De største klimasyndere undgår klimaafgifter

Selvom store, danske virksomheder øger deres CO2-udslip frem for at nedsætte det, slipper de for at betale klimaafgifter. Det skyldes frygten for, at virksomhederne ellers ville blive tvunget til at rykke til udlandet.

Frem til 2030 vil de største klimasyndere få tildelt gratis CO2-kvoter fra EU. Arkivfoto..

17.01.2020

CSR.dk

Frem til 2030 vil de største klimasyndere få tildelt gratis CO2-kvoter fra EU. Blandt virksomhederne er Arla, Rockwool og Aalborg Portland.

Det bekymrer især regeringens støttepartier.

De Radikale foreslår blandt andet en dansk CO2-afgift, der også skal dække de virksomheder, der er under særlig beskyttelse af EU.

Årsagen til, at disse virksomheder tildeles CO2-kvoter – og står på EU’s særlige undtagelsesliste – er den store konkurrence fra udlandet. De gratis CO2-kvoter tildeles alle virksomheder i EU, der er i særligt udfordrende brancher konkurrencemæssigt.

Første skridt er klimapartnerskaber
Troels Ranis, branchedirektør hos Dansk Industri, advarer da også om at indføre en CO2-afgift, da det kan få de store virksomheder til at flytte deres produktioner ud af landet:

”Vi skal løse opgaven med den grønne omstilling for de virksomheder, vi har i Danmark. Vi skal ikke have virksomhederne til at flytte deres produktion til et andet sted i verden, hvor vi i virkeligheden bare flytter klimaproblemet”, forklarer han til DR.

Han er optimistisk i forhold til regeringens nye klimapartnerskaber med erhvervslivet, og håber, at de finder en god løsning.

Det samme håber klimaminister Dan Jørgensen (S).

Læs også: DI: Vi er stærk imod nationale CO2-afgifter

”Hvis vi skal have den her del af den tunge industri til at levere mere, så må vi bruge andre virkemidler. Og det er vi gået i gang med. Første skridt er klimapartnerskaber, hvor vi i samarbejde med industrien vil finde løsninger”, siger han til DR.

- SMF

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Denne artikel er del af et tema:

I fokus: 15 mest læste i 2020

Læs eller genlæs de 15 mest læste artikler på CSR.dk i 2020. Vi har samlet dem her. 

Relateret indhold

26.11.2025Miljømærkning Danmark

Sponseret

85 % af HimmerLands medarbejdere er stolte af at arbejde et sted, der er svanemærket

26.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Lübech Living åbner ny inspirationsbutik i Aalborg

25.11.2025CSR.dk

Hvad COP30 viste: Fremskridt skabes uden for det globale fællesskab

24.11.2025CSR.dk

Forskere: Svækkede havstrømme bremser ikke den danske opvarmning

24.11.2025CSR.dk

Nyt australsk byggemateriale vil udfordre cementens plads i byggeriet

20.11.2025Schneider Electric

Sponseret

Velkommen til podcasten The Great Switch

19.11.2025Lemvigh-Müller

Sponseret

Energioptimering er en investering i fremtiden

19.11.2025CSR.dk

Greenpeace vinder sager i både Danmark og Norge og bremser ny oliejagt i Nordsøen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenmøde for danske SMV'er

Deltag i vores online morgenmøde, hvis du vil vide mere om hvordan UN Global Compact Network Denmark kan støtte jer i arbejdet med bæredygtighed.

Dato

27.11.2025

Tid

09:00

Sted

Online

SUSTAINX ApS
Webinar
Sådan rapporterer du effektivt med VSME-standarden

I dette 45-minutters webinar kan du blive klogere på den frivillige standard målrettet til virksomheder, der ønsker at arbejde med bæredygtighedsrapportering.

Dato

27.11.2025

Tid

10:05

Sted

Teams

Dansk Standard
Event
DS Bæredygtighedsdag

Hvordan prioriterer man bæredygtighed i en brydningstid? Til DS Bæredygtighedsdag sætter vi fokus på, hvordan virksomheder kan stå fast på deres principper i en foranderlig verden – og hvorfor bæredygtighed stadig er en strategisk fordel.

Dato

27.11.2025

Tid

14:00

Sted

Dansk Standard, Gôteborg Plads 1, 2150 Nordhavn og online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
[Webinar] Selvstændige Konsulenter I Sustainable Career Moves

Ønsker du at tage første – eller næste – skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på karrieremuligheder som rådgiver inden for ESG, CSR og bæredygtighed.

Dato

28.11.2025

Tid

08:30

Sted

Zoom

Valified
Webinar
Webinar: Gratis introduktion til ESG-rapportering

Gratis webinar med fokus på at hjælpe din virksomhed i gang med ESG-rapporteringsarbejdet

Dato

28.11.2025

Tid

09:00

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 28. november: Sustainable Business Change Manager

Overvejer du at tage en uddannelse inden for ESG og bæredygtighed, kan Sustainable Business Change Manager være rigtig for dig. Er du interesseret, men har spørgsmål eller brug for fif til, hvordan du kan sælge uddannelsen ind internt? Deltag i et uforpligtende webinar om uddannelsen.

Dato

28.11.2025

Tid

12:30

Sted

Zoom