Den internationale miljøindustri mødes i Köln

Godt fire måneder før arrangementet løber af stablen, ser Entsorga-Enteco-messen 2009 ud til endnu engang at kunne byde på en forretningsplatform med deltagere fra hele verden klar til at diskutere de mest aktuelle emner inden for miljøteknologi og affaldshåndtering.

17.06.2009

CSR.dk

Efter omstruktureringen i 2006 og et nyt fokus på mere klima- og miljørelaterede emner, er årets messe for genbrugshåndtering og miljøteknologi i oktober klar til at tage i mod mere end 800 udstillere fra over 20 lande og tusindvis af gæster. Fra begge grupper tyder alt på, at flere end nogensinde vil komme fra udlandet og dermed styrke messens internationale aspekt. Dermed vil arrangementets kombination af folk fra både affalds- og genbrugsindustrien blive den hidtil bredeste. Messen vil således dække hele spektret inden for de aktuelle diskussioner om miljøteknologi og bæredygtig håndtering af alle slags affald under overskrifter som bl.a. ’Affaldshåndtering og genbrug’, ’Vand og flydende affald’, ’Luftkvalitetskontrol og udledningsbeskyttelse’ og ’Teknologi og logistik’.
”Det brede udbud af produkter og services gør Entsorga-Enteco til det førende event af dets type i 2009. Ved at styrke eventets internationale natur udvider vi yderligere dets rolle både herhjemme [i Tyskland, red.] og i udlandet,” siger Gerald Böse, direktør for Koelnmesse GmbH.
Årets messe vil for første gang være centreret om to temaer, ’Klima- og ressourcebeskyttelse’ og ’Energieffektivitet i miljøteknologi’. Disse to temaer vil så fungere som paraply for hele messens indhold, herunder det tekniske supportprogram, foredrag, fora og specielle shows, alt sammen skræddersyet til industriens behov.
Derudover vil der blandt meget andet også være fokus på den europæiske unions nye østeuropæiske medlemmer, som vil udarbejde markedsanalyser og investeringsbehov og formidle kontakter frem mod det Østeuropæiske Miljøtopmøde den 29. til 30. oktober.

Entsorga-Enteco Trade Fair 2009 finder sted fra den 27. til den 30. oktober i Köln. Messen foregår hvert tredje år og omfattede i 2006 over 900 udstillere fra 28 lande, ca. 40.000 besøgende og dækkede et område på over 90.000 m2

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

21.09.2026CSR.dk

Tyskland spurter fra Danmark på vindkraft

18.09.2026CSR.dk

EU's første storskala CO2-lager åbner med både jubel, resignation og kritik

CSR.dk

Tre millioner ton mere byggeaffald end vi tror

CSR.dk

Møde- og eventkunder stiller krav om bæredygtighed, men dokumentationen halter

Schneider Electric

Sponseret

Mød Schneider Electric på FSTA-messen

CSR.dk

Biodiversitetspåvirkning fra mursten og mørtel bliver undersøgt

Dansk Standard

Sponseret

Nye krav til miljømærkning af produkter skal styrke forbrugertilliden

Dansk Standard

Sponseret

Fælles EU-ramme for beregning af emissioner i vejgodstransport er baseret på ISO 14083

CSR.dk

Salling Group har nu 520 solcelleanlæg i drift

CSR.dk

FN erklærer 1,5-graders-målet for uundgåeligt overskredet

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Dakofa
Konference
Dakofas Årskonference: Fra EU-krav til national handlingsplan – i en vild tid...

Cirkulær omstilling er ikke længere et valg, men en nødvendighed – og samtidig en af de mest komplekse dagsordener, vi som samfund står overfor. Krav fra EU, nationale strategier og lokale virkeligheder bevæger sig hurtigt og stiller nye forventninger til både myndigheder, virksomheder og vidensaktører. I en tid, hvor rammerne hele tiden flytter sig, bliver evnen til at navigere i det uforudsigelige afgørende.

Dato

23.09.2026

Tid

09:00

Sted

Hotel Munkebjerg, Vejle

Aros Business Academy
Kursus
Bæredygtighed & ESG – stå stærkere og skab større værdi!

Kom godt i gang med jeres bæredygtige transformation! På dette lynkursus lærer du, hvad bæredygtig omstilling betyder for din branche og organisation, og hvordan I kan tænke bæredygtighed ind i jeres strategier og mål – og samtidig styrke forretningen!

Dato

23.09.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Lancering af standarderne for det digitale produktpas

Dansk Standard inviterer til webinar om de nye standarder for det digitale produktpas. Standarderne skal hjælpe virksomheder med at forberede sig på de kommende krav til produktinformation, som følger af EU’s Ecodesign-forordning.

Dato

23.09.2026

Tid

10:00

Sted

Online, webinar

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Adfærdsdesign og ledelsessystemer

Fremtidens ledelsessystemer er baseret på filosofien: ”Hvis ikke det virker, så findes det ikke”; og adfærdsdesign og nudging er værktøjer, der bringer dit ledelsessystem ind i fremtiden og skaber værdi for dem, der skal bruge det.

Dato

24.09.2026

Sted

Odense