Danskerne ønsker mere politisk fokus på klimavenlig mad

En undersøgelse fra Voxmeter viser, at danskerne gerne ser, at politikerne fremmer klimavenlig mad. Det kan både ske ved, at momsen på frugt og grønt sænkes, samt ved at gøre det muligt at vælge et plantebaseret måltid i offentlige institutioner.

78 procent af de adspurgte i en Voxmeter undersøgelse siger, at de gerne ser momsen på frugt og grønt sænket..

06.06.2019

CSR.dk

Hvis det står til danskerne, så ”bør der tages konkrete politiske initiativer for at fremme klimavenlig mad”.

Det har 64 procent af de adspurgte i en undersøgelse fra Voxmeter i hvert fald angivet, at de er helt eller overvejende enige i, mens kun knap 14 procent erklærer sig helt eller delvist uenige.

Læs også: Danske forbrugere vil have sund og klimavenlig mad

Det skriver Jyllands-Posten.

Når det gælder grøntsager, svarer 78 procent, at de gerne ser momsen på frugt og grønt sænket, så det bliver billigere at købe.

Hos Dansk Vegetarisk Forening, som har bedt Voxmeter om at foretage undersøgelsen, glæder man sig over, at danskerne tilsyneladende bakker op om målsætningen om mindre klimabelastende mad.

”Nu mangler vi bare, at politikerne handler. For der er masser af politiske værktøjer, man kan benytte. Og der er milliarder at hente for statskassen i form af sparede sundhedsudgifter, hvis det bliver nemmere at spise grønt”, siger generalsekretær i Dansk Vegetarisk Forening, Rune-Christoffer Dragsdahl, til Jyllands-Posten.

Dansk Vegetarisk Forening opfordrer bl.a. til bedre muligheder for at fravælge klimabelastende fødevarer i det offentlige, omlægning af landbrugsstøtte samt efteruddannelser af læger og diætister.

Opbakning til plantebaserede måltider i det offentlige
40 procent af de adspurgte er også helt eller overvejende enige i, at det bør være muligt for danskerne at vælge et plantebaseret måltid i offentlige institutioner som børnehaver og på hospitaler, mens 22 procent er helt eller delvist uenige. En stor andel på omkring hver tredje af de adspurgte har ikke taget stilling til emnet.

Fødevarernes andel af de menneskeskabte klimaforandringer ligger på mellem 19 og 29 procent af den globale menneskeskabte udledning af drivhusgasser. Etisk Råd anbefalede på den baggrund i 2016, at politikerne tog tiltag, som sænkede efterspørgslen på de klimabelastende fødevarer.

”Forskningen tyder på, at alene nedbringelsen af forbruget af oksekød ville have en betragtelig effekt i sig selv, og derudover kan en sådan afgift sende et signal om, at det danske samfund bør give nedbringelse af fødevarers klimabelastning meget høj prioritet”, skrev rådet i sin anbefaling.

Ifølge modelberegninger fra DTU er der i dag kun to partiers politik, der sikrer, at Danmark kan leve op til Paris-aftalen, som Danmark underskrev i FN i 2015: Enhedslistens og Alternativets.

Læs også: Klimavenlige fødevareprodukter vinder frem

Voxmeter-undersøgelsen er lavet på baggrund af 1.003 personer mellem 18 og 74 år og foretaget fra den 28. til den 31. maj.

- JMA

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

28.04.2026Elis Danmark A/S

Sponseret

Fra engangsplast til en cirkulær løsning på Center Parcs Nordborg Resort

27.04.2026Comm2ig

Sponseret

Gemmer den cirkulære forretningsmodel på skjulte fordele, vi tidligere ikke har haft fokus på?

CSR.dk

Uventet generationsforskel for rejser og bæredygtighed

CSR.dk

Verdens mest anvendte miljøstandard er blevet opdateret

Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

AKKC slår rekord i affaldsindsamling: 75 kilo på halvanden time

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Moving Every Stone: How Lessebo Paper Aligns Craft, Chemistry and Continuous Improvement

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Øget samarbejde vil sende endnu mere ren strøm gennem Norden

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding- mød TEKsperterne

Schneider Electric

Sponseret

Oplev, hvordan intelligent bygningsautomation kan løfte både driftssikkerhed, fleksibilitet og fremtidssikring

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

11.11.2025

Sted

Kongens Lyngby

JUC SERVICE ApS
Uddannelse
Certificering i Miljøret

Teoretisk og praktisk fundament for håndtering af miljøretlige sager.

Dato

27.04.2026

Tid

09:00

Sted

JUC, Vesterbrogade 4A, 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Circular Economy Starter Pack

Kickstart your company’s work on circular economy and unlock new opportunities

Dato

27.04.2026

Tid

13:00

Sted

Online via Zoom

Comm2ig
Event
Mange taler om Cirkulær It. Men hvem leverer det faktisk?

På LOOP Forum viser vi, hvordan visioner bliver omsat til konkrete, målbare resultater. Du møder tre aktører med hver deres perspektiv: It-forhandleren, serviceleverandøren og den store virksomhedskunde.

Dato

28.04.2026

Tid

11:00

Sted

Lokomotivværkstedet, Kbh

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 for topledelse og bestyrelsesmedlemmer

NIS2 kræver, at ledelse og bestyrelsesmedlemmer uddannes i grundlæggende cybersikkerhed. Fra store bøder og fratagelse af lederrollen kan blive konsekvensen for ledelsen, hvis der ikke er styr på sikkerheden, når NIS2 bliver implementeret i Danmark.

Dato

29.04.2026

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 29. april: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

29.04.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom