Danskerne ønsker mere politisk fokus på klimavenlig mad

En undersøgelse fra Voxmeter viser, at danskerne gerne ser, at politikerne fremmer klimavenlig mad. Det kan både ske ved, at momsen på frugt og grønt sænkes, samt ved at gøre det muligt at vælge et plantebaseret måltid i offentlige institutioner.

78 procent af de adspurgte i en Voxmeter undersøgelse siger, at de gerne ser momsen på frugt og grønt sænket..

06.06.2019

CSR.dk

Hvis det står til danskerne, så ”bør der tages konkrete politiske initiativer for at fremme klimavenlig mad”.

Det har 64 procent af de adspurgte i en undersøgelse fra Voxmeter i hvert fald angivet, at de er helt eller overvejende enige i, mens kun knap 14 procent erklærer sig helt eller delvist uenige.

Læs også: Danske forbrugere vil have sund og klimavenlig mad

Det skriver Jyllands-Posten.

Når det gælder grøntsager, svarer 78 procent, at de gerne ser momsen på frugt og grønt sænket, så det bliver billigere at købe.

Hos Dansk Vegetarisk Forening, som har bedt Voxmeter om at foretage undersøgelsen, glæder man sig over, at danskerne tilsyneladende bakker op om målsætningen om mindre klimabelastende mad.

”Nu mangler vi bare, at politikerne handler. For der er masser af politiske værktøjer, man kan benytte. Og der er milliarder at hente for statskassen i form af sparede sundhedsudgifter, hvis det bliver nemmere at spise grønt”, siger generalsekretær i Dansk Vegetarisk Forening, Rune-Christoffer Dragsdahl, til Jyllands-Posten.

Dansk Vegetarisk Forening opfordrer bl.a. til bedre muligheder for at fravælge klimabelastende fødevarer i det offentlige, omlægning af landbrugsstøtte samt efteruddannelser af læger og diætister.

Opbakning til plantebaserede måltider i det offentlige
40 procent af de adspurgte er også helt eller overvejende enige i, at det bør være muligt for danskerne at vælge et plantebaseret måltid i offentlige institutioner som børnehaver og på hospitaler, mens 22 procent er helt eller delvist uenige. En stor andel på omkring hver tredje af de adspurgte har ikke taget stilling til emnet.

Fødevarernes andel af de menneskeskabte klimaforandringer ligger på mellem 19 og 29 procent af den globale menneskeskabte udledning af drivhusgasser. Etisk Råd anbefalede på den baggrund i 2016, at politikerne tog tiltag, som sænkede efterspørgslen på de klimabelastende fødevarer.

”Forskningen tyder på, at alene nedbringelsen af forbruget af oksekød ville have en betragtelig effekt i sig selv, og derudover kan en sådan afgift sende et signal om, at det danske samfund bør give nedbringelse af fødevarers klimabelastning meget høj prioritet”, skrev rådet i sin anbefaling.

Ifølge modelberegninger fra DTU er der i dag kun to partiers politik, der sikrer, at Danmark kan leve op til Paris-aftalen, som Danmark underskrev i FN i 2015: Enhedslistens og Alternativets.

Læs også: Klimavenlige fødevareprodukter vinder frem

Voxmeter-undersøgelsen er lavet på baggrund af 1.003 personer mellem 18 og 74 år og foretaget fra den 28. til den 31. maj.

- JMA

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

26.05.2026Dansk Retursystem

Sponseret

Antallet af pant- og retursystemer i EU mere end fordobles frem mod 2030

21.05.2026CSR.dk

Hvor højt skal man klappe af BioCircs gode nyheder?

CSR.dk

Danskerne stoler stadig ikke på virksomheders grønne markedsføring

CSR.dk

Transparens er byrde og gevinst - og løber nedad

CSR.dk

Ny vidensbank om energi fra Green Power Denmark

CSR.dk

Vi sniger os lige over målstregen på 2030-klimamålet

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Carbon-Storing Acoustic Panels from Seagrass: Søuld’s Reinvention of a Forgotten Material

Dansk Retursystem

Sponseret

EU's krav om flere genbrugsflasker hjælper ikke klimaet

Elis Danmark A/S

Sponseret

Bæredygtighedsredegørelse 2025: Stabilt ressourceforbrug og positiv fremgang i cirkulære løsninger

CSR.dk

Halvdelen af danskerne kan mærke tabet af natur

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO 9001:2015 Internal Auditor Training

The aim of the course is to provide you with knowledge of the entire audit process and plenty of practice in delivering effective internal audits that create value for the organization.

Dato

28.05.2026

Sted

Odense

JUC SERVICE ApS
Konference
Konference om HR-jura og ansættelsesret

I samarbejde med Accura og SIRIUS Advokater byder JUC velkommen til årets store konference om HR-jura og ansættelsesret. Med fokus på temaer som løngennemsigtighed, jura og ledelse i forbindelse med masseafskedigelser, hjemmearbejde og neurodivergens på arbejdsmarkedet.

Dato

28.05.2026

Tid

09:00

Sted

Scandic Spectrum Kalvebod Brygge 10, 6. sal 1560 København V

Dansk Industri
Webinar
Bliv klar til ECGT-direktivet: Lev op til de skærpede krav om klimakommunikation

Fra september 2026 skal din virksomhed leve op til nye, skærpede regler for grøn markedsføring, når ECGT-direktivet bliver en del af dansk markedsføringslov. Er du klar til de nye regler – og ved du, hvor faldgruberne er? Tilmeld dig webinaret nu.

Dato

28.05.2026

Tid

13:00

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 29. maj: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

29.05.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
Opbygning af HACCP-systemer

På kurset i opbygning af HACCP-systemer får du - med udgangspunkt i en konkret proces - en grundig introduktion til de 12 HACCP-trin og 7 HACCP-principper samt forskellige værktøjer, du med fordel kan anvende til udarbejdelse af din virksomheds HACCP-system.

Dato

01.06.2026

Sted

Kgs Lyngby