De grønne tings internet kigger frem

De teknologiske muligheder i Internet of Things rummer et stort potentiale til at bidrage til den grønne omstilling. Primært handler det om at spare ressourcer, og selvom skalaen ikke er stor endnu, så gav en eftermiddag på DTU løfter om mere.

Internet of Green Things Festival trak fint med besøgende til DTUs Skylab. Foto: Emily Matsco.

25.04.2017

Anders Kampmann, CSR.dk

Hvis den overordnede målsætning fra Parisaftalen om at begrænse den globale opvarmning mest muligt skal være realistisk, så kræver det en dedikeret indsats, både på nationalt plan og helt ned til både SMV’erne og den enkelte verdensborger.

Læs også: Big data i grøn omstilling

Et af de udviklingsområder, der i fremtiden kommer til at gøre en forskel for specielt de mindre aktører, er udbredelsen af Internet of Things (IoT), tingenes internet, hvor millioner og snart milliarder af enheder verden over vil være koblet på nettet og kan agere smart og mere eller mindre uafhængigt.

Den teknologi rummer et massivt potentiale til bidrage til den grønne omstilling af vores samfund, primært ved at hjælpe os med at spare på diverse ressourcer, med energi og vand som de to centrale. På den baggrund holdt DTU et arrangement tidligere på måneden, hvor en håndfuld virksomheder fik lov at vise deres produkter frem, og dermed give et praktisk indblik i udviklingen.

”Vores mål er at øge folks viden om og opmærksomhed omkring IoT, og ikke mindst at få folk til at forstå, hvor nyttig denne teknologi kan være til at hjælpe miljøet omkring os”, sagde Jeremy Honig, studerende på Worcester Polytechnic Institute i Massachusetts, USA, der sammen med fire af sine medstuderende og den danske startup Green Tech Challenge stod bag det, de selv kaldte den første Danish Internet of Green Things Festival.

Anyware Solutions' enhed skal skruges direkte i fatningen i en lampe og kan derfra bruges til lysstyring, overvågning og måling på flere parametre. Illustration: Anyware Solutions.

”Vi er kun grønne indtil vi skal betale for det”
Blandt eftermiddagens præsenterende virksomheder var Anyware Solutions, der har udviklet en energispareløsning til det smarte hjem, der samtidig kan tjene som overvågningsenhed og til fjernstyring af lys og måling af både luftfugtighed, lyd og temperatur.

Udover for at præsentere løsningen, var partner og medstifter Morten Bremild også på plads for at sætte ord på et dilemma, han ofte er stødt på, både blandt private og andre virksomheder, små som store.

”Jeg oplever tit, at vi som forbrugere og erhvervsdrivende kun er grønne, indtil vi skal betale for det. Så spørgsmålet er, hvordan man engagerer kunder, der som udgangspunkt ikke er engageret i dig eller dit produkt? Her handler det i mine øjne om at tænke ud over den enkelte problemstilling, i vores tilfælde energi, og finde de IoT-enheder, der trækker i folk og gør idéerne nærværende,” sagde han.

Sverige var repræsenteret ved startuppen Aqua Robur, som står bag en enhed, der kan spotte lækager i vandrørene under vores byer og i real time videregive præcise oplysninger om svindet til de relevante myndigheder, ligesom systemet kan være med til at forebygge uheld, optimere flow og måle vandkvaliteten.

”Vandmangel er allerede et problem i en lang række områder på kloden, og i de fleste lande, også mange her i Europa, går op mod 25 procent af drikkevandet tabt på grund af utætte rørledninger, hvilket koster milliarder af euro årligt. Og dårlig vandkvalitet er en udfordring endnu flere steder. Det kan vi være med til at afhjælpe”, forklarede CEO og medstifter, Niklas Johansson.

Det handler i mine øjne om at tænke ud over den enkelte problemstilling og finde de IoT-enheder, der trækker i folk og gør idéerne nærværende.

Morten Bremild

De små enheder, der i øvrigt dækker deres begrænsede strømforbrug ved hjælp af en indbygget turbine, der bliver drevet af vandstrømmen i selve røret, er i øjeblikket i test rundt omkring i Göteborg.

Håber på årlig begivenhed
Derudover var der besøg fra blandt andet NorthQ, der ligeledes arbejder med energibesparelse, og NordSense, som vil gøre affaldsafhentning smartere via sensorer indbygget i de enkelte containere.

På den måde kom arrangementet, der også bød på oplæg fra bl.a. Microsoft og forskningsmiljøet, og i øvrigt var ganske velbesøgt, meget godt rundt om de forskellige aspekter af de grønne tings internet. På den baggrund er det da også en optimistisk Jeremy Honig, der kan gøre status over eftermiddagen og se fremad på eventens vegne.

Læs også: 15 trends der vil påvirke verdens erhvervsliv

”Vi er meget tilfredse med, hvordan det gik og har fået mange gode tilbagemeldinger fra de besøgende. Derfor tror vi også på, at vores ambition om, at det her kan blive en årlig begivenhed er inden for rækkevidde, selvom vi jo selv er et andet sted i vores studier næste år. Vi har i hvert fald fået skabt noget opmærksomhed og vist nogle løsninger frem, og det er jo en god start”, slutter han.

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

01.09.2026CSR.dk

Ny analyse: Forlænget olie- og gasjagt vil have et enormt klimaaftryk

27.08.2026Schneider Electric

Sponseret

Ny analyse styrker sikkerheden i fremtidens AI-datacentre

CSR.dk

Kampagne: Økologien skal tilbage i indkøbskurven

CSR.dk

Realdania vil give danskerne nye boligdrømme

CSR.dk

Frokostordningen vækker store følelser, når der skal flere planter i

CSR.dk

Jagten på en klimavenlig græsmark er i gang

CSR.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

Dansk Retursystem

Sponseret

Forbrugerne returnerer 99,73% af de fastgjorte plastlåg på pantflaskerne

CSR.dk

Dagrofa Foodservice opsætter solceller på 21 butikker

Schneider Electric

Sponseret

Hvilken robot skal du vælge?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

07.09.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
OHSMS Auditor/Lead Auditor course based on ISO 45001 | CQI IRCA Certified Course ID: 1877 (Engelsk)

This course is designed to develop a clear understanding of safety management in the modern era and provide those involved in audit conduct and management with the skills to fulfil their role.

Dato

07.09.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

07.09.2026

Sted

Nyborg