Danskerne vil afsløre energispild

Termografering er vejen frem for boligejere, der vil afsløre energispild. Et stigende antal danske boligeje-re er i gang med at få taget billeder med varmefølsomt kamera af deres hjem. Det gør de for at finde ud af, hvor varmen slipper ud, og penge og CO2 ryger direkte op i den blå luft.

25.02.2009

CSR.dk

Mange danskere vil gerne spare energi og CO2 her i året for det store FN klimatopmøde. Et gennemsnitshus bruger 10 gange så meget energi til opvarmning som et moderne, energioptimeret hus. Så der er rigeligt at komme efter. Men hvor er det lige mest oplagt at begynde? Et nyt initiativ fra Rockwool koncernen under navnet ”Stop local warming” gør, at rigtig mange boligejere dagligt henvender sig til isoleringsproducenten for at få mere information om termografering, der med et varmefølsomt kamera kan vise et nøjagtigt billede af varmetabet fra en bygning. På blot to uger har over 10.000 besøgende været inde på Rockwool hjemmesiden www.stoplocalwarming.dk.
”De mange henvendelser afslører, at danskerne rent faktisk er klar til at sætte fokus på det store energispild, der finder sted i vores bygninger. 40 % af vores samlede energiforbrug anvendes i bygninger, og termografering er en af de bedste måder at afsløre, præcis hvor varmen suser ud. Vi kalder det for det usynlige klimaproblem, fordi mange danskere undervurderer den positive miljøeffekt, de vil opnå ved at efterisolere deres bolig,” siger kommerciel direktør i Rockwool Scandinavia Johan Prior Knock.

Branchen mærker stigende efterspørgsel
Også andre steder i branchen begynder man at mærke den øgede opmærksomhed på tæthed i boligen og termografering. Lars Due fra virksomheden Isolink og en af initiativtagerne til Foreningen Klimaskærm, som repræsenterer virksomheder, der arbejder med tæthedsmåling, bygningstermografi og tætning af bygninger, forklarer:
”Vi oplever en stigende efterspørgsel fra boligejere, der ønsker at få termograferet deres bolig. Sidste år udførte jeg kun 4-5 termograferingsopgaver hos private, men allerede i år har jeg allerede udført 20 lignende opgaver for private boligejere. Folk er ved at få øjnene op for, at bygninger er den største energisynder, vi har herhjemme.”
For at imødekomme de mange henvendelser fra boligejerne leder Rockwool koncernen dem nu direkte fra www.stoplocalwarming.dk til Foreningen Klimaskærm, der kan henvise til den nærmeste termograferingsvirksomhed og dermed få sat en prop i varmespildet.

Spar penge, CO2 og sæt gang i økonomien
Man sparer ikke kun penge og CO2 ved at efterisolere sin bolig. Ved at sætte skub i energirenovering vil der automatisk komme gang i den trængte byggebranche igen. Johan Prior Knock forklarer:
”EURIMA, den europæiske sammenslutning af isoleringsproducenter, vurderer, at der i Europa alene kan skabes 500.000 nye jobs, hvis bygninger, der alligevel står over for en renovering, bringes op til de gældende energi-krav. Men det kræver, at både vi husejere og politikerne i Danmark kommer op i omdrejninger. Andre lande er allerede langt foran Danmark på det her område og støtter energirenovering massivt.”
www.stoplocalwarming.dk kan du læse mere om termografering og energirenovering. Du kan også se klima-filmen ”En lavt hængende frugt” og blogge med koncernchefen i Rockwool International A/S, Eelco van Heel.

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

09.04.2026CSR.dk

Andel Energi reducerer hosting-udledning med 94 procent

08.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Flere virksomheder skal implementere energiledelse

CSR.dk

Andel Energi reducerer hosting-udledning med 94 procent

CSR.dk

Kjær & Sommerfeldt halverer CO2-udledning og sætter ny kurs for bæredygtighed i vinbranchen

CSR.dk

Ny indpakning på Coops mest solgte æg giver stor miljøgevinst

Schneider Electric

Sponseret

SF6-fri teknologi målrettet datacentre og energitung industri

CSR.dk

Flybranchen advarer: Nye CO2-afgifter presser de europæiske selskaber

Schneider Electric

Sponseret

WEBINAR: Har du husket at tilmelde dig webinaret om den helt nye StackMate? Ellers kan du nå det endnu!

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Stigende interesse for grøn svendeprøve blandt tømrerlærlinge

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Webinar
Webinar - Alignment of Global Greenhouse Gas Standards

Attend this joint Nordic webinar by Danish Standards, Standard Norway, Swedish Institute for Standards, and Finnish Standards to learn more about the scope, purpose, and planned approach of the new ISO and GHG Protocol partnership.

Dato

13.04.2026

Tid

14:00

Sted

Online

Dansk Standard
Virksomhedsbesøg
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

14.04.2026

Sted

Nordhavn, København

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

14.04.2026

Sted

Kosmopol, København K

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

14.04.2026

Sted

Online

Dansk Erhverv
Morgenmøde
Morgenmøde biodiversitet - Afhængigheder og muligheder

Biodiversitetskrisen er også en forretningsrisiko. Kom og få indblik i IPBES’ seneste rapport ”Business and Biodiversity assessment” og hør fra den danske IPBES-repræsentant, hvad det betyder for erhvervslivet. Du bliver også inspireret af tre virksomheder, der fortæller, hvordan de arbejder med biodiversitet i praksis.

Dato

14.04.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Erhverv, Børsgade 4, Tietgenhus, 1215 København

Etisk Handel Danmark
Webinar
Onboarding i ESG i værdikæder – Sådan griber du det an

Introduktion til bæredygtighedslovgivning og ansvarlig handel i globale værdikæder

Dato

14.04.2026

Tid

10:00

Sted

Online