De mindste SMV’er kan ikke se den grønne fidus

Nye tal fra Danmarks Erhvervsfremmebestyrelses SMV-panel viser et udskilningsløb blandt SMV’er i forhold til grøn omstilling.

10.06.2022

CSR.dk

”Tvivlerne skal i gang nu, for fremtidens forretning og robusthed ligger i grøn omstilling og digitalisering,” lyder det fra Christian Motzfeldt, bestyrelsesformand i Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse.

Udtalelsen falder efter en forårsmåling fra Danmarks Erhvervsfremmebestyrelses SMV-panel, som knap 2.600 SMV’er har deltaget i.

De nøgne tal viser, at godt hver sjette SMV arbejder strategisk med grøn omstilling og cirkulær økonomii ”meget høj grad/høj grad”, og 4 ud af 10 gør det i ”nogen grad”. Mange virksomheder ser et stort forretningsmæssigt potentiale i området, mest udtalt i SMV’er med over 50 ansatte.

På den anden side finder hver fjerde SMV ikke grøn omstilling relevant at arbejde med. Hver syvende SMV bruger faktisk slet ikke tid på grøn omstilling. Tallene fra panelet viser, at grøn omstilling er slået mest markant igennem hos virksomheder med over 10 ansatte og allermest i SMV’er med 50 til 249 ansatte. I SMV’er med under 10 ansatte finder mellem hver tredje og hver fjerde SMV, at området ikke relevant at arbejde med. Med andre ord: Jo færre ansatte, en SMV har, jo mindre arbejder den med grøn omstilling.

To områder i fokus og mere hjælp, tak
Udover de nøgne tal bidrager SMV-panelet med indsigt i SMV’ernes arbejde med grøn omstilling:

  • Især to områder skiller sig ud blandt SMV’er, der arbejder med grøn omstilling og cirkulær økonomi: at spare på materialer og at reducere spild og affald.
  • Eksportorienterede virksomheder arbejder i højere grad med grøn omstilling og efterspørger også i højere grad hjælp til omstillingen end virksomheder, der ikke eksporterer.
  • Der er stort behov for hjælp til eller rådgivning om grøn omstilling og cirkulær økonomi. 4 ud af 6 virksomheder efterspørger hjælp og råd i ”nogen/mindre grad”, mens hver sjette SMV gør det i ”meget høj/høj grad”.

Adgang til hjælp fra erhvervsfremmesystemet
Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse, som har det overordnede ansvar for erhvervsfremmesystemet fordelt i hele landet og hører til under Erhvervsstyrelsen, har grøn omstilling centralt i strategi. De fordeler således EU-midler gennem Virksomhedsprogrammet, gennem bl.a. sporet "SMV:Grøn" og fremmer det grønne element i den lokale erhvervsfremmeindsats i Nordjylland, Midtjylland, Sydjylland, Sjælland og Bornholm.

Nu og her er der i bestyrelsen fokus på at fordele midler til at støtte udviklingen af nye grønne og innovative teknologier gennem en investeringsstøtteordning, ligesom der for nylig blev afsat 250 millioner kroner, der skal bidrage til at løse både akutte rekrutteringsudfordringer og nye behov for kvalificeret arbejdskraft, som den grønne omstilling medfører.

Læs mere om SMV-panelet, og find link til faktaark og datarapport fra den seneste måling her.

- EHS
 

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

05.06.2026CSR.dk

Fakturafabrikker rammer kunder hos transportvirksomheder

05.06.2026CSR.dk

Stop farlige produkter før forbrugerne køber dem!

CSR.dk

Medarbejderne på Sunset Boulevards hovedkontor har nu haft fri i et år

CSR.dk

Standarder for det digitale produktpas er klar

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Etisk Handel Danmark får ny bestyrelse

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Fordele ved at arbejde med årsagsanalyse

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

8 hovedindsatser som konsekvens af NIS2-direktivet

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til det gode ledelsessystem

3H Law

Sponseret

Fokus på greenwashing er ikke forsvundet – tekstilbranchen udsat for “sweep”

Merkur Andelskasse

Sponseret

Merkur øremærker 20 millioner utålmodige udlånskroner til projekter, der gør gavn

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

22.06.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

22.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – Kom godt i gang med VSME-standarden!

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

22.06.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 22. juni: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

22.06.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

23.06.2026

Sted

Online

Etisk Handel Danmark
Møde
Alliancemøde: Arbejdstagerrettigheder i energiprojekter

At this meeting, we will take a closer look at workers’ rights in the construction of green energy — and how you can work more systematically with due diligence, grievance mechanisms and remediation in this area.

Dato

23.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online