De skjulte buræg er på vej væk fra butikshylderne

Buræg er efterhånden væk fra hylderne i butikkerne, men de findes stadig i forarbejdede produkter. Samtlige detailkæder arbejder på at gøre op med det.

Butikker som Aldi, Irma og Lidl gør nu en indsats for at få brugen af skjulte buræg ud af deres produkter. Arkivfoto..

17.12.2018

CSR.dk

Mens salget af buræg stort set er blevet udfaset fra de danske butikker, så er turen nu også kommet til de ”skjulte buræg”. Buræg findes således fortsat på hylderne i forarbejdede produkter som pasta, brød og isdesserter.

Det vil førende dagligvarebutikker altså nu lave om på og helt fjerne skjulte buræg i egne varemærker senest ved udgangen af 2020.

Læs også: Scandic i totalt buræg-stop på alle hoteller

Det skriver Newsbreak.dk.

Ifølge en pressemeddelelse fra supermarkedskæden Aldi, så har Irma og Lidl allerede taget skridtet med helt at fjerne skjulte buræg i egne varemærker, imens Aldi vil af med de skjulte buræg i egne varemærker ved udgangen af 2018.

”Det første skridt er at tage en beslutning om at få dem ud af varerne. Det har alle de store kæder allerede besluttet”, siger CSR-manager hos Aldi Katrine Milman til Newsbreak.dk og fortæller videre, at det dog kan være svært helt at komme af med buræggene, fordi man skal ændre producenternes vaner.

”Det næste – og noget sværere – skridt er at få gjort det hurtigt. Det kræver nemlig vilje og vedholdenhed at få leverandørerne til at finde alternativer til buræg, uden at det gør varerne dyrere”, siger hun.

Status for skjulte buræg

Ifølge Aldi er status for skjulte buræg i landets større dagligvarekæder som følger:

  • Lidl: Har udfaset buræg i egne varemærker
  • ALDI: Skjulte buræg udfaset i alle egne varemærker ved udgangen af 2018
  • Netto, Bilka, Føtex og Salling: Skjulte buræg udfaset i egne varemærker ved udgangen af 2019
  • Rema 1000: Skjulte buræg udfaset i egne varemærker ved udgangen af 2019
  • Fakta, Kvickly, Brugsen og Irma: Skjulte buræg udfaset i Irma og i varemærker ved udgangen af 2020
  • Spar, Meny, Min Købmand og Let-Køb: Skjulte buræg udfaset i egne varemærker ved udgangen af 2020

40.000 ægtivister støtter op
Direktør i Dyrenes Beskyttelse Britta Riis siger i pressemeddelelsen fra Aldi, at hun mærker en stor opbakning fra befolkningen for at få fjernet buræg fra hylderne.

”Med mere end 40.000 ægtivister i Danmark ved vi, at buræg er et emne, som berører mange forbrugere”, siger hun.

Hun hentyder således til, at man på Dyrenes Beskyttelses hjemmeside kan deltage i kampen mod de skjulte buræg ved at skrive under på, at man er “ægtivist”. I skrivende stund har 40.534 personer skrevet under.

”Derfor er det rigtig godt, at nu også Aldi er tæt på at være i mål med at få udfaset de skjulte buræg af varer solgt under eget mærke”, fortsætter Britta Riis.

Læs også: Stryhns vinker farvel til buræg

Analyse Danmark foretog i 2017 en undersøgelse for Dyrenes Beskyttelse, der viste, at kun 41 procent af danskerne er klar over, at buræg indgår i mange færdigvarer.

- JMA

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

08.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

8 hovedindsatser som konsekvens af NIS2-direktivet

08.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til det gode ledelsessystem

CSR.dk

Øget samarbejde vil sende endnu mere ren strøm gennem Norden

CSR.dk

SBTi-godkendte klimamål bredte sig i 2025

CSR.dk

Trump ophæver klimagrundlag og svækker amerikansk miljøregulering

CSR.dk

EU lancerer verdens første frivillige standard for permanent kulstoffjernelse

CSR.dk

USA trækker sig ud af 66 internationale organisationer og aftaler

3H Law

Sponseret

AYA&IDA-dommen viser: “Bæredygtig” er blevet et næsten umuligt ord

CSR.dk

Omnibussen er nu et skridt tættere på målstregen

3H Law

Sponseret

Må man kalde noget “bæredygtigt”?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

16.04.2026

Tid

08:45

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

20.04.2026

Sted

Middelfart

Bureau Veritas
Kursus
AQAP-2110/-2210 Internal Auditor

The AQAP-2110 standard is a superstructure to ISO 9001 - the general Quality System Management standard. AQAP-2110 is “NATO quality assurance requirements for design, development and production”, and the purpose of the standard is: “Requirements, which, if applied appropriately, provide confidence in the Supplier’s capability to deliver products that conform to Acquirer contract requirements.”

Dato

20.04.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
OHSMS Auditor/Lead Auditor course based on ISO 45001 | CQI IRCA Certified Course ID: 1877 (Engelsk)

This course is designed to develop a clear understanding of safety management in the modern era and provide those involved in audit conduct and management with the skills to fulfil their role.

Dato

20.04.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

20.04.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
Grundlæggende miljølovgivning

Dette kursus om grundlæggende miljølovgivning giver dig, der arbejder med ledelsessystemer en indføring i lovgivning angående miljøbeskyttelse, som er relevant, når du for eksempel udfører audits i henhold til ISO 14001. Du får en indføring i centrale love, bekendtgørelser og vejledninger samt disses indbyrdes samspil – det hele tilsat praktiske eksempler.

Dato

21.04.2026

Sted

Fredericia