Den globale producent af tæppefliser Interface lancerer CO2-negativt tæppe

Der kan hentes store CO2-besparelser ved at overveje alt, hvad der indgår i det byggede miljø. Interface har nu løsningen på tæppe-området.

Foto: Interface.

22.10.2020

CSR.dk

Interface har siden 2018 været CO2-neutral via optimerede produktionsprocesser og CO2-kompensation. Virksomhedens tæppefliser har et CO2 aftryk på 5,2 kg. per kvadratmeter. Konkurrenternes alternativer ligger på 8-21 kg. per kvadratmeter.

Det skriver Fast Company.

Interface lancerer nu en CO2-negativ tæppeflise, som binder mere kulstof end dets produktion kræver.

Ønsker man et miljøvenligt kontormiljø, kan tæpperne sagtens være et  godt sted at rette sin opmærksomhed imod. Et af Interface’s seneste projekter krævede 135.000 kvadratmeter belagt med tæpper, så her kan hentes en enorm CO2-besparelse ved at vælge et bæredygtigt tæppe-alternativ.

Læs også: LEGO vil bæredygtigheds-certificere sine bygninger

De nye CO2-negative tæppefliser er lavet af genbrugsgarn, benytter en bæredygtig fremstillingsproces og inkluderer brugen af nye biomaterialer, der lagrer kulstof. De specifikke biomaterialer er en forretningshemmelighed, men Erin Meezan, chef for bæredygtighed i Interface, udtaler at de er plantebaserede og "hurtigt fornybare." Disse ændringer bringer tæppeflisens CO2-aftryk ned på -0,4 kg pr. kvadratmeter uden brug af CO2-kompensation. Interface vil dog kompensere for transporten forbundet med tæpperne samt den CO2 udledning, der er forbundet med støvsugning i brugsfasen.

Erin Meezan håber denne case kan inspirere virksomheder til at overveje alle materialer, der er forbundet med bygninger.

”Hvis vi ønsker at nedbringe CO2 så hurtigt som muligt, har vi brug for CO2-negative produkter og ikke kun fra Interface,” siger hun. "Vi har brug for maling, vi har brug for loftsfliser, vi har brug for alt, hvad der indgår i det byggede miljø."

- MTN

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

17.03.2026CSR.dk

Kun atomkraft kan bygge bro i blå bloks klimapolitik

16.03.2026CSR.dk

Fra affald til klimaværktøj: Brugte nitrilhandsker kan fange CO2

Annonce

CSR.dk

Forbrugere belønner ikke bæredygtighed, de straffer

CSR.dk

Nyt partnerskab vil gøre grønne boliger til en god forretning

Schneider Electric

Sponseret

Ny generation af HMI’er løfter industriel automation til næste niveau

Schneider Electric

Sponseret

Event: Mød Schneider Electric på Hannover Messe 2026

CSR.dk

Kun regeringen kalder Danmarks nye flyrute ”grøn”

CSR.dk

Rekordmange danskere kræver politisk stillingstagen til ny oliejagt i Nordsøen

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding med Schneider Electric

CSR.dk

Klimarådet i sin årlige statusrapport: 2030-målet er ikke længere anskueliggjort

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I Fødevarebranchen

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtig forretningsudvikling i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder i fødevarebranchen.

Dato

20.03.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

23.03.2026

Sted

Kongens Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor (CQI and IRCA certificed)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of information security management systems in accordance to the ISO 27001:2022 standard.

Dato

23.03.2026

Sted

Vejle

Byggeriets Samfundsansvar
Event
Studietur til Aarhus

Tag med Byggeriets Samfundsansvar, a:gain og Fischer Lighting på en inspirerende bustur fra København til Aarhus. Her får du både ny viden, konkrete eksempler og unikke netværksmuligheder.

Dato

23.03.2026

Tid

06:45

Sted

Mødested ved bussen

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

23.03.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Bæredygtighed i event-, møde-, og oplevelsesbranchen med ISO 20121 og Svanemærket

Deltag i dette webinar og få indsigt i, hvordan du konkret og struktureret kan arbejde med bæredygtighed i event-, sport-, oplevelses- og turismebranchen gennem standarden ISO 20121 og Svanemærket.

Dato

23.03.2026

Tid

13:00

Sted

Online