Danskerne ved ikke om deres pensionsformue investeres sort eller grønt

Næsten halvdelen af danskerne ønsker, at pensionsopsparingen investeres grønt. Hvad de ikke ved, er at pensionsselskaberne investerer betydelige beløb i kul-, gas- og olieselskaber.

44 procent af danskerne ønsker slet ikke, at deres pensionsselskab investerer i olie-, kul- og gasselskaber..

01.10.2019

CSR.dk

En ny undersøgelse, som Megafon har lavet for Politiken og TV2, viser således, at et flertal af danskerne, 83 procent, ikke aner om deres pensionsselskaber investerer i grøn energi eller sort energi. Det skriver Politiken.dk.

"Det er jo lidt af et paradoks, at vi bruger så meget tid på at snakke plantefars, røde bøffer og flyskam, når vi stort set ikke aner, om vore egne pensionspenge bliver investeret i firmaer, der skader klimaet. Især når vi kan se i indtil flere målinger, at der er et kæmpe folkeligt ønske om en grøn omstilling", siger Jarl Krausing, der international chef i den grønne tænketank Concito, til Politiken.dk.

Manglende engagement i egne opsparinger 
Til trods for det manglende kendskab til investeringerne har næsten hver anden, 44 procent, svaret at de slet ikke ønsker, at deres pensionsselskab investerer i olie-, kul- og gasselskaber. Kun hver femte dansker ser ikke noget problem i sorte investeringer.

Ifølge privatøkonomisk rådgiver Kim Valentin fra Finanshuset i Fredensborg har danskerne store problemer med at engagere sig i deres egne pensionsopsparinger.

"Det, vi ser her, er i høj grad bagsiden af medaljen for de velfungerende danske arbejdsmarkedspensioner; dem får de fleste af os automatisk via vore overenskomster på jobbet, og så behøver vi ikke tænke mere over det, før vi skal bruge pengene om 30 år, når vi bliver pensionister", siger han.

Uenighed om fossile brændsler 
Selvom pensionsbranchen lige har præsenteret en ti-årig handlingsplan, der forpligter selskaberne til at investere ti procent i grøn omstilling har størstedelen af pensionsselskaberne stadig investeret en del i fossile brændsler.

Ifølge Politiken.dk er der stor uenighed blandt pensionsselskaberne om, hvordan man bedst håndterer de klimaproblemer, der følger med produktionen af kul, olie og gas. Nogle selskaber vælger at holde fast i deres olieaktier, samtidig med at de praktiserer et såkaldt aktivt ejerskab, hvor de forsøger at presse de sorte selskaber til at blive mere grønne.

Læs også: Virksomheder viser klimaansvar ved at plante træer

I dag har selskaber som PensionDanmark, PFA og PKA har investeret omkring 21 milliarder kroner i kul, olie og gasselskaber ifølge Forsikring & Pensions opgørelse fra 2018.

Eksempelvis har Lærernes Pension aktier for 180 millioner kroner i Exxon og 178 millioner i russiske Gazprom.

- MGC

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

08.09.2026CSR.dk

Rigsrevisionen skælder ud på Miljøministeriet

24.08.2026CSR.dk

TotalEnergies politianmeldt for oliespild og kemikalieudledninger i Nordsøen

CSR.dk

Globalt er forbrugere mere bekymrede for klimaforandringer

CSR.dk

Virksomhedsledere vil fastholde EU’s grønne omstilling

CSR.dk

Fakturafabrikker rammer kunder hos transportvirksomheder

CSR.dk

Stop farlige produkter før forbrugerne køber dem!

Dansk Mode & Textil

Sponseret

Forbrugerombudsmanden fanger to tekstilvirksomheder i greenwashing

CSR.dk

To af Danmarks største fonde går ind i nye udviklingspartnerskaber

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Etisk Handel Danmark får ny bestyrelse

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Fordele ved at arbejde med årsagsanalyse

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Erhvervsakademi Aarhus
Webinar
Webinar: Hør om diplomuddannelsen i supply chain management

Deltag i dette 30 min. online infomøde og få indblik i vores nytænkte diplomuddannelse i supply chain management og de kompetencer, den giver til at skabe robuste forsyningskæder.

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Online (Microsoft Teams)

Dansk Industri
Workshop
Gratis workshop: Kom i gang med dit klimaregnskab

Vil I i gang med klimaregnskabet, men er i tvivl om, hvor I skal begynde? På denne workshop bliver I klædt på til at bruge Klimakompasset og omsætte jeres klimadata til konkrete handlinger i virksomheden.

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Velsig Lombjergevej 1, 5750 Ringe

Aros Business Academy
Kursus
Bæredygtighed & ESG – stå stærkere og skab større værdi!

Kom godt i gang med jeres bæredygtige transformation! På dette lynkursus lærer du, hvad bæredygtig omstilling betyder for din branche og organisation, og hvordan I kan tænke bæredygtighed ind i jeres strategier og mål – og samtidig styrke forretningen!

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Dakofa
Kursus
En god udbudsproces og en fair kontraktopfølgning

Et nødvendigt gør-det-selv kursus for såvel udbydere som tilbudsgivere. På dette kursus sætter vi nemlig fokus på rammerne for og kommunernes værktøjer til at sikre en god udbudsproces og en fair kontraktopfølgning i en tid, hvor udbud og kontrakter er et væsentligt link mellem kommuner og entreprenører. Bemærk, at kurset foregår i Aarhus.

Dato

30.09.2026

Tid

10:00

Sted

Bech-Bruun, Værkmestergade 2, 8000 Aarhus C

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Afvigelseshåndtering og årsagsanalyse

I forbindelse med lukning af afvigelser og andre interne udfordringer er det meget vigtigt at få lavet en ordentlig årsagsanalyse. Årsagsanalysen laves for at identificere de grundlæggende eller underliggende årsager, få dem rettet og dermed forhindre gentagelser. Det sker jo af og til, at vi løser det samme problem igen og igen.

Dato

01.10.2026

Sted

Odense