Danskerne ved ikke om deres pensionsformue investeres sort eller grønt

Næsten halvdelen af danskerne ønsker, at pensionsopsparingen investeres grønt. Hvad de ikke ved, er at pensionsselskaberne investerer betydelige beløb i kul-, gas- og olieselskaber.

44 procent af danskerne ønsker slet ikke, at deres pensionsselskab investerer i olie-, kul- og gasselskaber..

01.10.2019

CSR.dk

En ny undersøgelse, som Megafon har lavet for Politiken og TV2, viser således, at et flertal af danskerne, 83 procent, ikke aner om deres pensionsselskaber investerer i grøn energi eller sort energi. Det skriver Politiken.dk.

"Det er jo lidt af et paradoks, at vi bruger så meget tid på at snakke plantefars, røde bøffer og flyskam, når vi stort set ikke aner, om vore egne pensionspenge bliver investeret i firmaer, der skader klimaet. Især når vi kan se i indtil flere målinger, at der er et kæmpe folkeligt ønske om en grøn omstilling", siger Jarl Krausing, der international chef i den grønne tænketank Concito, til Politiken.dk.

Manglende engagement i egne opsparinger 
Til trods for det manglende kendskab til investeringerne har næsten hver anden, 44 procent, svaret at de slet ikke ønsker, at deres pensionsselskab investerer i olie-, kul- og gasselskaber. Kun hver femte dansker ser ikke noget problem i sorte investeringer.

Ifølge privatøkonomisk rådgiver Kim Valentin fra Finanshuset i Fredensborg har danskerne store problemer med at engagere sig i deres egne pensionsopsparinger.

"Det, vi ser her, er i høj grad bagsiden af medaljen for de velfungerende danske arbejdsmarkedspensioner; dem får de fleste af os automatisk via vore overenskomster på jobbet, og så behøver vi ikke tænke mere over det, før vi skal bruge pengene om 30 år, når vi bliver pensionister", siger han.

Uenighed om fossile brændsler 
Selvom pensionsbranchen lige har præsenteret en ti-årig handlingsplan, der forpligter selskaberne til at investere ti procent i grøn omstilling har størstedelen af pensionsselskaberne stadig investeret en del i fossile brændsler.

Ifølge Politiken.dk er der stor uenighed blandt pensionsselskaberne om, hvordan man bedst håndterer de klimaproblemer, der følger med produktionen af kul, olie og gas. Nogle selskaber vælger at holde fast i deres olieaktier, samtidig med at de praktiserer et såkaldt aktivt ejerskab, hvor de forsøger at presse de sorte selskaber til at blive mere grønne.

Læs også: Virksomheder viser klimaansvar ved at plante træer

I dag har selskaber som PensionDanmark, PFA og PKA har investeret omkring 21 milliarder kroner i kul, olie og gasselskaber ifølge Forsikring & Pensions opgørelse fra 2018.

Eksempelvis har Lærernes Pension aktier for 180 millioner kroner i Exxon og 178 millioner i russiske Gazprom.

- MGC

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

09.01.2026CSR.dk

USA trækker sig ud af 66 internationale organisationer og aftaler

11.12.20253H Law

Sponseret

AYA&IDA-dommen viser: “Bæredygtig” er blevet et næsten umuligt ord

10.12.2025CSR.dk

Omnibussen er nu et skridt tættere på målstregen

10.12.20253H Law

Sponseret

Må man kalde noget “bæredygtigt”?

05.12.2025CSR.dk

Farvel til 70 procent af datakrav i rapportering

01.12.20253H Law

Sponseret

Black Friday: Fest for forbrugerne – minefelt for virksomheder

28.11.2025CSR.dk

Investorer vil investere mere i bæredygtighed

07.11.2025CSR.dk

Amerikanske delstater truer med retssager mod techgiganter der følger EU-regler

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Beierholm
Kursus
Introduktion til klimadata og klimaregnskaber i praksis - januar 2026

Er du ny i arbejdet med klimaregnskaber, og mangler du en grundlæggende forståelse for, hvad arbejdet med klimadata og udarbejdelse af klimaregnskaber indebærer? Så er dette kursus for dig.

Dato

21.01.2026

Tid

09:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Business & Human Rights Accelerator

The Business & Human Rights Accelerator is a six-month programme activating companies participating in the UN Global Compact across industries and regions. The objective is to help businesses swiftly move from commitment to action on human rights and labour rights through establishing an ongoing human rights due diligence process in line with the UN Guiding Principles on Business and Human Rights.

Dato

29.01.2026

Sted

A combination of webinars and in-person sessions

Bureau Veritas
Seminar
ISO 27001 Inspirationsseminar (Online)

ISO 27001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for ISO 27001 standarden og Annex A samt, hvilke trin, der er nødvendige for vellykket, praktisk og bæredygtig informationssikkerhedsledelse i henhold til ISO 27001 standarden.

Dato

02.02.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001 Inspirationsseminar (Online)

ISO 27001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for ISO 27001 standarden og Annex A samt, hvilke trin, der er nødvendige for vellykket, praktisk og bæredygtig informationssikkerhedsledelse i henhold til ISO 27001 standarden.

Dato

02.02.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

02.02.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

03.02.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn