8.000 besøgende i Forum. Foto: Anders Kampmann.

16.11.2017

Anders Kampmann, CSR.dk

Finske Peikko fremviste deres bud på en løsning til nem adskillelse af betonelementer, således at de kan genbruges uden værditab. Foto: Anders Kampmann.

Finske Peikko, der har været til stede på det danske marked siden 2006, fremviste et konkret bud på et af byggeriet buzzing topics, cirkulært byggeri, i form af en løsning til konceptet design for disassembly. I dette tilfælde drejede det sig om betonelementer, der bliver boltet sammen i stedet for støbt, hvilket gør det muligt at skille dem ad og genbruge dem mere eller mindre uden tab af værdi, i modsætning til når de nedbrydes og fyldes i vejene.

”Vi nødt til at få den cirkulære tankegang ind i byggeriet og inddrage principper som upscaling, design to disassembly og material passport i arbejdet. Sammen med et værktøj som VDC (Virtual Design and Construction, red.), kan det give både en mere fleksibel og hurtigere byggeproces, samtidig med at det selvsagt kan spare en masse ressourcer”, som arkitekt fra 3XN og ekspert i netop cirkulært byggeri, Kasper Guldager, tidligere har sagt til CSR.dk.

Danske Komproment, der laver tag og facader, arbejder med en version af det materialepas, Kasper Guldager omtaler. Nærmere bestemt vil man inden længe printe materialeinformationerne direkte på en genbrugsaluminiumsplade, der skal monteres på selve elementerne, hvilket ifølge medejer og eksportdirektør, Niels Heidtmann, givet meget bedre mening end kun at have disse data online.

”Vi spurgte os selv om, hvorfor de informationer, folk har brug for, ikke er tilgængelige 'on-site'. Man kan sige, at det er vores forsøg på at lave en version af Jelling-stenene. De står der, de er tilgængelige, og vi kan læse direkte på dem”, siger han til Dagens Byggeri.

Hovedscenen på Building Green lagde gulv til en lang række oplæg og debatter. Foto: Anders Kampmann.

Priser til arkitekter og maling
Førnævnte Kasper Guldager løb med Det Bæredygtige Element – Personprisen sammen med Anders Lendager fra Lendager Group. Det Bæredygtige Element er på Building Green blevet uddelt til de grønneste produkter siden 2014, mens Personprisen kom til sidste år.

”Anders Lendager og Kasper Guldager har kæmpet utrætteligt for at sætte det bæredygtige byggeri på dagsordenen. De har hver deres tilgang til emnet, men formår begge at inspirere og motivere branchen til at sætte nye standarder for bæredygtigt byggeri. I juryen var vi ikke i tvivl om, at de skulle have Personprisen”, sagde formand for juryen, Signe Kongebro, der er partner i Henning Larsen og stifter af tegnestuens bæredygtighedsafdeling, ifølge Dagens Byggeri.

Produktprisen gik til virksomheden Kalk for deres nye facade- og vægmaling REN. Malingen er helt fri for problematiske stoffer som biocider, MI, flygtige organiske forbindelser, tungmetaller, blødgørere, toksiske komponenter etc., ligesom den bidrager til et bedre indeklima.

Fisk i køletankene
På hovedscenen i Forum var den tyske arkitekt Wolfgang Frey et af de store navne. Han og hans tegnestue Frey Architekten (grundlagt af Wolfgang Freys far Friedrich i 1959) har beskæftiget sig med bæredygtighed i årtier, bl.a. med brug af solpaneler siden 1972. På Building Green adresserede han det overordnede mål med alle de løsninger, messen præsenterede.

Wolfgang Frey fortalte om de mange bæredygtige tanker, man gør sig i hans tegnestue, med Smart Green Tower som det største eksempel. Foto: Anders Kampmann.

”Vi skal bygge grønt for samfundets og menneskernes skyld. Vi skal selv være i centrum. Vi skal inkludere alle i vores boligtyper, fx via ny teknologi som stemmestyring, der kan lade handicappede bo side om side eller endda sammen med andre i ’normale’ boliger. Og vores bygninger skal bære multifunktionelle”, sagde han.

