De europæiske olieselskaber er langt foran de amerikanske på den grønne omstilling

Udmeldinger om at storøkonomier som Kina, Japan og Sydkorea vil være CO2-neutrale, er noget der får de europæiske olieselskaber til at satse massivt på vedvarende energi.

04.12.2020

CSR.dk

Havmølleparker, solenergi, hydrogenanlæg og batteriteknologi er nogle af de områder som de helt store olieselskaber som Total, BP, Shell og Equinor (tidligere Statoil) nu satser på i stor stil gennem opkøb og især joint ventures, hvor virksomhederne selv kan være med til at udvikle teknologierne.

Det skriver Nordea Invest. 

”Der er sluppet kolossale kræfter løs, efter at førende økonomier som Kina, Japan og Sydkorea har besluttet at satse på elbiler og blive klimaneutrale. En kæmpe efterspørgsel efter olie falder væk, og vi vil se enorme værdiskift i de kommende år. Olieselskabernes overlevelse afhænger af, om de kan omstille sig i tide”, siger Anders Eldrup, der også er formand for regeringens elbilskommission.

Analytikeren Gero Farruggio fra Rystad Energy er enig i Eldrups antagelser. Han bekræfter at olieselskaberne er gået fra modvilje til velvilje siden begyndelsen af 2020 hvad angår vedvarende energi.

Læs også: Bæredygtighedseksperter peger på Ørsted

Ørsted beskrives som et pragteksemplar indenfor grøn omstilling. Ifølge deres hjemmeside skal de være CO2 neutrale i 2025 – hele 25 år før mange af konkurrenternes mål, hvor målet om klimaneutralitet først er sat til 2050. Ørsted har derudover en målsætning om at have bygget et anlæg, der producerer 30 GW vedvarende energi, svarende til over 55 millioner menneskers forbrug senest i 2030.

Hos Nordea ser man den tydelige ændring, at mange investorer kun vil investere i olieselskaber, hvis de begynder at omstille sig til grøn energi.

I USA ser man langt fra samme tendens indenfor grøn omstilling i oilieindustrien. Her er det udelukkende olieselskabet Chevron, der har forpligtet sig til at udvikle vedvarende energi til at drive sine faciliteter - dog i meget lille skala sammenlignet med de europæiske virksomheder. 

- MTN

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

09.06.2026Schneider Electric

Sponseret

Når IT flytter ind i OT – en ny virkelighed for automation

08.06.2026CSR.dk

Klimatilpasning nu eller regning på op til 400 mia. kr.

CSR.dk

Partnerskab skal give flere sunde og grønne frokoster i København

CSR.dk

Løngennemsigtighed implementeret i første danske virksomhed

CSR.dk

Region Hovedstaden får cirkulært byggeri til at virke i praksis

CSR.dk

Nu skal kapacitetsproblemerne løses

Slow A/S

Sponseret

I hele Sydøstasien findes der kun én Bird Friendly®-certificeret kaffeproducent. Slow.

CSR.dk

Optimering af biodiversitet: Hunger Games møder Minecraft

CSR.dk

STARK kortlægger grøn omstilling i byggeriet

Schneider Electric

Sponseret

Software overtager rollen i industriel automation

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality in English (CQI and IRCA Certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Quality Management Systems in accordance to the ISO 9001:2015 standard.

Dato

15.06.2026

Sted

Kongens Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

15.06.2026

Sted

Odense

Dansk Industri
Webinar
Sæt realiserbare klimamål med SBTi som ramme

Hvordan arbejder virksomheder med klimamål i praksis? Og hvordan kan SBTi bruges aktivt som rammeværktøj til at skabe værdi i forretningen? Klimaklar er gået sammen med COOR på dette webinar for at give konkrete, praksisnære eksempler på, hvordan, I kommer i gang med målsætninger og reduktionstiltag.

Dato

15.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Sådan integrerer du et energi- og miljøledelsesystem, ISO 50001 og ISO 14001

Ledelsesstandarderne for miljøledelse ISO 14001 og energiledelse ISO 50001 har begge til hensigt at understøtte organisationer i at opnå løbnende forbedringer af deres miljø- og energiforhold. På kurset bliver du introduceret til standardernes krav og får indsigt i, hvordan de to standarder kan integreres i et samlet ledelsessystem.

Dato

16.06.2026

Tid

09:00

Sted

CodeNode, Nordhavn

Cabi
Webinar
Neurodiversitet som konkurrencekraft

Produktionsvirksomheder kan styrke deres konkurrenceevne ved at sikre gode rammer for neurodivergente medarbejdere. Det kan du høre mere om på dette webinar, hvor vi præsenterer opstarten af det treårige projekt Neurodiversitet som konkurrencekraft.

Dato

16.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Intern audit af ledelsessystemer baseret på ISO 14001 og ISO 45001

Formålet med kurset er at give dig viden om hele auditprocessen og masser af træning i at levere effektive interne audits, der skaber værdi i virksomheden.

Dato

17.06.2026

Sted

Online