Danskere spinder guld af hestemøg

Ægtepar fra Østjylland omdanner hestepærer til biobrændsel, men det var ikke altid lige ud af landevejen.

Raffineringsanlægget der kan omdanne afføring fra dyr til biobrændsel. Foto: Ecodrying.

04.09.2018

CSR.dk

For fem år siden fik smeden Kristian Trolle idéen til at omdanne affald fra heste til biobrændsel gennem en raffineringsproces, beretter TV2. Og det er der nok ikke mange, der havde forestillet sig, at der var penge i.

”Det var helt lavpraktisk. Ingen smarte tegninger. Ingen ingeniør inde over eller noget som helst,” siger Kristian Trolle til tv2.dk.

Læs også: Nespresso genanvender forbrugernes kaffekapsler

Processen består af at tørre det våde hestemøg, der efter brænding så kan levere varme til huset, mens restproduktet kan udnyttes til biobriketter til videresalg.

Der bliver som regel muget ud i de danske hestestalde hver dag, og det bliver til meget møg. Og selve gødningen er landmændene ikke interesseret i, lyder det fra Kristian Trolle.

Op ad bakke med godkendelsen
Ægteparret Kristian Trolle og Gitte Rosenkilde ejer i dag virksomheden Ecodrying, som har specialiseret sig i bioraffinering.

”Det var en lang og sej kamp. Det var det. Nogle gange tænkte man på, om man skulle give op på det her,” sagde Gitte Rosenkilde til tv2.dk.

Der gik flere år, før virksomheden blev godkendt af Miljøstyrelsen til at starte produktion og salg. Det skulle bare lykkedes, fortæller Kristian Trolle og tilføjer:

”Man tænkte, om man skulle finde en anden vej. Men alligevel havde jeg det sådan, at vi ikke skulle give op på det her, fordi vi snakker grøn energi, vi snakker arbejdspladser og eksport, som kan blive rigtig stort,” siger han til tv2.dk.

Stor efterspørgsel i Europa
Anlæggene til at raffinere hestemøg blev efterspurgt af hestebranchen i Europa – allerede inden ægteparret havde fået godkendelse fra Miljøstyrelsen. Det er bl.a. solgt til den danske virksomhed Blue Horse og til virksomheder i England og Tyskland.

Prisen for et sådant anlæg er omkring 8 millioner kroner, men kan bruges til flere forskellige dyrs afføring.

Læs også: Alle vil have større investeringer i grøn innovation 

Ecodrying er i øjeblikket i gang med at udvide forretningen, så anlægget også kan håndtere fjerkræaffald.

- SN

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

21.09.2026CSR.dk

Tyskland spurter fra Danmark på vindkraft

18.09.2026CSR.dk

EU's første storskala CO2-lager åbner med både jubel, resignation og kritik

CSR.dk

Tre millioner ton mere byggeaffald end vi tror

CSR.dk

Møde- og eventkunder stiller krav om bæredygtighed, men dokumentationen halter

Schneider Electric

Sponseret

Mød Schneider Electric på FSTA-messen

CSR.dk

Biodiversitetspåvirkning fra mursten og mørtel bliver undersøgt

Dansk Standard

Sponseret

Nye krav til miljømærkning af produkter skal styrke forbrugertilliden

Dansk Standard

Sponseret

Fælles EU-ramme for beregning af emissioner i vejgodstransport er baseret på ISO 14083

CSR.dk

Salling Group har nu 520 solcelleanlæg i drift

CSR.dk

FN erklærer 1,5-graders-målet for uundgåeligt overskredet

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Uddannelse
ADR uddannelse om dokumentation

ADR Uddannelsen om dokumentation sætter dig i stand til at udarbejde transportdokumenter, container-/køretøjspakkeattest og hente skriftlige anvisninger på relevante sprog i forbindelse med landevejstransport med farligt gods.

Dato

23.09.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training

Event Description

Dato

23.09.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

23.09.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Aros Business Academy
Kursus
Bæredygtighed & ESG – stå stærkere og skab større værdi!

Kom godt i gang med jeres bæredygtige transformation! På dette lynkursus lærer du, hvad bæredygtig omstilling betyder for din branche og organisation, og hvordan I kan tænke bæredygtighed ind i jeres strategier og mål – og samtidig styrke forretningen!

Dato

23.09.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København