Danskerne mener, at Vestas gør mest for en bæredygtig udvikling

Kommunikationsbureauet Advices 'Bæredygtighedsbarometer 2019' viser, at danskerne har størst tiltro til Vestas, Ørsted, Coop og Arla Foods, når det handler om, hvilke danske virksomheder, som gør mest for en bæredygtig udvikling.

13.05.2019

CSR.dk

Sådan ser det i hvert fald ud, hvis man kigger på ’Bæredygtighedsbarometer 2019’, hvor kommunikationsbureaet Advice i forbindelse med udskrivelsen af Folketingsvalget har bedst danskerne om at nævne de tre danske virksomheder, som de mener, gør meget for en bæredygtig udvikling.

Det skriver Landbrugsavisen.

Barometeret er en befolkningsundersøgelse af danskernes holdning til, hvem der skal løfte den bæredygtige udvikling i Danmark - og hvem der, i deres optik, allerede gør noget godt for klimaet.

Heri nævner flest Vestas og Ørsted med henholdsvis 17,3 og 12,7 procent af svarerne, skarpt efterfulgt af Coop og Arla Foods på tredje- og fjerdepladsen med 12,5 og 8,4 procent.

Det falder godt i tråd med eksempelvis Arlas nylige udmelding om at gøre en del af deres emballage på mælk mere bæredygtigt og udmeldingen fra marts om, at virksomheden vil være klimaneutral i 2050.

Ansvaret er også virksomhedernes
Af undersøgelsen fremgår det, at der kan være et godt forretningspotentiale i bæredygtighed i forhold til at løse verdens problemer med naturressourcer, miljø og klima.

Tal fra rapporten

  • 72,8 procent af de adspurgte danskere er villig til at betale mere for et produkt eller en ydelse, hvis virksomheden bidrager til en bæredygtig udvikling. Kun 20 procent angiver, at det vil de ikke.
  • 47 procent angiver, at de faktisk har betalt mere for et mere bæredygtigt produkt. Forholdet mellem intention og handlinger er ikke kun dobbeltmoral, gør rapporten opmærksom på. Det kan også skyldes, at man ikke har fundet et relevant produkt.
  • Der er langt flere københavnere (80 procent ) end eksempelvis nordjyder (61,2 procent), der er villige til at betale mere for et bæredygtigt produkt.
  • 74,1 procent mener, at danske virksomheder globalt set er blandt de førende i forhold til at bidrage til en bæredygtig udvikling.
  • 84,9 procent af de adspurgte danskere mener, at virksomhederne skal være med til at sikre en bæredygtig udvikling. Men flere mener, at det største ansvar ligger hos politikerne.

Kilde: Landbrugsavisen.

De adspurgte, som er 1.061 nationalt repræsentative udvalgte danskere i alderen 18 - 70 år, er også blevet spurgt, hvem der har ansvaret for en bæredygtig udvikling. Det er tydeligt, at særligt de yngre danskere under 40 kigger mere i retning efter virksomhederne end politikerne.

"Tidligere forventede vi, at politikerne løste samfundsproblemerne, men nu placerer vi et meget større ansvar hos virksomhederne”, siger direktør i Advice, Martin Vith Ankerstjerne, i en pressemeddelelse og fortsætter:

”Det hænger sammen med en generel, politisk tillidskrise, men det kan også forklares med, at virksomhederne de senere år har vist en langt større handlekraft på eksempelvis det grønne område”, siger han.

Og det skræmmer heller ikke i Coop, at kunderne forventer handling.

Læs også: "U-bæredygtige virksomheder har ingen fremtid"

"Ansvarlighed er en del af den måde, vi driver forretning på, og det vil det også være i fremtiden, hvor vi også vil fortsætte med at påvirke vores leverandører, forbrugerne og politikerne til at træffe mere bæredygtige valg og beslutninger", udtaler Signe D. Frese, CSR-direktør i Coop, i pressemeddelelsen.

- JMA

Bureau Veritas

Sponseret

Understand Climate Footprint Calculations – LCA, EPD, PEF and the GHG Protocol Explained

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

15.09.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Nostalgi i smukt nyt design

12.09.2025CSR.dk

Ramaskrig om producentansvar midlertidigt slukket af Regeringen

11.09.2025Klimaklar

Sponseret

Sidder du alene med klimaregnskab? Få en klimasparringspartner.

11.09.2025Dagrofa aps

Sponseret

Ny digital løsning skal lette klimarapportering og bekæmpe madspild i danske professionelle køkkener

11.09.2025Fristads Kansas

Sponseret

Fristads Kansas tager næste skridt i udfasningen af PFAS

09.09.2025Lübech Living ApS

Sponseret

OOhh tilføjer varme og elegance til julen med farven Wine

09.09.2025CSR.dk

Rekordstor skovpulje er nu åben for ansøgninger

08.09.2025JUC SERVICE ApS

Sponseret

Miljøkonferencen 2025 sætter retning for fremtidens miljølovgivning

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Ligestilling, Diversitet og Ledelsessystemet Introduktion til DS 5001 og ISO 30415

Ligestilling og diversitet er for alvor kommet på virksomhedernes dagsorden og flere studier peger på, at et strategisk fokus på emnet skaber robuste virksomheder, tilfredse medarbejdere og bedre bundlinjer. Med andre ord er der god grund til at have et stærkt fokus på diversitet, men hvordan får man hjulpet udviklingen og virksomhedskulturen i den rigtige retning.

Dato

17.09.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 Foundation

Lær hvordan direktivets krav implementeres effektivt med afsæt i ledelsesstandarderne ISO 27001 og ISO 22301

Dato

17.09.2025

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
CSRD - bæredygtighedsrapportering

EU’s Corporate Sustainability Reporting Directive (CSRD) er en game changer for bæredygtighedsrapportering, da det blandt andet fastsætter ensartede metoder og måleenheder for virksomheders rapportering af miljømæssige, sociale og ledelsesmæssige aspekter (ESG). I første omgang omfatter CSRD større virksomheder, men det forventes, at direktivet ligeså vil påvirke små- og mellemstore, idet de store virksomheder vil søge information i deres leverandørkæde.

Dato

17.09.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

17.09.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Kursus
Bæredygtighed & ESG – stå stærkere og skab større værdi!

Kom godt i gang med jeres bæredygtige transformation! På dette lynkursus lærer du, hvad bæredygtig omstilling betyder for din branche og organisation, og hvordan I kan tænke bæredygtighed ind i jeres strategier og mål – og samtidig styrke forretningen!

Dato

17.09.2025

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

17.09.2025

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København