Den internationale miljøindustri mødes i Köln

Godt fire måneder før arrangementet løber af stablen, ser Entsorga-Enteco-messen 2009 ud til endnu engang at kunne byde på en forretningsplatform med deltagere fra hele verden klar til at diskutere de mest aktuelle emner inden for miljøteknologi og affaldshåndtering.

17.06.2009

CSR.dk

Efter omstruktureringen i 2006 og et nyt fokus på mere klima- og miljørelaterede emner, er årets messe for genbrugshåndtering og miljøteknologi i oktober klar til at tage i mod mere end 800 udstillere fra over 20 lande og tusindvis af gæster. Fra begge grupper tyder alt på, at flere end nogensinde vil komme fra udlandet og dermed styrke messens internationale aspekt. Dermed vil arrangementets kombination af folk fra både affalds- og genbrugsindustrien blive den hidtil bredeste. Messen vil således dække hele spektret inden for de aktuelle diskussioner om miljøteknologi og bæredygtig håndtering af alle slags affald under overskrifter som bl.a. ’Affaldshåndtering og genbrug’, ’Vand og flydende affald’, ’Luftkvalitetskontrol og udledningsbeskyttelse’ og ’Teknologi og logistik’.
”Det brede udbud af produkter og services gør Entsorga-Enteco til det førende event af dets type i 2009. Ved at styrke eventets internationale natur udvider vi yderligere dets rolle både herhjemme [i Tyskland, red.] og i udlandet,” siger Gerald Böse, direktør for Koelnmesse GmbH.
Årets messe vil for første gang være centreret om to temaer, ’Klima- og ressourcebeskyttelse’ og ’Energieffektivitet i miljøteknologi’. Disse to temaer vil så fungere som paraply for hele messens indhold, herunder det tekniske supportprogram, foredrag, fora og specielle shows, alt sammen skræddersyet til industriens behov.
Derudover vil der blandt meget andet også være fokus på den europæiske unions nye østeuropæiske medlemmer, som vil udarbejde markedsanalyser og investeringsbehov og formidle kontakter frem mod det Østeuropæiske Miljøtopmøde den 29. til 30. oktober.

Entsorga-Enteco Trade Fair 2009 finder sted fra den 27. til den 30. oktober i Köln. Messen foregår hvert tredje år og omfattede i 2006 over 900 udstillere fra 28 lande, ca. 40.000 besøgende og dækkede et område på over 90.000 m2

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

09.06.2026Schneider Electric

Sponseret

Når IT flytter ind i OT – en ny virkelighed for automation

08.06.2026CSR.dk

Klimatilpasning nu eller regning på op til 400 mia. kr.

CSR.dk

Partnerskab skal give flere sunde og grønne frokoster i København

CSR.dk

Løngennemsigtighed implementeret i første danske virksomhed

CSR.dk

Region Hovedstaden får cirkulært byggeri til at virke i praksis

CSR.dk

Nu skal kapacitetsproblemerne løses

Slow A/S

Sponseret

I hele Sydøstasien findes der kun én Bird Friendly®-certificeret kaffeproducent. Slow.

CSR.dk

Optimering af biodiversitet: Hunger Games møder Minecraft

CSR.dk

STARK kortlægger grøn omstilling i byggeriet

Schneider Electric

Sponseret

Software overtager rollen i industriel automation

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality in English (CQI and IRCA Certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Quality Management Systems in accordance to the ISO 9001:2015 standard.

Dato

15.06.2026

Sted

Kongens Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

15.06.2026

Sted

Odense

Dansk Industri
Webinar
Sæt realiserbare klimamål med SBTi som ramme

Hvordan arbejder virksomheder med klimamål i praksis? Og hvordan kan SBTi bruges aktivt som rammeværktøj til at skabe værdi i forretningen? Klimaklar er gået sammen med COOR på dette webinar for at give konkrete, praksisnære eksempler på, hvordan, I kommer i gang med målsætninger og reduktionstiltag.

Dato

15.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Sådan integrerer du et energi- og miljøledelsesystem, ISO 50001 og ISO 14001

Ledelsesstandarderne for miljøledelse ISO 14001 og energiledelse ISO 50001 har begge til hensigt at understøtte organisationer i at opnå løbnende forbedringer af deres miljø- og energiforhold. På kurset bliver du introduceret til standardernes krav og får indsigt i, hvordan de to standarder kan integreres i et samlet ledelsessystem.

Dato

16.06.2026

Tid

09:00

Sted

CodeNode, Nordhavn

Cabi
Webinar
Neurodiversitet som konkurrencekraft

Produktionsvirksomheder kan styrke deres konkurrenceevne ved at sikre gode rammer for neurodivergente medarbejdere. Det kan du høre mere om på dette webinar, hvor vi præsenterer opstarten af det treårige projekt Neurodiversitet som konkurrencekraft.

Dato

16.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Intern audit af ledelsessystemer baseret på ISO 14001 og ISO 45001

Formålet med kurset er at give dig viden om hele auditprocessen og masser af træning i at levere effektive interne audits, der skaber værdi i virksomheden.

Dato

17.06.2026

Sted

Online