Som eksempel på dette pegede han på sit eget projekt Smart Green Tower, som man har designet til hjembyen Freiburg. Bygningen skal være energipositiv, hvilket vil sige at den genererer mere energi end den bruger gennem en kombination af effektive solpaneler og et ekstremt lavt strømforbrug. Derudover skal alle installationer udnyttes til det fulde med flere funktioner.

”Eksempelvis kan man forestille sig at der kan leve fisk i køleanlæggets vandtanke, som dels kan være en kilde til fødevarer for beboerne, samtidig med at fiskenes ekskrementer kan bruges som gødning i bygningens taghave”, sagde Wolfgang Frey.

Læs også: Byggeriet skal med i den grønne omstilling

Succesen i København har i øvrigt fået arrangørerne bag Building Green til for første gang at bevæge sig uden for Danmarks grænser, når man om et lille års tid, d. 17. og 18. oktober 2018, vil afvikle en udgave af messen i Oslo. Den næste Building Green på dansk jord bliver i Aarhus d. 18. og 19. april.

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

24.10.20253H Law

Sponseret

Kan selv en grøn farve være vildledende?

10.10.20253H Law

Sponseret

Når mærker vildleder: EU strammer reglerne for grøn markedsføring

08.10.20253H Law

Sponseret

Nye regler om mærkningsordninger

29.09.20253H Law

Sponseret

Løsninger frem for begrænsninger – juridisk rådgivning

24.09.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Fire ud af fem forbrugere ser bæredygtighed som lige så vigtig som pris og bekvemmelighed

15.09.2025BSR

Sponseret

Partnering with Suppliers to Advance Human Rights Due Diligence

08.09.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

UNGA & Leaders Summit 2025

25.08.20253H Law

Sponseret

Den Grønne Lovguide: CO2-tal og klimadata – hvordan formidler man det juridisk korrekt?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

28.10.2025

Tid

08:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Afvigelseshåndtering og årsagsanalyse

I forbindelse med lukning af afvigelser og andre interne udfordringer er det meget vigtigt at få lavet en ordentlig årsagsanalyse. Årsagsanalysen laves for at identificere de grundlæggende eller underliggende årsager, få dem rettet og dermed forhindre gentagelser. Det sker jo af og til, at vi løser det samme problem igen og igen.

Dato

06.11.2025

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
CSRD - bæredygtighedsrapportering

EU’s Corporate Sustainability Reporting Directive (CSRD) er en game changer for bæredygtighedsrapportering, da det blandt andet fastsætter ensartede metoder og måleenheder for virksomheders rapportering af miljømæssige, sociale og ledelsesmæssige aspekter (ESG). I første omgang omfatter CSRD større virksomheder, men det forventes, at direktivet ligeså vil påvirke små- og mellemstore, idet de store virksomheder vil søge information i deres leverandørkæde.

Dato

06.11.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
Plastemballage og cirkulær økonomi

EU-regler og den nye (EU) 2025/40-forordning

Dato

06.11.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Scope 3 Strategy: Addressing Emissions Through Business Model Adaptation

This webinar will explore how companies are utilising Scope 3 insights to justify more fundamental business model shifts and transformation. It will demonstrate how leading businesses are realising the deepest emissions reductions through reducing their impact on resource use and regenerating nature, as well as exploring how they first uncovered the potential of these strategies through their Scope 3 insights.

Dato

06.11.2025

Tid

15:00

Sted

Online via Zoom

DTU
Efteruddannelse
Jernbaneteknologi, -drift og -kapacitet

Deltag i tre dages spændende kursus, hvor du får en hurtigt og bekvem introduktion til jernbaneteknologi og driftsstyring. Midt i kurset tager vi til Berlin, hvor vi besøger Tekniske Universitet Berlins signal- og driftsstyring laboratorium.

Dato

07.11.2025

Tid

08:30

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup