Danskerne donerer brugte telefoner til fordel for et trygt online-liv

På blot et halvt år har danskerne doneret mere end 8.000 gamle mobiltelefoner. Mobilerne er solgt til genanvendelse, og pengene er gået ubeskåret til TDC Groups samarbejde med Børns Vilkår om at støtte børn til et positivt og trygt online-liv.

Mellem juni og december 2017 lykkes det TDC Group og Børns Vilkår at indsamle 8.192 brugte mobiltelefoner. 75 procent af de donerede mobiler er mellem 10 og 20 år gamle. Arkivfoto..

12.02.2018

CSR.dk

Det skal være en både tryg og positiv oplevelse for vores børn at færdes på de sociale medier. Men mange af børnene har imidlertid brug for hjælp til, hvordan man opfører sig på nettet, og hvordan man håndterer ubehagelige oplevelser i det digitale liv.

Læs også: Samsung vil satse på genbrugstelefoner

Samtidig er der mange forældre, der ikke er klædt ordentligt på til at guide deres børn til et mere trygt og sikkert fællesskab på de digitale og sociale medier.

Sådan lyder tanken bag samarbejdet "Forældre i en digital verden" mellem TDC Group og Børns Vilkår, der i sommeren 2017 lancerede en indsamling af brugte mobiltelefoner, som bliver solgt til genanvendelse. Pengene herfra går ubeskåret til Børns Vilkår.

Samarbejde skal støtte forældre via kurser og undervisning
Med samarbejdet bliver forældre støttet via kurser og online undervisningsforløb, så de fremover har de rigtige redskaber til at hjælpe deres børn på vej til et godt digitalt liv:

”I TDC Group er vi glade for, at der allerede er doneret mere end 8.000 mobiltelefoner. Næsten endnu bedre er det, at vi også har haft flere tusinde forældre gennem de første kurser om børns online-liv. Men der er stadig hundredtusindvis af mobiler, der fortsat ligget i gemmerne og kunne gøre gavn”, siger Jens Aaløse, koncerndirektør i TDC Group, og fortsætter:

”Mit håb er, at der er mange flere, som vil støtte op om indsatsen og donere deres gamle mobiler i den nærmeste YouSee-butik. Alle mobiltelefoner kan bruges, også selv om de ikke virker. På den måde kan vi sammen tage ansvar for, at teknologien bliver genbrugt, samtidig med at vi hjælper de unge med at bruge de digitale muligheder på en positiv måde”.

Donation giver flere redskaber
Også hos Børns Vilkår er der glæde over danskernes villighed til at støtte Mobilindsamlingen:

”På BørneTelefonen får vi ofte henvendelser fra børn, som har set eller oplevet noget ubehageligt på nettet uden at tale med en voksen om det. Det er bekymrende, at over halvdelen af disse børn går med den uhyggelige oplevelse alene og ikke har en voksen eller ven at tale med”, siger formand Peter Bartram, og fortsætter:

”Derfor glæder vi os også over danskernes gavmildhed, som betyder, at vi kan tilbyde endnu flere forældre hjælp og redskaber til, hvordan de kan tale med deres børn om, hvordan man passer på sig selv og hinanden på internettet og får et mere positivt digitalt liv, men også hvordan man selv opfører sig på nettet”.

Læs også: Efter Greenpease-demonstration: Samsung genbruger Galaxy Note 7

TDC Group og Børns Vilkårs mobilindsamling fortsætter i hele 2018, og alle kan donere gamle mobiltelefoner i blandt andet YouSees 45 butikker rundt om i landet og i en af de fire YouSee On Tour-biler.

- EL

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

10.12.20253H Law

Sponseret

Må man kalde noget “bæredygtigt”?

05.12.2025CSR.dk

Farvel til 70 procent af datakrav i rapportering

01.12.20253H Law

Sponseret

Black Friday: Fest for forbrugerne – minefelt for virksomheder

28.11.2025CSR.dk

Investorer vil investere mere i bæredygtighed

07.11.2025CSR.dk

Amerikanske delstater truer med retssager mod techgiganter der følger EU-regler

24.10.20253H Law

Sponseret

Kan selv en grøn farve være vildledende?

10.10.20253H Law

Sponseret

Når mærker vildleder: EU strammer reglerne for grøn markedsføring

08.10.20253H Law

Sponseret

Nye regler om mærkningsordninger

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Webinar
Online morgenmøder: Få mere værdi ud af dine aktiver med et ledelsessystem

Hvordan kan organisationer systematisk og bæredygtigt få mere værdi ud af sine aktiver og samtidig sikre, at det sker i overensstemmelse med de strategiske mål og krav fra interessenter? Svaret kan ligge i et velfungerende asset management-ledelsessystem som du kan høre mere om på to kommende morgenmøder.

Dato

10.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Special closing event for the Business & Human Rights Accelerator

Join us in Copenhagen on 10 December 2025-International Human Rights Day-for the special closing event of the Business & Human Rights Accelerator.

Dato

10.12.2025

Tid

13:00

Sted

København

UN Global Compact Network Denmark
Event
Business & Human Rights Accelerator Networking Reception

Join us in Copenhagen on 10 December 2025 - to a networking reception of Human Rights Day - and the continued efforts of companies advancing business respect for human rights.

Dato

10.12.2025

Tid

15:00

Sted

København

Dansk Standard
Kursus
Kursus: Bliv Intern auditor – ISO 19011

På dette kursus får du en grundig introduktion til principperne for auditering, tilrettelæggelse af et auditprogram og gennemførelse af audit. Kurset baserer sig på den anerkendte standard ISO 19011 – Auditering af ledelsessystemer

Dato

11.12.2025

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

SustainImpact ApS
Webinar
Drop-in webinar om National ESG undersøgelse - få hjælp

Har du et spørgsmål du har brug for at få afklaret om privatlivspolitik eller hvordan dine data bliver brugt, eller hvilke typer af svar undersøgelsen kan give så dropper du bare ind i det åbne webinar på fredag.

Dato

12.12.2025

Tid

11:30

Sted

Virtuelt Teams Møde

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 12. december: Sustainable Business Change Manager

Overvejer du at tage en uddannelse inden for ESG og bæredygtighed, kan Sustainable Business Change Manager være rigtig for dig. Er du interesseret, men har spørgsmål eller brug for fif til, hvordan du kan sælge uddannelsen ind internt? Deltag i et uforpligtende webinar om uddannelsen.

Dato

12.12.2025

Tid

12:30

Sted

Zoom