Danskerne er imod afgifter på elbiler

Elbilerne skal fortsat være fritaget for afgifter. Det mener tre ud af fire danskere, viser ny undersøgelse.

Der skal ikke afgifter på elbilerne, mener danskerne. Arkivfoto.

02.02.2015

CSR.dk

Tre ud af fire danskere mener ikke, at elbiler skal pålægges registrerings- og ejerafgifter fra 1. januar næste år. Det viser en ny undersøgelse blandt 2.004 danskere, som Userneeds har lavet for Ingeniørforeningen IDA. 

Læs også: Danskerne: Politikerne skal speede op på elbiler

I dag er elbilerne ikke pålagt afgiften, men fritagelsen udløber ved årets udgang, og det betyder, at el-bilerne får afgifter, hvis politikerne på Christiansborg ikke finder en løsning inden da.

Derfor opfordrer formand for Ingeniørforeningen IDA, Frida Frost, til, at der arbejdes målrettet mod at få en aftale på plads.

”"Det ville være et mærkværdigt tidspunkt at stoppe op. Her har vi en ny teknologi, der har en positiv indvirkning på klimaet, og som tiltaler danskerne. Der bliver indregistreret flere elbiler end nogensinde før, og der sættes ladestandere op i hele landet. Den udvikling mener jeg, at vi skal følge op på. Desuden er hverken danskerne eller bilforhandlerne tjent med, at problematikken ikke allerede er ordnet"”, siger hun.

Hun frygter, at infrastrukturen med at opstille endnu flere ladestandere vil bremses, hvis der ikke kommer klarhed omkring el-bilernes afgifter.

Ingen løsning fra regeringen
Skatteminister Benny Engelbrecht mener, at danskernes opbakning er positiv. I en skriftlig kommentar til Politiken skriver han:

”"Jeg hæfter mig ved, at danskerne i holdningsundersøgelsen bakker op om nye teknologier. Det synes jeg selvfølgelig er positivt, særlig i lyset af, at regeringen ser, at vi får flere energieffektive biler i Danmark”".

Alligevel står regeringen ikke klar med en løsning, selvom klimaminister Rasmus Helveg i november 2014 sagde til Politiken, at der ville komme en hurtig afklaring.

”"Vi vil gerne have, at folk vælger de mest miljøvenlige biler, og vi er helt opmærksomme på, at afgiftfritagelsen på elbiler udløber i 2015. Derfor er vi klar til at se på, hvordan vi løser den udfordring, og det kommer vi til at gøre lige efter nytår"”, sagde klimaministeren dengang til Politiken.

Ifølge Politiken henviser klimaministeren nu til skatteministeren, der fortsat holder sig til sin tidligere udtalelse om at se på løsningen efter årsskiftet (mellem 2014 og 2015).  

Stigning i elbil-salg
De seneste år har salget af elbiler været stødt stigende. Tal fra Danmarks Statistik og Dansk Elbilalliance viser, at der i 2014 blev solgt 1.575 elbiler i Danmark. I 2013 lå tallet på 615. Ingeniørforeningens undersøgelse viser også, at der er fortsat er et marked for elbilerne. Her svarer ti procent, at de helt sikkert kunne finde på at anskaffe sig en elbil, mens 46 procent svarer 'ja, måske'.

At salget er steget i 2014, kan skyldes danskernes manglende tillid til, om regeringen kommer med en afklaring, mener Lars Aagaard fra Dansk Energi. 

”"Hvis du vil have en elbil, er det jo nu – for hvem tør satse på, at regeringen løser sagen”", siger han til Politiken.

Læs også: Salget af elbiler vokser

Lars Aagaard tror, at salget af elbiler dør ud i Danmark, hvis der ikke snart kommer en løsning. 

-SSM

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

18.05.2026CSR.dk

Ny teknologi: Dansk virksomhed kan omdanne industriens CO2 til kalk

15.05.2026CSR.dk

Vi sniger os lige over målstregen på 2030-klimamålet

CSR.dk

80 nordiske selskaber frygter reformen af EU's kvotehandelssystem

CSR.dk

Amsterdam forbyder kød- og benzinreklamer – er det fremtiden?

Elis Danmark A/S

Sponseret

Bæredygtighedsredegørelse 2025: Stabilt ressourceforbrug og positiv fremgang i cirkulære løsninger

CSR.dk

Halvdelen af danskerne kan mærke tabet af natur

Schneider Electric

Sponseret

Hvor hurtigt kan dansk industri rykke digitalt lige nu?

Comwell Hotels

Sponseret

Comwell og Coor Danmark sætter fokus på det grønne valg på Madens Folkemøde 2026

CSR.dk

Sidste nyt om EU's afskovningsforordning

SustainImpact ApS

Sponseret

Dine LCA-beregninger lyver om biodiversitet

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Konference
Generalforsamling 2026

Deltag i dette års generalforsamling for medlemmerne af UN Global Compact Netværk Danmark.

Dato

18.05.2026

Tid

09:30

Sted

Danske Bank, Bernstorffsgade 40, København V

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Annual Conference 2026

At the UN Global Compact Network Denmark Annual Conference on 18 May at Danske Bank, business leaders, experts, and decision-makers will come together for a day focused on how companies can strengthen their resilience, responsibility, and competitiveness in a new global reality.

Dato

18.05.2026

Tid

12:00

Sted

Danske Bank, Bernstorffsgade 40, København V

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

By combining lectures, workshops and practical exercises, the APQP4WIND Specialist Training will provide you with an understanding of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it. It will also prepare you for implementation internally and in cooperation with suppliers and Windpower customers.

Dato

19.05.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Ledelsens evaluering

Er din virksomhed certificeret, stilles der krav om, at I løbende gennemfører Ledelsens evaluering. Men hvordan gøres det mest effektivt og hvad kan vi lære af de virksomheder, der lykkes bedst med at gennemføre Ledelsens evaluering.

Dato

19.05.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

19.05.2026

Sted

Online

Etisk Handel Danmark
Konference
Årskonference 2026: Principper og partnerskaber, der giver forretningsværdi

Etisk Handel Danmarks konference 19. maj 2026: Principper og partnerskaber, der giver forretningsværdi

Dato

19.05.2026

Sted

Klub – Linnésgade 25, København K