Danske virksomheder på COP27 ”Taletiden er forbi, nu skal vi se handling”

Danfoss og FLSmidth vil smide hockeystaven ud ad vinduet. Derfor tager de til COP27, så verden kan blive introduceret til og begynde at implementere de eksisterende grønne teknologier – og hellere at det bliver i dag end i morgen, lyder det.

10.11.2022

CSR.dk

Danske virksomheder har mere at gøre på dette års COP27, end de tidligere har haft. For selvom coppen er lille i politisk skala, har egypterne, der er værter for COP27 i Sharm El-Sheikh, annonceret, at i år gælder det om at gå fra forhandling til handling – udvikling til implementering.

Og netop her kommer danske industrivirksomheder ind i billedet.

“Der er et stort fokus på, hvad man konkret kan gøre her og nu. Derfor mener vi, at vi har en langt større aktie end tidligere. Og derfor er det stadig en stor cop for os, fordi de teknologier vi skal bruge, de er langt henad vejen allerede til stede,” siger Rasmus Abildgaard Kristensen, public affairs-direktør i Danfoss, til Børsen.

Dermed er de rekordmange danske virksomheder på besøg i Egypten klar til at gøre op med den tidligere S-regerings hockeystav-tankegang: At den grønne omstilling skal sikres gennem massive investeringer i teknologi og implementering kort før fristen for klimamålene i stedet for løbende investeringer.

“For os i Topsoe er det særligt vigtigt at deltage i coppen i år, da klimaforandringer er trængt i baggrunden af energikrise, fødevarekrise og inflation. Vi drager til Egypten med det formål at holde Paris-aftalen i live. Løsningerne er der, men vi mangler politisk handling og hastighed,” lyder det fra Therese Bording Hermann, der er chef for public affairs i den danske energivirksomhed Topsoe.

Læs også: FN: Tillid mellem det globale nord og syd er afgørende for COP27’s succes

I FLSmidth vil man på COP27 sprede budskabet om sin teknologi, der kan hjælpe lande med at gøre reducere CO2-udledningen fra cement- og mineproduktion med 30 til 40 procent, mens Danfoss vil mulighederne for energieffektivisering.

For selvom teknologierne er udviklet, er det ikke givet, at den grønne omstilling bliver en succes, hvis ikke erhvervslivet føler sig sikre på deres investeringers fremtid. Derfor er det afgørende, at verdens regeringer stimulerer efterspørgslen gennem grøn regulering og krav.

”Cement- og minevirksomheder kommer ikke til at investere i de grønne løsninger af sig selv. De skal se, at der er en efterspørgsel efter disse produkter. Derfor er det vigtigt, at det stimuleres af regeringer og andre aktører,” siger Wouter de Groot, som er bæredygtighedsdirektør i FLSmidth.

”Det kræver handling nu – ikke handling om 10-20 år,” supplerer Rasmus Abildgaard Kristensen.

- KCP

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

26.02.2026Merkur Andelskasse

Sponseret

Merkur øremærker 20 millioner utålmodige udlånskroner til projekter, der gør gavn

16.02.2026CSR.dk

Trump ophæver klimagrundlag og svækker amerikansk miljøregulering

Annonce

CSR.dk

Forbrugere belønner ikke bæredygtighed, de straffer

CSR.dk

Nyt partnerskab vil gøre grønne boliger til en god forretning

3H Law

Sponseret

AYA&IDA-dommen viser: “Bæredygtig” er blevet et næsten umuligt ord

CSR.dk

Omnibussen er nu et skridt tættere på målstregen

3H Law

Sponseret

Må man kalde noget “bæredygtigt”?

CSR.dk

Farvel til 70 procent af datakrav i rapportering

3H Law

Sponseret

Black Friday: Fest for forbrugerne – minefelt for virksomheder

CSR.dk

Investorer vil investere mere i bæredygtighed

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dakofa
Seminar
Cirkulære møbler og nye markedspladser

Hvordan skaber private virksomheder og organisationer værdi med mere cirkulære møbler?

Dato

19.03.2026

Tid

12:30

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

CEMAsys
Webinar
Webinar: Fra kompleksitet til kontrol: Scope 3 rapportering

I dette webinar bevæger vi os ud over rapporteringsræset og tager fat i hvordan man faktisk kan arbejde med Scope 3 forbedringer over tid. Du får praktiske råd til hvordan man styrker interne processer, forbedrer jeres datas sporbarhed, og opbygger de strukturer I har brug for, for at gøre næste års rapporteringscyklus gnidningsfri og mere pålidelig. I kommer også til høre fra Gina Tricot, som vil dele deres erfaringer med Scope 3-rapportering i retailsektoren. Og hvis du bliver hængende helt til sidst vil du også være blandt de første til at høre vores hidtil største nyhed.

Dato

19.03.2026

Tid

14:00

Sted

Online

CEMAsys
Webinar
Webinar: Fra kompleksitet til kontrol: Scope 3 rapportering

I dette webinar bevæger vi os ud over rapporteringsræset og tager fat i hvordan man faktisk kan arbejde med Scope 3 forbedringer over tid. Du får praktiske råd til hvordan man styrker interne processer, forbedrer jeres datas sporbarhed, og opbygger de strukturer I har brug for, for at gøre næste års rapporteringscyklus gnidningsfri og mere pålidelig. I kommer også til høre fra Gina Tricot, som vil dele deres erfaringer med Scope 3-rapportering i retailsektoren.

Dato

19.03.2026

Tid

14:00

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I Fødevarebranchen

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtig forretningsudvikling i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder i fødevarebranchen.

Dato

20.03.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

23.03.2026

Sted

Kongens Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor (CQI and IRCA certificed)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of information security management systems in accordance to the ISO 27001:2022 standard.

Dato

23.03.2026

Sted

Vejle