Danskerne vil afsløre energispild

Termografering er vejen frem for boligejere, der vil afsløre energispild. Et stigende antal danske boligeje-re er i gang med at få taget billeder med varmefølsomt kamera af deres hjem. Det gør de for at finde ud af, hvor varmen slipper ud, og penge og CO2 ryger direkte op i den blå luft.

25.02.2009

CSR.dk

Mange danskere vil gerne spare energi og CO2 her i året for det store FN klimatopmøde. Et gennemsnitshus bruger 10 gange så meget energi til opvarmning som et moderne, energioptimeret hus. Så der er rigeligt at komme efter. Men hvor er det lige mest oplagt at begynde? Et nyt initiativ fra Rockwool koncernen under navnet ”Stop local warming” gør, at rigtig mange boligejere dagligt henvender sig til isoleringsproducenten for at få mere information om termografering, der med et varmefølsomt kamera kan vise et nøjagtigt billede af varmetabet fra en bygning. På blot to uger har over 10.000 besøgende været inde på Rockwool hjemmesiden www.stoplocalwarming.dk.
”De mange henvendelser afslører, at danskerne rent faktisk er klar til at sætte fokus på det store energispild, der finder sted i vores bygninger. 40 % af vores samlede energiforbrug anvendes i bygninger, og termografering er en af de bedste måder at afsløre, præcis hvor varmen suser ud. Vi kalder det for det usynlige klimaproblem, fordi mange danskere undervurderer den positive miljøeffekt, de vil opnå ved at efterisolere deres bolig,” siger kommerciel direktør i Rockwool Scandinavia Johan Prior Knock.

Branchen mærker stigende efterspørgsel
Også andre steder i branchen begynder man at mærke den øgede opmærksomhed på tæthed i boligen og termografering. Lars Due fra virksomheden Isolink og en af initiativtagerne til Foreningen Klimaskærm, som repræsenterer virksomheder, der arbejder med tæthedsmåling, bygningstermografi og tætning af bygninger, forklarer:
”Vi oplever en stigende efterspørgsel fra boligejere, der ønsker at få termograferet deres bolig. Sidste år udførte jeg kun 4-5 termograferingsopgaver hos private, men allerede i år har jeg allerede udført 20 lignende opgaver for private boligejere. Folk er ved at få øjnene op for, at bygninger er den største energisynder, vi har herhjemme.”
For at imødekomme de mange henvendelser fra boligejerne leder Rockwool koncernen dem nu direkte fra www.stoplocalwarming.dk til Foreningen Klimaskærm, der kan henvise til den nærmeste termograferingsvirksomhed og dermed få sat en prop i varmespildet.

Spar penge, CO2 og sæt gang i økonomien
Man sparer ikke kun penge og CO2 ved at efterisolere sin bolig. Ved at sætte skub i energirenovering vil der automatisk komme gang i den trængte byggebranche igen. Johan Prior Knock forklarer:
”EURIMA, den europæiske sammenslutning af isoleringsproducenter, vurderer, at der i Europa alene kan skabes 500.000 nye jobs, hvis bygninger, der alligevel står over for en renovering, bringes op til de gældende energi-krav. Men det kræver, at både vi husejere og politikerne i Danmark kommer op i omdrejninger. Andre lande er allerede langt foran Danmark på det her område og støtter energirenovering massivt.”
www.stoplocalwarming.dk kan du læse mere om termografering og energirenovering. Du kan også se klima-filmen ”En lavt hængende frugt” og blogge med koncernchefen i Rockwool International A/S, Eelco van Heel.

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

09.06.2026Schneider Electric

Sponseret

Når IT flytter ind i OT – en ny virkelighed for automation

08.06.2026CSR.dk

Klimatilpasning nu eller regning på op til 400 mia. kr.

CSR.dk

Partnerskab skal give flere sunde og grønne frokoster i København

CSR.dk

Løngennemsigtighed implementeret i første danske virksomhed

CSR.dk

Region Hovedstaden får cirkulært byggeri til at virke i praksis

CSR.dk

Nu skal kapacitetsproblemerne løses

Slow A/S

Sponseret

I hele Sydøstasien findes der kun én Bird Friendly®-certificeret kaffeproducent. Slow.

CSR.dk

Optimering af biodiversitet: Hunger Games møder Minecraft

CSR.dk

STARK kortlægger grøn omstilling i byggeriet

Schneider Electric

Sponseret

Software overtager rollen i industriel automation

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality in English (CQI and IRCA Certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Quality Management Systems in accordance to the ISO 9001:2015 standard.

Dato

15.06.2026

Sted

Kongens Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

15.06.2026

Sted

Odense

Dansk Industri
Webinar
Sæt realiserbare klimamål med SBTi som ramme

Hvordan arbejder virksomheder med klimamål i praksis? Og hvordan kan SBTi bruges aktivt som rammeværktøj til at skabe værdi i forretningen? Klimaklar er gået sammen med COOR på dette webinar for at give konkrete, praksisnære eksempler på, hvordan, I kommer i gang med målsætninger og reduktionstiltag.

Dato

15.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Sådan integrerer du et energi- og miljøledelsesystem, ISO 50001 og ISO 14001

Ledelsesstandarderne for miljøledelse ISO 14001 og energiledelse ISO 50001 har begge til hensigt at understøtte organisationer i at opnå løbnende forbedringer af deres miljø- og energiforhold. På kurset bliver du introduceret til standardernes krav og får indsigt i, hvordan de to standarder kan integreres i et samlet ledelsessystem.

Dato

16.06.2026

Tid

09:00

Sted

CodeNode, Nordhavn

Cabi
Webinar
Neurodiversitet som konkurrencekraft

Produktionsvirksomheder kan styrke deres konkurrenceevne ved at sikre gode rammer for neurodivergente medarbejdere. Det kan du høre mere om på dette webinar, hvor vi præsenterer opstarten af det treårige projekt Neurodiversitet som konkurrencekraft.

Dato

16.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Intern audit af ledelsessystemer baseret på ISO 14001 og ISO 45001

Formålet med kurset er at give dig viden om hele auditprocessen og masser af træning i at levere effektive interne audits, der skaber værdi i virksomheden.

Dato

17.06.2026

Sted

Online