Danske virksomheder er europamestre i at søge grønne patenter

Grønne patenter er lig med grøn innovation, og de danske virksomheder ligger helt i top, når det kommer til at ansøge om grønne patenter, lyder det ifølge Erhvervsministeriet. Knap hver femte danske patentansøgning er grøn, hvilket giver Danmark en europæisk topplacering i grøn innovation.

Ifølge Erhvervsministeriet repræsenterer 19 procent af virksomheders patentansøgninger CCMT-patentansøgninger. Arkivfoto. .

16.08.2023

CSR.dk

Grøn innovation er et afgørende redskab i kampen for grøn omstilling. Udviklingen er allerede godt i gang for de danske virksomheder, og det ses tydeligt, når det kommer til søgninger af grønne patenter.

Danske virksomheder indtager nemlig førstepladsen, når det kommer til andelen af de såkaldte CCMT-patentansøgninger - altså patentansøgninger inden for teknologier, der hjælper med at afbøde virkningerne af klimaændringer. Den type opfindelser repræsenterer 19 procent af danske virksomheders patentansøgninger.

Læs også: Nyt partnerskab vil forbedre genanvendelse af udtjente bildæk

Det skriver Erhvervsministeriet i en pressemeddelelse.

Til sammenligning er andelen tættere på 10 procent i andre, større lande, såsom Tyskland, Frankrig, Østrig og Spanien.

”Vi skal accelerere den grønne omstilling. Det gælder både om at sikre en bedre fremtid for klimaet, og om at gøre os uafhængige af russisk gas. Derfor kan vi godt være stolte af, at danske virksomheder tager udfordringen op og ligger helt i top på grønne patenter. Det betyder, at vi fortsat kan udvikle nye danske styrkepositioner inden for grønne teknologier, som er helt afgørende for Danmarks og Europas fremtid,” siger erhvervsminister Morten Bødskov.

Læs også: Danmark ligger lavt: Kvinder bag én ud af 10 innovationer

De grønne patenter har ikke kun klimamæssige gevinster, der er også en økonomisk fordel at hente for virksomheder, der er intensive på enten CCMT-patenter eller grønne varemærker.

En patent og varemærkebeskyttelse kan ifølge Erhvervsministeriet øge innovative virksomheders konkurrenceevne og give dem mulighed for at få et afkast af de investeringer, de foretager i forskning, produktudvikling og etablering af et globalt omdømme.

- HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

17.03.2026CSR.dk

Kun atomkraft kan bygge bro i blå bloks klimapolitik

16.03.2026CSR.dk

Fra affald til klimaværktøj: Brugte nitrilhandsker kan fange CO2

Annonce

CSR.dk

De grønne ambitioner er ved at løbe fra løsningerne i dansk erhvervsliv

CSR.dk

Fra affald til klimaværktøj: Brugte nitrilhandsker kan fange CO2

Schneider Electric

Sponseret

Ny generation af HMI’er løfter industriel automation til næste niveau

Schneider Electric

Sponseret

Event: Mød Schneider Electric på Hannover Messe 2026

CSR.dk

Kun regeringen kalder Danmarks nye flyrute ”grøn”

CSR.dk

Rekordmange danskere kræver politisk stillingstagen til ny oliejagt i Nordsøen

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding med Schneider Electric

CSR.dk

Klimarådet i sin årlige statusrapport: 2030-målet er ikke længere anskueliggjort

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

19.03.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til retningslinjer for FN’s verdensmål

På dette 1-dags kursus lærer du, hvordan din organisation kan arbejde målrettet med FN’s verdensmål. Du lærer at forstå, hvordan verdensmålene kan omsættes til konkret handling, fra strategisk planlægning og bæredygtighedsstrategi til implementering og måling af resultater.

Dato

19.03.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Valified
Webinar
Webinar for konsulenter, rådgivere og konsulenthuse

Sådan bruger du ESG-benchmark som salgs- og analyseprodukt i din rådgivning

Dato

19.03.2026

Tid

09:00

JUC SERVICE ApS
Kursus
Bæredygtigt byggeri

Dette kursus giver en dybdegående introduktion til bæredygtighed byggeri med særligt fokus på krav og retningslinjer, der er relevante for offentlige bygherrer.

Dato

19.03.2026

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

Cabi
Webinar
Fra tal til handling – knæk koden til sygefravær

Data om sygefravær kan gøre en stor forskel, når du skal nedbringe sygefraværet. Men hvordan arbejder du som leder konkret og systematisk med tallene, så du opnår mærkbare resultater? Det får du inspiration og værktøjer til på dette webinar.

Dato

19.03.2026

Tid

10:15

Sted

Online

Dakofa
Seminar
Cirkulære møbler og nye markedspladser

Hvordan skaber private virksomheder og organisationer værdi med mere cirkulære møbler?

Dato

19.03.2026

Tid

12:30

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V