Der er brug for et miljøteknologisk marked

Dansk Miljøteknologi holdt generalforsamling onsdag d. 11. juni. Ønsket var ikke erhvervsstøtte, men ganske enkelt et miljøteknologisk marked. Brancheforeningen efterlyser desuden et højere ambitionsniveau fra regeringens side.

13.06.2008

CSR.dk

Fra generalforsamlingen i brancheforeningen Dansk Miljøteknologi lød budskabet, at det er fint med kampagner og hensigtserklæringer, men at der var behov for mere på forskning, udvikling og en regulering, der understøtter de nødvendige investeringer.

”Regeringen har ved adskillige lejligheder tilkendegivet, at den ønsker, at Danmark og danske virksomheder skal gå i front, når det drejer sig om ny miljøteknologi og grøn omstilling til en mere bæredygtig produktion.

Regeringen har da også sammen med Dansk Folkeparti vedtaget en udmærket handlingsplan for fremme af miljøeffektiv teknologi. Men Dansk Miljøteknologi savner indtil videre handling bag de grønne ord. Investeringerne på miljøområdet har i mange år været stagnerende og uden større nye miljøteknologiske tiltag. De kommunale budgetter for de kommende år viser heller ikke nogen stigning på miljøområdet – tværtimod.

Vi efterlyser et egentligt Miljøteknologisk Udviklings- og Demonstrationsprogram, vi efterlyser en samlet udmelding på en mere moderne miljøregulering med henblik på at stimulere teknologiudvikling, og vi efterlyser en opprioritering på forskningen inden for miljøteknologi – udover energiområdet,” hedder det i udtalelsen fra generalforsamlingen.

Erhvervsstøtte ikke nødvendig
Dansk Miljøteknologi lægger vægt på, at der ikke er behov for erhvervsstøtte.

”Vores virksomheder klarer sig fint på almindelige konkurrencevilkår og på baggrund af tidligere tiders investeringer på miljøområdet, som har skabt basis for en stor dansk miljøeksport. Og det kan vi formentlig også gøre i lang tid fremover.

Men hvis regeringen vil have, at Danmark skal være i førertrøjen, når det drejer sig om innovativ miljøteknologi, må den skabe et marked for den produktion. Og nye markeder skabes via efterspørgsel, investeringer og høje miljøstandarder.”

Dansk Miljøteknologi foreslår derfor, at regering og Folketing beslutter sig for at sætte et højt ambitionsniveau for dansk vandpolitik på følgende områder:

En fremsynet klimatilpasning
- Ressourcebesparende vandteknologi i produktion og forbrug
- Sikring af rent drikkevand i hanerne
- Moderne spildevandsrensning, som medfører god natur, højt sundhedsniveau for befolkningen og rent vand i hav, søer og vandløb
- En landbrugsproduktion med en minimal belastning af miljø og naboer

”Hvis politikerne vil sætte et sådant højt ambitionsniveau og skabe den nødvendige efterspørgsel efter fremtidens løsninger, skal industrien nok udvikle de nødvendige teknologiske løsninger. Til gavn for natur og miljø. Og til gavn for dansk økonomi og eksport,” afslutter Dansk Miljøteknologi sin udtalelse.

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

08.01.2026Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric hæver standarden for sikker og hurtig installation med helt ny tilslutning

Ny udendørs-potte fra OOhh inspireret af naturen

08.01.2026Lübech Living ApS

Sponseret

07.01.2026CSR.dk

Klimakrav glimrer ved fravær i historisk militærbyggeri

06.01.2026Lübech Living ApS

Sponseret

OOhh gentænker en designklassiker i Zero Waste-materiale

05.01.2026CSR.dk

Kyllingen overtager middagsbordet med eksplosiv hastighed

29.12.2025CSR.dk

Mangler 6,5 milliarder kroner om året: Biodiversitetsrådet advarer om massivt finansieringsgab

18.12.2025Miljømærkning Danmark

Sponseret

Flere miljømærkede kontorartikler i ny SKI aftale

18.12.2025CSR.dk

Danmark vil tage farten af fast fashion

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 9. januar: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

09.01.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Dansk Standard
Kursus
Orienteringsmøde om Sustainability manager uddannelse

Deltag på orienteringsmøde om Dansk Standards Sustainability manager uddannelse. Mød underviserne, der orienterer om uddannelsens formål, forløb og udbytte. Mød andre potentielle deltagere. Få mulighed for at stille uddybende og afklarende spørgsmål om Sustainability manager uddannelsen.

Dato

12.01.2026

Tid

14:00

Sted

Online

Folkekirkens Nødhjælp
Event
'Kæmp for alt, hvad du har kært' med generalsekretær Jonas Nøddekær

I november rejser Jonas Nøddekær, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, rundt i landet og fortæller om organisationens arbejde med billeder fra verdens brændpunkter herunder Ukraine, Palæstina, Zimbabwe og Cambodja.

Dato

13.01.2026

Sted

Odense, København, Aarhus, Haderslev, Aalborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

14.01.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

15.01.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Webinar
Nye datoer klar for 2026

Gratis webinarer om ISO 9001:2026 & ISO 14001:2026

Dato

15.01.2026

Sted

Online