De skjulte buræg er på vej væk fra butikshylderne

Buræg er efterhånden væk fra hylderne i butikkerne, men de findes stadig i forarbejdede produkter. Samtlige detailkæder arbejder på at gøre op med det.

Butikker som Aldi, Irma og Lidl gør nu en indsats for at få brugen af skjulte buræg ud af deres produkter. Arkivfoto..

17.12.2018

CSR.dk

Mens salget af buræg stort set er blevet udfaset fra de danske butikker, så er turen nu også kommet til de ”skjulte buræg”. Buræg findes således fortsat på hylderne i forarbejdede produkter som pasta, brød og isdesserter.

Det vil førende dagligvarebutikker altså nu lave om på og helt fjerne skjulte buræg i egne varemærker senest ved udgangen af 2020.

Læs også: Scandic i totalt buræg-stop på alle hoteller

Det skriver Newsbreak.dk.

Ifølge en pressemeddelelse fra supermarkedskæden Aldi, så har Irma og Lidl allerede taget skridtet med helt at fjerne skjulte buræg i egne varemærker, imens Aldi vil af med de skjulte buræg i egne varemærker ved udgangen af 2018.

”Det første skridt er at tage en beslutning om at få dem ud af varerne. Det har alle de store kæder allerede besluttet”, siger CSR-manager hos Aldi Katrine Milman til Newsbreak.dk og fortæller videre, at det dog kan være svært helt at komme af med buræggene, fordi man skal ændre producenternes vaner.

”Det næste – og noget sværere – skridt er at få gjort det hurtigt. Det kræver nemlig vilje og vedholdenhed at få leverandørerne til at finde alternativer til buræg, uden at det gør varerne dyrere”, siger hun.

Status for skjulte buræg

Ifølge Aldi er status for skjulte buræg i landets større dagligvarekæder som følger:

  • Lidl: Har udfaset buræg i egne varemærker
  • ALDI: Skjulte buræg udfaset i alle egne varemærker ved udgangen af 2018
  • Netto, Bilka, Føtex og Salling: Skjulte buræg udfaset i egne varemærker ved udgangen af 2019
  • Rema 1000: Skjulte buræg udfaset i egne varemærker ved udgangen af 2019
  • Fakta, Kvickly, Brugsen og Irma: Skjulte buræg udfaset i Irma og i varemærker ved udgangen af 2020
  • Spar, Meny, Min Købmand og Let-Køb: Skjulte buræg udfaset i egne varemærker ved udgangen af 2020

40.000 ægtivister støtter op
Direktør i Dyrenes Beskyttelse Britta Riis siger i pressemeddelelsen fra Aldi, at hun mærker en stor opbakning fra befolkningen for at få fjernet buræg fra hylderne.

”Med mere end 40.000 ægtivister i Danmark ved vi, at buræg er et emne, som berører mange forbrugere”, siger hun.

Hun hentyder således til, at man på Dyrenes Beskyttelses hjemmeside kan deltage i kampen mod de skjulte buræg ved at skrive under på, at man er “ægtivist”. I skrivende stund har 40.534 personer skrevet under.

”Derfor er det rigtig godt, at nu også Aldi er tæt på at være i mål med at få udfaset de skjulte buræg af varer solgt under eget mærke”, fortsætter Britta Riis.

Læs også: Stryhns vinker farvel til buræg

Analyse Danmark foretog i 2017 en undersøgelse for Dyrenes Beskyttelse, der viste, at kun 41 procent af danskerne er klar over, at buræg indgår i mange færdigvarer.

- JMA

Dansk Standard

Sponseret

DSB anvender ISO 14001 til at skabe struktur på deres arbejde med bæredygtighed

Rambøll A/S

Sponseret

Final Call: ESRS Deep-dive webinar

Relateret indhold

11.03.2025CSR.dk

Eksplosion i greenwashingsager: Ventetiden stiger

11.02.2025Compass Group Danmark A/S

Sponseret

Mavens Hule 2025 søger fremtidens fødevareiværksættere

04.02.2025SustainImpact ApS

Sponseret

Governance - nøglen til bæredygtig forretningsværdi.

17.01.2025Kinnarps A/S

Sponseret

Kinnarps testlaboratorie

14.01.2025SustainImpact ApS

Sponseret

Compliance? Skab engagement med DMA.

07.01.2025SustainImpact ApS

Sponseret

Rykker SMVbestyrelserne på ESG?

Sustainable Business Solutions bliver en del af Beierholm

16.12.2024Sustainable Business Solutions ApS

Sponseret

25.11.2024CSR.dk

Stærk compliance er grundlaget for at ”go beyond”

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Sustainable Business Solutions ApS
Kursus
Sustainability Management i praksis - Forår 2025 København

Sustainability Management i praksis er en eksklusiv, konkret og handlingsorienteret uddannelse til dig, der har ansvar for ESG og bæredygtighed. Du får overblik og indblik, der gør dig klar til at sætte mål og eksekvere på dem med det samme.

Dato

25.03.2025

Tid

09:00

Sted

København

access2innovation
Webinar
Virtual A2i Talk: Financing for Projects in Africa: EIFO’s Role and Strategy

In this A2i Talk, EIFO—The Export and Investment Fund of Denmark—will discuss both the opportunities and challenges associated with doing business in Africa.

Dato

28.03.2025

Tid

09:30

Sted

Teams

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

31.03.2025

Tid

08:30

Aros Business Academy
Kursus
Bæredygtighed & ESG – kom godt i gang!

Kom godt i gang med jeres bæredygtige transformation! På dette lynkursus lærer du, hvad bæredygtig omstilling betyder for din branche og organisation, og hvordan I kan tænke bæredygtighed ind i jeres strategier og mål – og samtidig styrke forretningen!

Dato

31.03.2025

Tid

09:00

Sted

Fredericiagade 15 1310 København K

Dansk Industri
Kursus
Kommunikér troværdigt om bæredygtighed

Er du klar til at styrke din kommunikation om bæredygtighed? Undgå både greenwashing og greenhushing, og bliv skarp på, hvordan du kan kommunikere om virksomhedens grønne indsatser på en troværdig, effektiv og lovlig måde.

Dato

01.04.2025

Sted

Aarhus & København

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Human Rights & Environmental Due Diligence under the CSDDD

Join Poul Schmith Kammeradvokaten, The Footprint Firm, Danish Institute for Human Rights and UN Global Compact Network Denmark for an insightful webinar on Human Rights & Environmental Due Diligence under the Corporate Sustainability Due Diligence Directive (CSDDD) and what it means for Danish businesses.

Dato

01.04.2025

Tid

14:00

Sted

Online