Danskere spinder guld af hestemøg

Ægtepar fra Østjylland omdanner hestepærer til biobrændsel, men det var ikke altid lige ud af landevejen.

Raffineringsanlægget der kan omdanne afføring fra dyr til biobrændsel. Foto: Ecodrying.

04.09.2018

CSR.dk

For fem år siden fik smeden Kristian Trolle idéen til at omdanne affald fra heste til biobrændsel gennem en raffineringsproces, beretter TV2. Og det er der nok ikke mange, der havde forestillet sig, at der var penge i.

”Det var helt lavpraktisk. Ingen smarte tegninger. Ingen ingeniør inde over eller noget som helst,” siger Kristian Trolle til tv2.dk.

Læs også: Nespresso genanvender forbrugernes kaffekapsler

Processen består af at tørre det våde hestemøg, der efter brænding så kan levere varme til huset, mens restproduktet kan udnyttes til biobriketter til videresalg.

Der bliver som regel muget ud i de danske hestestalde hver dag, og det bliver til meget møg. Og selve gødningen er landmændene ikke interesseret i, lyder det fra Kristian Trolle.

Op ad bakke med godkendelsen
Ægteparret Kristian Trolle og Gitte Rosenkilde ejer i dag virksomheden Ecodrying, som har specialiseret sig i bioraffinering.

”Det var en lang og sej kamp. Det var det. Nogle gange tænkte man på, om man skulle give op på det her,” sagde Gitte Rosenkilde til tv2.dk.

Der gik flere år, før virksomheden blev godkendt af Miljøstyrelsen til at starte produktion og salg. Det skulle bare lykkedes, fortæller Kristian Trolle og tilføjer:

”Man tænkte, om man skulle finde en anden vej. Men alligevel havde jeg det sådan, at vi ikke skulle give op på det her, fordi vi snakker grøn energi, vi snakker arbejdspladser og eksport, som kan blive rigtig stort,” siger han til tv2.dk.

Stor efterspørgsel i Europa
Anlæggene til at raffinere hestemøg blev efterspurgt af hestebranchen i Europa – allerede inden ægteparret havde fået godkendelse fra Miljøstyrelsen. Det er bl.a. solgt til den danske virksomhed Blue Horse og til virksomheder i England og Tyskland.

Prisen for et sådant anlæg er omkring 8 millioner kroner, men kan bruges til flere forskellige dyrs afføring.

Læs også: Alle vil have større investeringer i grøn innovation 

Ecodrying er i øjeblikket i gang med at udvide forretningen, så anlægget også kan håndtere fjerkræaffald.

- SN

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

28.05.2026Schneider Electric

Sponseret

Software overtager rollen i industriel automation

27.05.2026CSR.dk

Nu skal der gode tal på værdien af mere og bedre biodiversitet i Danmark

CSR.dk

Nu skal der gode tal på værdien af mere og bedre biodiversitet i Danmark

CSR.dk

Når tech, AI og data skaber sund gennemsigtighed i forsyningskæden

CSR.dk

Hvor højt skal man klappe af BioCircs gode nyheder?

Schneider Electric

Sponseret

Grøn vækst i praksis: Hvordan opskalerer man produktion ansvarligt?

CSR.dk

Ny teknologi: Dansk virksomhed kan omdanne industriens CO2 til kalk

CSR.dk

Ny vidensbank om energi fra Green Power Denmark

CSR.dk

Vi sniger os lige over målstregen på 2030-klimamålet

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Carbon-Storing Acoustic Panels from Seagrass: Søuld’s Reinvention of a Forgotten Material

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

Bureau Veritas
Kursus
Opbygning af HACCP-systemer

På kurset i opbygning af HACCP-systemer får du - med udgangspunkt i en konkret proces - en grundig introduktion til de 12 HACCP-trin og 7 HACCP-principper samt forskellige værktøjer, du med fordel kan anvende til udarbejdelse af din virksomheds HACCP-system.

Dato

01.06.2026

Sted

Kgs Lyngby

Aros Business Academy
Kursus
Klimaregnskabet i praksis – få styr på jeres CO2-beregninger!

Få tal på jeres bæredygtighedsindsats og CO2-udslip – helt simpelt og uden forkundskaber inden for regnskab. Og brug klimaregnskabet til at se, hvor I nemt og effektivt kan sætte ind for at mindske jeres CO2-udledning.

Dato

01.06.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Dansk Industri
Workshop
GRATIS WORKSHOP: VSME i praksis - dokumentér jeres klimaaftryk

Mød op hos Bæredygtig Herning og lær at arbejde struktureret med virksomhedens klimadata og dokumentér jeres klimaaftryk med VSME'en og Klimaklar.

Dato

01.06.2026

Tid

13:00

Sted

Bæredygtig Herning, Gl Skolevej 1, 7400 Herning

Dansk Standard
Kursus
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

02.06.2026

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

02.06.2026

Sted

Odense