Der er brug for et miljøteknologisk marked

Dansk Miljøteknologi holdt generalforsamling onsdag d. 11. juni. Ønsket var ikke erhvervsstøtte, men ganske enkelt et miljøteknologisk marked. Brancheforeningen efterlyser desuden et højere ambitionsniveau fra regeringens side.

13.06.2008

CSR.dk

Fra generalforsamlingen i brancheforeningen Dansk Miljøteknologi lød budskabet, at det er fint med kampagner og hensigtserklæringer, men at der var behov for mere på forskning, udvikling og en regulering, der understøtter de nødvendige investeringer.

”Regeringen har ved adskillige lejligheder tilkendegivet, at den ønsker, at Danmark og danske virksomheder skal gå i front, når det drejer sig om ny miljøteknologi og grøn omstilling til en mere bæredygtig produktion.

Regeringen har da også sammen med Dansk Folkeparti vedtaget en udmærket handlingsplan for fremme af miljøeffektiv teknologi. Men Dansk Miljøteknologi savner indtil videre handling bag de grønne ord. Investeringerne på miljøområdet har i mange år været stagnerende og uden større nye miljøteknologiske tiltag. De kommunale budgetter for de kommende år viser heller ikke nogen stigning på miljøområdet – tværtimod.

Vi efterlyser et egentligt Miljøteknologisk Udviklings- og Demonstrationsprogram, vi efterlyser en samlet udmelding på en mere moderne miljøregulering med henblik på at stimulere teknologiudvikling, og vi efterlyser en opprioritering på forskningen inden for miljøteknologi – udover energiområdet,” hedder det i udtalelsen fra generalforsamlingen.

Erhvervsstøtte ikke nødvendig
Dansk Miljøteknologi lægger vægt på, at der ikke er behov for erhvervsstøtte.

”Vores virksomheder klarer sig fint på almindelige konkurrencevilkår og på baggrund af tidligere tiders investeringer på miljøområdet, som har skabt basis for en stor dansk miljøeksport. Og det kan vi formentlig også gøre i lang tid fremover.

Men hvis regeringen vil have, at Danmark skal være i førertrøjen, når det drejer sig om innovativ miljøteknologi, må den skabe et marked for den produktion. Og nye markeder skabes via efterspørgsel, investeringer og høje miljøstandarder.”

Dansk Miljøteknologi foreslår derfor, at regering og Folketing beslutter sig for at sætte et højt ambitionsniveau for dansk vandpolitik på følgende områder:

En fremsynet klimatilpasning
- Ressourcebesparende vandteknologi i produktion og forbrug
- Sikring af rent drikkevand i hanerne
- Moderne spildevandsrensning, som medfører god natur, højt sundhedsniveau for befolkningen og rent vand i hav, søer og vandløb
- En landbrugsproduktion med en minimal belastning af miljø og naboer

”Hvis politikerne vil sætte et sådant højt ambitionsniveau og skabe den nødvendige efterspørgsel efter fremtidens løsninger, skal industrien nok udvikle de nødvendige teknologiske løsninger. Til gavn for natur og miljø. Og til gavn for dansk økonomi og eksport,” afslutter Dansk Miljøteknologi sin udtalelse.

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

04.05.2026JUC SERVICE ApS

Sponseret

Første hold certificeret i miljøret hos JUC

28.04.2026CSR.dk

Bedre arbejdsmiljø og økonomi med stabil temperatur i byginger

CSR.dk

Nye emballageregler presser globale supply chains

CSR.dk

Blåkläder går mod strømmen og producerer nu 98 procent in-house

CSR.dk

Vi er et vindmølleland, som ikke længere opfører vindmøller på land

CSR.dk

Ny rapport: Sådan bygger man regenerativt

Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

AKKC slår rekord i affaldsindsamling: 75 kilo på halvanden time

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Moving Every Stone: How Lessebo Paper Aligns Craft, Chemistry and Continuous Improvement

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Øget samarbejde vil sende endnu mere ren strøm gennem Norden

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
PwC Danmark
Webinar
Voluntary Sustainability Reporting: How and Why

In this webinar you will gain an exploration of why companies choose voluntary sustainability reporting and how transparent, credible ESG disclosures can create business value while managing legal and greenwashing risks.

Dato

07.05.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Cabi
Webinar
Bliv klar til kravene til S’et i ESG

Banker og kunder kræver dokumentation af jeres sociale ansvar. Tilmeld dig webinaret og få vejledning i, hvordan du styrker din virksomheds ESG-position og bliver mere konkurrencedygtig.

Dato

07.05.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Byggeriets Samfundsansvar
Generalforsamling
Årsmøde og generalforsamling

Byggeriets Samfundsansvar afholder generalforsamling og årsmøde den 7. maj 2026. Kom og få indblik i aktuelle initiativer i foreningen. Bliv desuden klogere på, hvordan du kan engagere dig og netværk med andre frontløbere på tværs af bygge- og anlægsbranchen.

Dato

07.05.2026

Tid

12:45

Sted

Tilgår

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Få styr på BEK 1138/2025 (tidl. 761/2024): Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn samt klimasyn i visse virksomheder

Er din virksomhed omfattet af Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn og klimasyn i visse virksomheder, skal I sikre, at I opfylder kravene i Bekendtgørelsen. På dette 3-times online minikursus, giver vi dig den nødvendige viden, så du kan afgøre om din virksomhed er omfattet, og i givet fald hvad der skal til, for at leve op til kravene.

Dato

08.05.2026

Sted

Online

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig digital transformation

Vil du sætte gang i eller drive virksomhedens digitale udvikling i en bæredygtighed retning? Så er dette 4-dages kursus det rette sted at starte.

Dato

08.05.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 guideline - del 1 (Psykisk arbejdsmiljø)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

11.05.2026

Sted

Vejle