Debat: Forbrugerne er ved at miste troen på verdensmålene

Hvis verdensmålet om ansvarlig produktion og forbrug skal indfries, bliver politikerne nødt til at tage affære. For forbrugerne vil gerne købe mere ansvarligt, mener formand for Forbrugerrådet Tænk.

Fra politisk side, mener Anja Philip, formand for Forbrugerrådet Tænk, at man kan indføre grønne afgifter på fly og i landbruget. Arkivfoto..

15.09.2022

CSR.dk

Hvis verden skal gøre sig forhåbninger om at nå verdensmålene de næste otte år – og særligt nummer 12 om ansvarlig produktion og forbrug – skal der ske noget fra politisk side.

Det skriver Anja Philip, formand hos Forbrugerrådet Tænk, i et debatindlæg i Altinget.

Hun tilføjer, at særlig Danmark ifølge OECD scorer lavt på det 12. verdensmål – og forbrugerne er også ved at miste troen på verdensmålene, viser en forbrugerundersøgelse fra organisationen.

Således svarer 9 procent, at de i høj grad tror på, at verdensmålene kommer til at have betydning for den grønne omstilling. I 2019 svarede 18 procent det samme.

Læs også: Global undersøgelse viser markante ændringer i forsyningskæderne

Derfor, mener Anja Philip, at der skal politisk handling til, hvis forbrugerne skal holdes motiverede.

”Det gælder i vores krav til produktdesign, produkters levetid, reparationsevne, genanvendelse, forbrugeroplysning, og hvordan vi sørger for at prisen afspejler samfundspåvirkningen”, skriver hun blandt andet.

Det skal derfor ifølge formanden være politikernes ansvar at gøre det ansvarlige valg til det nemme og mest attraktive.

Anja Philip nævner blandt andet at indføre grønne afgifter i blandt andet flyindustrien og i landbruget.

Læs også: Debatindlæg: EU-tekstilstrategi vil vende modeindustrien på hovedet

Og her skal pengene derefter gå til initiativer, der fremmer den grønne omstilling, som blandt andet kan gøre klimavenlige produkter billigere.

Ved nonfoodprodukter påpeger formanden, at man skal sørge for, at produkterne holder længere og kan repareres nemmere. Det kan sænke forbruget af blandt andet elektronik, tøj og hårde hvidevarer.

”Målet er at gøre det til en konkurrencefaktor for virksomhederne at udbyde produkter, der holder længere og bedre. Det kunne kommunikeres gennem tydelig information om forventede holdbarhed, som forbrugerne kan navigere efter”, skriver Anja Philip.

- HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

28.04.2026Elis Danmark A/S

Sponseret

Fra engangsplast til en cirkulær løsning på Center Parcs Nordborg Resort

27.04.2026Comm2ig

Sponseret

Gemmer den cirkulære forretningsmodel på skjulte fordele, vi tidligere ikke har haft fokus på?

CSR.dk

Uventet generationsforskel for rejser og bæredygtighed

CSR.dk

Verdens mest anvendte miljøstandard er blevet opdateret

Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

AKKC slår rekord i affaldsindsamling: 75 kilo på halvanden time

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Moving Every Stone: How Lessebo Paper Aligns Craft, Chemistry and Continuous Improvement

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Øget samarbejde vil sende endnu mere ren strøm gennem Norden

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding- mød TEKsperterne

Schneider Electric

Sponseret

Oplev, hvordan intelligent bygningsautomation kan løfte både driftssikkerhed, fleksibilitet og fremtidssikring

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

11.11.2025

Sted

Kongens Lyngby

JUC SERVICE ApS
Uddannelse
Certificering i Miljøret

Teoretisk og praktisk fundament for håndtering af miljøretlige sager.

Dato

27.04.2026

Tid

09:00

Sted

JUC, Vesterbrogade 4A, 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Circular Economy Starter Pack

Kickstart your company’s work on circular economy and unlock new opportunities

Dato

27.04.2026

Tid

13:00

Sted

Online via Zoom

Comm2ig
Event
Mange taler om Cirkulær It. Men hvem leverer det faktisk?

På LOOP Forum viser vi, hvordan visioner bliver omsat til konkrete, målbare resultater. Du møder tre aktører med hver deres perspektiv: It-forhandleren, serviceleverandøren og den store virksomhedskunde.

Dato

28.04.2026

Tid

11:00

Sted

Lokomotivværkstedet, Kbh

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 for topledelse og bestyrelsesmedlemmer

NIS2 kræver, at ledelse og bestyrelsesmedlemmer uddannes i grundlæggende cybersikkerhed. Fra store bøder og fratagelse af lederrollen kan blive konsekvensen for ledelsen, hvis der ikke er styr på sikkerheden, når NIS2 bliver implementeret i Danmark.

Dato

29.04.2026

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 29. april: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

29.04.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom