Danske virksomheder er europamestre i at satse på grøn innovation

Danmark ligger på en klar førsteplads, når det kommer til grønne patentansøgninger. Det viser en ny undersøgelse på området.

"Patenter er en del af løsningen på klimaudfordringerne, så det er meget positivt, at danske virksomheder har øje for værdien af at patentere,” siger Rune Lorentzen, enhedschef i Center for politik, jura og internationalt arbejde. Foto: Patent- og Varemærkestyrelsen..

01.03.2023

CSR.dk

Der innoveres på livet løs i virksomhederne indenfor teknologier, der enten hjælper med at afbøde virkningerne af klimaændringer eller beskytter miljøet.

Det fremgår af en ny undersøgelse fra den europæiske patentorganisation, EPO, og den europæiske varemærkemyndighed, EUIPO, der beskriver patentlandskabet i perioden 2015 til 2019.

Danmark indtager en klar førerposition, når det kommer til andelen af såkaldte CCMT-patentansøgninger – patentansøgninger indenfor teknologier, der hjælper med at afbøde virkningerne af klimaforandringerne. Den type opfindelser repræsenterer nemlig hele 19 procent af danske virksomheders patentansøgninger.

Læs også: EU-projekt skal sætte skub i innovation indenfor bioøkonomi

Til sammenligning er andelen tættere på 10 procent i andre, større lande som Tyskland, Frankrig, Østrig og Spanien.

“Vi klarer os rigtig godt sammenlignet med resten af Europa og de lande vi normalt sammenligner os med. Patenter er en del af løsningen på klimaudfordringerne, så det er meget positivt, at danske virksomheder har øje for værdien af at patentere,” siger Rune Lorentzen, enhedschef i Center for politik, jura og internationalt arbejde i Patent- og Varemærkestyrelsen.

Ifølge undersøgelsen er Danmark også med i top fem, når antallet af CCMT-ansøgninger gøres op.

Tyskland tegner sig for 42 procent af alle CCMT-patentansøgninger fra EPO-medlemsstater, Frankrig kommer på andenpladsen med 17 procent, efterfulgt af Holland (9 procent), Danmark (7 procent) og Sverige (6 procent).

Grønne patenter er blevet mere værd
Foruden de klimamæssige gevinster, er den økonomiske effekt af industrier, der er intensive på enten CCMT-patenter eller grønne varemærker, steget de seneste år og tegnede sig for 9 procent af beskæftigelsen og 14 procent af BNP i EU fra 2017 til 2019.

Læs også: Bæredygtig hjemmelevering i en usikker verden kræver innovation

“Det er selvfølgelig afgørende at have kapaciteten til at innovere. Men det er også vigtigt at have for øje, at patenter er med til at gøre det muligt at udbrede og tjene penge på teknologien på markeder udenfor Danmarks grænser, hvor både de helt store muligheder for danske virksomheders vækst og potentialet for global reduktion af CO2-udledning findes,” siger Rune Lorentzen.

- HCL

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

25.03.2026CSR.dk

Stigende interesse for grøn svendeprøve blandt tømrerlærlinge

24.03.2026CSR.dk

Ny LEGO-fabrik skal køre på 100 procent grøn energi

CSR.dk

Novo Holdings trodser uroligt marked og fastholder grøn kurs

CSR.dk

Kunderne træffer selv valget og virksomhed sparer 6,6 tons CO2

CSR.dk

Fra affald til klimaværktøj: Brugte nitrilhandsker kan fange CO2

Schneider Electric

Sponseret

Kom til webinar: Oplev den nye StackMate - enkel og fleksibel robotpalletering

CSR.dk

Nyt studie: 1,5-gradersmålet kan være overskredet inden for få år

Schneider Electric

Sponseret

Ny generation af HMI’er løfter industriel automation til næste niveau

Schneider Electric

Sponseret

Event: Mød Schneider Electric på Hannover Messe 2026

CSR.dk

Kun regeringen kalder Danmarks nye flyrute ”grøn”

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I Fødevarebranchen

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtig forretningsudvikling i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder i fødevarebranchen.

Dato

20.03.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

JUC SERVICE ApS
Kursus
Ekspropriation

På dette kursus får du den nyeste praksis, herunder nyeste praksis for Højesteret og nyeste taksationspraksis.

Dato

07.04.2026

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenwebinar: Introduktion og gennemgang af Communication on Progress (CoP)

Deltag i dette morgenmøde, hvor vi giver en introduktion og gennemgang af UN Global Compact’s Communication on Progress (CoP) rapporteringsramme, herunder de ændringer til CoP-Questionnairet, der er blevet introduceret for 2025.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online via Zoom

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 3: Due Diligence

– How action leads to change

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark - København

Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
Kommunikation af samfundsansvar

Du lærer at bruge indsigter fra din virksomheds arbejde med samfundsansvar – fx ESG-indsatser – til strategisk kommunikation. Dine undervisere, Line Schmeltz og Anna Karina Kjeldsen, sørger for, at du efter kurset kan kommunikere aktivt til omverdenen om din virksomheds arbejde med samfundsansvar.

Dato

08.04.2026

Tid

10:00

Sted

Amagerfælledvej 190, 2300 København S

PwC Danmark
Konference
Værdiskabende kommunikation om bæredygtighed

Løft jeres bæredygtighedskommunikation fra compliance til forretningsværdi.

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Aarhus C