Danske virksomheder er europamestre i at søge grønne patenter

Grønne patenter er lig med grøn innovation, og de danske virksomheder ligger helt i top, når det kommer til at ansøge om grønne patenter, lyder det ifølge Erhvervsministeriet. Knap hver femte danske patentansøgning er grøn, hvilket giver Danmark en europæisk topplacering i grøn innovation.

Ifølge Erhvervsministeriet repræsenterer 19 procent af virksomheders patentansøgninger CCMT-patentansøgninger. Arkivfoto. .

16.08.2023

CSR.dk

Grøn innovation er et afgørende redskab i kampen for grøn omstilling. Udviklingen er allerede godt i gang for de danske virksomheder, og det ses tydeligt, når det kommer til søgninger af grønne patenter.

Danske virksomheder indtager nemlig førstepladsen, når det kommer til andelen af de såkaldte CCMT-patentansøgninger - altså patentansøgninger inden for teknologier, der hjælper med at afbøde virkningerne af klimaændringer. Den type opfindelser repræsenterer 19 procent af danske virksomheders patentansøgninger.

Læs også: Nyt partnerskab vil forbedre genanvendelse af udtjente bildæk

Det skriver Erhvervsministeriet i en pressemeddelelse.

Til sammenligning er andelen tættere på 10 procent i andre, større lande, såsom Tyskland, Frankrig, Østrig og Spanien.

”Vi skal accelerere den grønne omstilling. Det gælder både om at sikre en bedre fremtid for klimaet, og om at gøre os uafhængige af russisk gas. Derfor kan vi godt være stolte af, at danske virksomheder tager udfordringen op og ligger helt i top på grønne patenter. Det betyder, at vi fortsat kan udvikle nye danske styrkepositioner inden for grønne teknologier, som er helt afgørende for Danmarks og Europas fremtid,” siger erhvervsminister Morten Bødskov.

Læs også: Danmark ligger lavt: Kvinder bag én ud af 10 innovationer

De grønne patenter har ikke kun klimamæssige gevinster, der er også en økonomisk fordel at hente for virksomheder, der er intensive på enten CCMT-patenter eller grønne varemærker.

En patent og varemærkebeskyttelse kan ifølge Erhvervsministeriet øge innovative virksomheders konkurrenceevne og give dem mulighed for at få et afkast af de investeringer, de foretager i forskning, produktudvikling og etablering af et globalt omdømme.

- HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

26.08.2026CSR.dk

Frokostordningen vækker store følelser, når der skal flere planter i

20.08.2026CSR.dk

Jagten på en klimavenlig græsmark er i gang

CSR.dk

TotalEnergies politianmeldt for oliespild og kemikalieudledninger i Nordsøen

CSR.dk

Økologer vil have mere handling fra politisk hold

CSR.dk

Dagrofa Foodservice opsætter solceller på 21 butikker

Schneider Electric

Sponseret

Hvilken robot skal du vælge?

CSR.dk

Datacentres vandforbrug er i milliardklassen

CSR.dk

Madspildsindsatsen bør have tilpassede værktøjer

Dansk Retursystem

Sponseret

Danskerne sætter ny pantrekord: 247 millioner dåser og flasker på én måned

CSR.dk

Forbud mod at destruere usolgte varer gælder nu for tøj og sko

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Erhvervsakademi Aarhus
Event
Event: Styrk konkurrenceevnen - få styr på frivillig rapportering efter VSME-standarden

Kom og få 2 timers inspiration til, hvordan I ensretter jeres bæredygtighedsrapportering og skaber plads til innovation, investeringer og nye samarbejder.

Dato

27.08.2026

Tid

07:30

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

DTU
Efteruddannelse
Ledelse og forhandling

Vil du være en dygtig forhandler? Vil du have styr på forskellige forhandlingsteknikker og samtidig have indblik i ledelsesmæssige, etiske, moralske og magtmæssige aspekter i forhandlinger? Så tilmeld dig kurset Ledelse og forhandling, som også er et diplommodul.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Virksomhedens bæredygtige strategi

Ønsker du strategisk forståelse i hvordan du arbejder med og implementerer virksomhedens bæredygtige strategier? Deltag på dette kursus og lær om bæredygtige startegier. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 27. august: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

27.08.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Revision af standarden for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001

Deltag og få en status på revisionen standarden for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001. Få indblik i ændringerne, de kommende krav, timeline og koblingen til de øvrige standarder inden for arbejdsmiljø.

Dato

27.08.2026

Tid

14:00

Sted

Online, webinar

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

27.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup