Database skal sikre brug af bæredygtigt byggemateriale

Snart kan folk i byggebranchen finde lovpligtige dokumentationskrav, monteringsvejledning og oplysninger om bæredygtighed samlet på BygDok.dk.

Den 1. september lancerer brancheforeningen Danske Byggecentre sin nye database BygDok, som skal kunne bruges til at dokumentere bæredygtigheden i materialevalget..

22.08.2019

CSR.dk

Det skriver Dagens byggeri.

”Man har før kunnet bruge oceaner af tid på at finde oplysninger om bæredygtighed, CE-mærkning eller anden lovpligtig dokumentation, men vi har jo vores database, og den vil vi gerne stille til rådighed for branchen”, siger adm. direktør i Danske Byggecentre, Palle Thomsen, til Dagens byggeri og fortsætter:

”Fremover behøver man ikke tjekke adskillige hjemmesider for at finde de nødvendige informationer”.

Ny brugerflade og søgefunktion
BygDok.dk vil henvende sig til rådgivende, udførende og bygherrer, der vil få adgang til dokumentation om bæredygtige produkter til byggeriet, lovpligtig dokumentation, sikkerhedsblade, CE-mærkning og monteringsvejledninger.

Danske Byggecentres tidligere database har blandt andet fået en ny brugerflade og en ny søgefunktion, der skal være et nyttigt redskab i for alle professionelle aktører i byggebranchen, der søger viden om et byggemateriales muligheder, miljøvenlighed og hvilke lovkrav, der i det hele taget knytter sig til materialet.

”Vi håber naturligvis, branchens proffer vil bruge databasen og finde ud af, hvor nemt det er. Samtidig er det et dynamiske værktøj, som skal følge branchens udvikling og dokumentationskrav”, siger Palle Thomsen til Dagens byggeri.

Læs også: Gennembrud på vej: Byggeaffald skal genanvendes i nybyggeri

BygDok.dk kræver blot oprettelse af login, før databasen er tilgængelig.

- JMA

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

21.09.2026CSR.dk

Tyskland spurter fra Danmark på vindkraft

21.09.2026Miljømærkning Danmark

Sponseret

Københavns Rådhus sætter Svanemærket på menuen

CSR.dk

EU's første storskala CO2-lager åbner med både jubel, resignation og kritik

CSR.dk

Tre millioner ton mere byggeaffald end vi tror

CSR.dk

Tre millioner ton mere byggeaffald end vi tror

Schneider Electric

Sponseret

Mød Schneider Electric på FSTA-messen

CSR.dk

Biodiversitetspåvirkning fra mursten og mørtel bliver undersøgt

Dansk Standard

Sponseret

Nye krav til miljømærkning af produkter skal styrke forbrugertilliden

Dansk Standard

Sponseret

Fælles EU-ramme for beregning af emissioner i vejgodstransport er baseret på ISO 14083

CSR.dk

Salling Group har nu 520 solcelleanlæg i drift

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Dakofa
Konference
Dakofas Årskonference: Fra EU-krav til national handlingsplan – i en vild tid...

Cirkulær omstilling er ikke længere et valg, men en nødvendighed – og samtidig en af de mest komplekse dagsordener, vi som samfund står overfor. Krav fra EU, nationale strategier og lokale virkeligheder bevæger sig hurtigt og stiller nye forventninger til både myndigheder, virksomheder og vidensaktører. I en tid, hvor rammerne hele tiden flytter sig, bliver evnen til at navigere i det uforudsigelige afgørende.

Dato

23.09.2026

Tid

09:00

Sted

Hotel Munkebjerg, Vejle

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Lancering af standarderne for det digitale produktpas

Dansk Standard inviterer til webinar om de nye standarder for det digitale produktpas. Standarderne skal hjælpe virksomheder med at forberede sig på de kommende krav til produktinformation, som følger af EU’s Ecodesign-forordning.

Dato

23.09.2026

Tid

10:00

Sted

Online, webinar

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Adfærdsdesign og ledelsessystemer

Fremtidens ledelsessystemer er baseret på filosofien: ”Hvis ikke det virker, så findes det ikke”; og adfærdsdesign og nudging er værktøjer, der bringer dit ledelsessystem ind i fremtiden og skaber værdi for dem, der skal bruge det.

Dato

24.09.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

24.09.2026

Sted

Odense